5 клас. Урок 21.

Народні герої в мистецтві

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Сьогодні я запрошую вас у незвичайну мандрівку в героїчне минуле нашого народу.

Звернімось до знавців історії музичного мистецтва України. Своєрідним символом української національної культури є думи й історичні пісні. 

Жанр думи

Як окремий жанр думи почали виділяти з 15-го століття. Джерелом їх виникнення стали величальні пісні, які набули поширення ще в 11-му столітті і прославляли князів, змальовували їхні походи, битви і подвиги. З 17-го століття в тематиці дум почали переважати розповіді про драматичні сторінки з життя народу, відвагу і завзяття у боротьбі з ворогом. 

Творцями і виконавцями дум були мандрівні співці — кобзарі, які супроводжували свій спів грою на кобзі (рідше — на бандурі чи лірі). Характерною рисою думи є її будова: заспів, власне дума з ліричними відступами і кінцівка (славослів’я). 

Історичні пісні

В історичних піснях, котрі з’явились у 15-му столітті, оспівували реальних історичних осіб або безіменних героїв, розповідали про визвольну боротьбу українського народу з турецько-татарськими поневолювачами та польською шляхтою, про стихійні селянські повстання («Пісня про Байду», «Ой Морозе, Морозенку…» та інші). Сьогодні ці пісні виконують як з інструментальним супроводом (оркестр або ансамбль), так і без нього (а капела). 

Оперу «Тарас Бульба» М. Лисенко написав за сюжетом однойменної повісті М. Гоголя. У ній розповідається про історичні події в житті України, мужність та героїзм козацтва. Лисенко, який сам часто збирав українські народні пісні, записував їх і друкував у збірках, часто використовував фольклор і в своїй творчості, зокрема і в опері "Тарас Бульба".

Розгляньте картину, на якій зображено ідеалізований образ козака — захисника українського народу - Козак Мамай. Опишіть свої враження від цього твору та засоби його виразності. Який музичний інструмент зображено на картині? Якою музикою вам хотілося б її озвучити? 

Ви вже знаєте, що кобзу і бандуру називають своєрідними символами українців. Ці струнно-щипкові музичні інструменти наш народ любить здавна, і вони досі популярні серед аматорів та професійних музикантів. А гурт "Шпилясті кобзарі" дає цим давнім інструментам нове, сучасне життя і пошану.

З давніх давен в Україні славилася силою і мужністю Запорізька Січ. Козаки любили свою землю, боролися за її волю і захищали. Й, хоча вони були дуже волелюбними, на Січі панувала «залізна» дисципліна. Козаки беззаперечно підкорялися своєму гетьману, кошовим  отаманам та старшинам. Саме тому вони перемагали ворога і були сильною військовою державою. Їх поважали і боялися вороги. Але поряд зі зброєю, козаки також любили музику та музичні інструменти, часто самі грали на них, співали й танцювали у вільний час.

Виконайте ритмічну вправу, імітуючи стукіт копит козацьких коней. Для цього використай дерев’яні кубики або палички.

А чи знаєте, за допомогою якого інструменту козаки могли керувати боєм, попереджали про небезпеку, передавали повідомлення на далекі відстані? Знайомтесь, це – тулумбас, великий козацький барабан:

Спробуйте також уявити себе козаком, що грає на тулумбасі. Візьміть велику пусту картонну коробку – вона буде твоїм інструментом.

Виконайте ритмічну вправу, вистукуючи по коробці ритм долонями.

Вокальна робота

Цікаві факти.

Одного відомого українця також називали Кобзарем. Ви вже знаєте, про кого мова? Так, це Тарас Шевченко. Чому ж його так назвали? Думаєте, він також грав на кобзі чи бандурі? Так, звісно!!! Поет добре розумівся на класичній музиці, володів кількома інструментами – грав на кобзі, торбані та бандурі. 

Як і кобзарі, Шевченко дуже любив співати, знав велику кількість народних пісень і володів надзвичайно приємним голосом. Його слухали і захоплювались неперевершеним співом. Шевченко, як і народні співці, розповідав у своїх творах про історію українського народу і будив його прагнення до волі та незалежності. 

А ще в Тараса Григоровича був друг – відомий у той час співець-кобзар Остап Вересай. Поет навіть подарував йому на пам’ять свою книжечку «Кобзар» з автографом. 

Підсумуємо вивчене:

Розкажи свої враження від подорожі:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!

Після бою чи виконання важливих доручень козаки відпочивали: співали пісні, танцювали, слухали кобзарів, розповідали легенди, обговорювали плани на майбутнє. Тож я пропоную тобі відпочити у їх товаристві. Переглянь у вільний час мультфільм «Як козаки наречених визволяли».