6 клас. Урок 6.

Гімн - урочиста пісня

Вітаю вас на уроці музичного мистецтва. Сьогодні для вас лунатиме Гімн нашої держави, особлива пісня для всіх українців. А ще ми сьогодні дізнаємось більше про історію гімну як музичного жанру. Тож нумо, рушаймо!

Історія гімну дуже давня. Як жанрова форма поезії гімн еволюціонував з обрядових пісень, що завершувалися молитвою до культового божества в Єгипті, Месопотамії, Індії. В Давній Елладі гімн співали на честь Аполлона (пеан), Діоніса (дифірамб) або у вигляді гіпорхеми. У добу Середньовіччя його виконували як хорал. Гімн поширився також і в ренесансно-бароковій Україні (кондак).

У світській традиції гімн пов'язують з урочистими подіями загальнонаціонального значення, з офіційними церемоніями, демонстраціями, тощо. У 18 столітті гімн існував як жанр літератури і був частиною окремих форм народної пісні та світської поезії (пастораль). На початку 19 століття у період романтизму гімн набуває статусу національного символу поряд із прапором і гербом. Сьогодні всесвітньовідомими є студентський гімн Гаудеамус та Гімн Євросоюзу - фінальна частина 9 симфонії Людвіга ван Бетховена.

Історія жанру "гімн" в Україні. Державний Гімн України

Перша музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Тоді роль державного гімну – в сьогоднішньому розумінні – виконували бойові заклики та пісні, які створювали патріотичний настрій перед битвами. У період козацької доби особливо популярною була пісня "Нумо, хлопці, до зброї" .

Пізніше поширилися патріотичні пісні, такі як "Пісня про Байду", "Ой, на горі, там женці жнуть", "Засвіт встали козаченьки". Втративши свою державність, Україна кілька століть не мала і свого національного гімну. Як своєрідний гімн висту­пали також "Заповіт" Шевченка та "Вічний революціонер" Франка, "Боже, великий, єдиний, нам Україну храни" Олександра Кониського і Миколи Лисенка. 

Духовний Гімн України

"Боже великий, єдиний"

Однак, цим величним творам не випала така  трагічна доля, як пісні "Ще не вмерла Україна". На початку 60-х років ХІХ ст. у середовищі патріотичної київської "Старої громади", до якої входили такі визначні діячі, як Тадей Рильський, Володимир Антонович, Олександр Русов, Павло Чубинський та інші, виник задум створити високопатріотичний вірш-національний гімн, який надихав би українців на боротьбу за волю. Реалізувати цей задум вдалося відомому українському поетові, етнографу, фольклористу,  лауреату золотої медалі Міжнародного географічного конгресу  в Парижі 1875 р. та Уваровської премії Петербурзької Академії наук 1879 р. Павлу Чубинському. Не менш важливу роль зіграла й музика, написана композитором і диригентом, одним з організаторів культурного й духовного життя в Західній Україні Михайлом Вербицьким . Музичне оформлення ввібрало в себе характерні риси українських пісень, має яскраво виражене похідно-маршове звучання. Все це в органічній єдності й створило неперевершений патріотичний пафос, завдяки якому пісня пустила глибоке коріння у свідомості українців. 

Свої пісні-гімни мали й січові стрільці,  українські націоналісти, повстанці. Багато з них ставали легендами і символами свого часу і отримують нове життя завдяки своїй невичерпній енергетиці. Наприклад, після того, як лідер українського гурту "Бумбокс" Андрій Хливнюк заспівав а капела народну пісню "Ой, у лузі червона калина" посеред Києва, який бомбили російські терористи, вона набула нової популярності. Її переспівують в соціальних мережах дорослі та діти, вмикають за кермом автівок, виконують воїни ЗСУ і звичайні українці, ставлять на рингтони смартфонів. Та мало хто знає, що "Ой, у лузі червона калина" - це українська стрілецька пісня, яка була створена понад століття тому. 

Гімн січових стрільців

"Ой, у лузі червона калина похилилася"

Дякую за співпрацю. До зустрічі!