4 клас. Урок 15.

Подорож до Австрії. (продовження) 

Здрастуйте, мої юні друзі!

Сьогодні ми продовжимо нашу мандрівку привабливою гірською Австрією. Пригадайте, у якому місті ми вже побували? Що відвідали? Розгадайте ребуси, які вам в цьому допоможуть:

Мандруючи Австрією, варто зазирнути в затишне місто Зальцбург. Хоча це і не столиця, але все в ньому наповнене музикою. Тому що саме тут народився найвеличніший геній, композитор Вольфганг Амадей Моцарт. Ще дитиною він був геніальним, малим вундеркіндом, віртуозно грав на клавесині та скрипці, почав складати музику та з успіхом виступати з концертами по всій Європі!

Про юного генія Вольфганга ходили сотні чуток, легенд, оповідань. Пізніше біографи, поети і письменники описували його життя у своїх творах. Одну з багатьох історій з життя юного вундеркінда пропоную вам зараз подивитися:

В часи Моцарта  певний час існувала мода захоплюватися східними культурами. Аристократи будували  біля своїх палаців невеличкі будиночки в східному стилі, садили екзотичні рослини. А от композитори не відставали від моди також. Мабуть, пам’ятаєте про Турецький Марш Бетховена, який ми слухали нещодавно? А Моцарт написав «Турецьке рондо». Перегляньте відео і послухайте:


Твір побудовано таким чином, що один і той самий мелодичний фрагмент повторюється через певний проміжок часу. Музика ніби рухається по колу, раз у раз повертаючись до одного й того самого музичного фрагмента. Така музична форма називається рондо.

Особливість форми рондо в тому, що головна тема (рефрен) звучить декілька разів без змін, чергуючись з різними за мелодією, ритмами, гармонією, фактурою епізодами.

Послухайте «Турецьке рондо» у рок-обробці 

В талановитого Моцарта мелодії народжувались  в голові постійно, іноді він навіть записував на манжетах рукава, щоб не забути, якщо «муза натхнення» заставала його не біля письмового столу чи клавесину, а, наприклад, в дорозі чи просто на вулиці. Серед творів композитора є ще одне рондо, «Маленька нічна серенада», яку Вольфганг написав для своєї коханої дружини Констанції на 5 річницю їх весілля.

Перегляньте відео «Маленька нічна серенада» (4 ч. рондо) 

Поміркуйте, коли доцільно слухати цю музику у вашому повсякденні.

Придумайте ритмічну імпровізацію, що нагадає форму рондо. Початок може бути таким:

До речі, Вольфганг Амадей Моцарт навчався разом з українським композитором Максимом Березовським і підтримував з ним дуже дружні стосунки. А син видатного генія, Франц Ксавер Моцарт, у молодому віці приїхав до Львова і прожив тут аж 30 років! Він створив хорове товариство, писав музику, навчав молодь, співав і керував церковними хорами, диригував, організовував концерти. Мистецький Львів дуже шанує вклад молодшого Моцарта в культурний розвиток міста.

У затишному Зальцбургу теж повсюди відчувається «дух» Моцарта. Ти можеш побачити його портрети на кожній вітрині, навіть маленького магазинчика чи хлібної пекарні, на коробках цукерок чи каві, футболках та різній сувенірній продукції. Бо Моцарт – це гордість і бренд Зальцбурга.

Тож зазирнемо у затишну кав’ярню у Зальцбурзі, де можна скуштувати смачний десерт і ароматний напій та поспівати. Розпочнемо, як зазвичай, із розспівки.

Послухайте колискову на музику Моцарта «Спи, моя радість, засни» з українським текстом 

Завершуючи нашу подорож до Австрії, повторіть вивчене, заповнивши профіль композитора у соцмережі:

До зустрічі!