6 клас. Урок 24.

Від ноктюрну, рондо до натюрморту.

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Наша мистецька подорож Європою триває. Сьогодні ми побуваємо в Норвегії, а на зворотному шляху відвідаємо Австрію. Про що ми дізнаємось? Допоможе нам в цьому розібратися наш гід по країнах, а ще - мій добрий друг Музичний Словничок. 

На початку ХІХ століття в Німеччині почав зароджуватися новий музичний напрямок - романтизм. 

Епоха романтизм.mp3

Митці-романтики виявляли великий інтерес до народної творчості. У музиці середини ХІХ століття активно розвивалися національні композиторські школи Польщі (Фредерік Шопен, Станіслав Монюшко), Чехії (Берджих Сметана, Антонін Дворжак), Угорщини (Ференц Ліст). 

Фредерік Шопен

Антонін Дворжак

Ференц Ліст

Пізніше, наприкінці ХІХ століття до романтизму приєдналися національні школи Норвегії (Едвард Ґріґ), Іспанії (Ісаак Альбеніс), Фінляндії (Ян Сібеліус). У національних композиторських школах виникали нові, переважно камерні жанри, які зверталися до духовного світу людини, розповідали про те, що хвилює кожного. 

Едвард Ґріґ

Ісаак Альбеніс

Ян Сібеліус

Серед цих музичних жанрів особливе місце посідає ноктюрн.

Проаналізуйте твори за таким планом:

Ноктюрни з'явилися ще у XVIII столітті як багаточастинні інструментальні п'єси довільної форми, близькі до дивертисментів чи серенад. Ці твори писали переважно для духових або струнних інструментів і виконували на свіжому повітрі у вечірні та нічні години. Іноді такі композиції називали італійським словом notturno.

В епоху романтизму ноктюрн стає невеликою одночастинною п'єсою мрійливого або елегійного характеру. Автором перших ноктюрнів романтичного типу для фортепіано був ірландський композитор Джон Філд. Близькі за характером п'єси творили й інші композитори-романтики: Р.Шуман писав програмні ноктюрни; Ф.Ліст створив тип ноктюрна, пов'язаний із поетичним текстом (цикл "Мрії кохання" з трьох ноктюрнів); Н.Паганіні став автором чотирьох ноктюрнів для струнного квартету.

Всесвітньо відомим твором цього жанру є 21-й ноктюрн Ф.Шопена. Взагалі, Шопенівські ноктюрни написано в тричастинній або в рондальній формі з темповими контрастами, як правило, повільно - швидко - повільно. Ці ноктюрни утворюють маленьку "нічну" п'єсу, яка розповідає історії з життя.

У XX столітті фортепіанні ноктюрни писали О.Скрябін, Е.Саті, Г.Форе, В.Косенко, В.Сильвестров та інші. З'являються програмні ноктюрни сюїтного типу: ноктюрни К.Дебюссі в трьох частинах, ноктюрни Шимановського для скрипки та фортепіано, ноктюрн Бріттена для голосу із супроводом, ноктюрн Барвінського для голосу та оркестру. Окрім того, жанр ноктюрн зустрічається і в поезії (наприклад, в Оксани Забужко).

Розгляньте ілюстрації. Які з них, на вашу думку, передають настрій ноктюрнів? Обґрунтуйте свій вибір.

А тепер повертаємось до Зальцбурга, де на нас чекає зустріч із ще одним цікавим жанром інструментальної музики - рондо, і черговими музичними шедеврами В. А. Моцарта.

Чи любите ви танцювати? А знаєте, що більшість народних танцювальних композицій виконуються у колі? Пригадайте назви таких танців: 

Сьогодні в австрійському Зальцбурзі ми познайомимось з іншим колом. Воно схоже до танцювального, але виконуватимуть його музичні інструменти. Цей твір часто звучить у теле- та радіоефірі. Дізнаймось про нього більше. 

Це прозвучав твір видатного австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта "Рондо в турецькому стилі" з фортепіанної сонати №11 ля-мажор. За законами музичної композиції, фінальну частину сонати пишуть у певній класичній формі. Моцарт обрав відому форму рондо: музика неначе «ходить» по колу і один мотив увесь час повторюється. Ця частина здобула велику популярність і згодом її почали виконувати як окремий твір.

Один з музикознавців, котрий досліджував вплив музики на людину, довів, що твір Моцарта "Рондо в турецькому стилі" поліпшує настрій. Він звучить сьогодні у перекладі для різних інструментів, створені сотні сучасних каверів,  рок-версій. Послухайте фрагменти деяких із них: 

Рондо - одна з найдавніших музичних форм. Її назва походить із середньовічної Франції. Загляньмо в музичний словничок: 

Ритмічна вправа

Вокальна робота

Виконуємо «Весняну пісню» (слова Кр. Овербека, переклад М. Познанської; музика В. А. Моцарта). Створіть музичний супровід до пісні на ударних інструментах.

А ще пропоную заспівати українську народну веснянку "Шум", яка отримала нове життя з гуртом "Go-A" і навіть побувала на конкурсі Євробачення-2021 і, хоч і не стала там переможцем, посіла 1-ше місце у світовому чарті «Spotify Top Viral».

Розгляньте репродукції картин з персональної виставки народного художника України "Велике рондо Юрія Герца". Чим вони нагадують вам музичне рондо? 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!