11 клас. Урок 17.

Художня спадщина України. Вступ.

Вітаю на уроці мистецтва! Протягом попередніх років та 1 семестру 11 класу ми вивчали, захоплювались, знайомились детальніше із культурою Сходу та Європи, Америки та Африки, різними стилями та напрямами мистецтва. І ось, нарешті, в 2 семестрі ми повертаємось до витоків і першоджерел, а саме – до нашої рідної української культури, мистецької спадщини нашого краю.

Мистецтво України — унікальне явище у світовій культурі, що в яскравій палітрі мистецьких образів утілює ментальні риси українців: героїзм і прагнення до свободи, ліричність та емоційність, гумор і життєвий оптимізм. Українці завжди прагнули досконалості в усьому — від краси в довкіллі, побуті, одязі до гармонії в душі.

Тому все українське мистецтво просякнуте наскрізь душею, теплом і красою сердець українців. Ця душа випромінює в творах живопису, вишивці, кераміці, архітектурі, скульптурі чи поетичному слові, казках, піснях і оповіданнях.

Юрій Мацик. Українська родина.

Юрій Мацик. Хлопець з дудочкою.

Українське мистецтво — це велич давньоруських храмів і духовна енергетика іконопису, неповторність ліричних пісень, дум і хорового багатоголосся, мудрість поетичного кіно і козацький гумор анімаційних шедеврів.

  Дерев'яні церкви України (пам'ятки ЮНЕСКО)

  Михайлівський Золотоверхий собор в Києві.

За кількістю пам’яток, наявністю шедеврів Україну можна без перебільшення віднести до країн з багатою історико-культурною спадщиною. На державному обліку перебуває понад 147 тисяч пам’яток археології, історії, архітектури та містобудування, монументального мистецтва. Чимало пам’яток мають загальнодержавне значення, а такі, як Києво-Печерська лавра та Софія Київська, за рішенням ЮНЕСКО включені до реєстру Всесвітньої культурної спадщини.

Пам’ятки культурної спадщини – і ті, які є символами національної культури та відомі на світовому рівні, й пам’ятки регіонального значення – є джерелом поглиблених досліджень і вироблення нових знань, наукових теорій і гіпотез, що впливають на свідомість суспільства, формують його культурний світогляд, почуття національної гідності. Усвідомлення значення культурного надбання є рушієм для зростання незмінного прагнення до пізнання, до ідентичності, що має прояв у бажанні повторно відкрити власну історію, традиції, духовне коріння.

Мистецтво — ядро художньої культури — розвивається під впливом певного соціального середовища. Художню культуру українського народу важко усвідомити без розуміння логіки її історичного поступу в межах європейського культурного регіону, загальноєвропейських стилів і напрямів. Тому під час розгляду окремих видів мистецтва враховано цей контекст. Водночас слід завжди пам’ятати про умовність періодизації, хронологічних рамок, надто коли це стосується неоднозначних і національно своєрідних художніх явищ.

Україна - держава з багатовіковою історією та культурою. Кожна епоха залишає нам у спадщину пам'ятки архітектури чи історії, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію чи особистість. У кожному регіоні є свої визначні пам'ятки - перлини української землі. До наших днів збереглися середньовічні фортеці, палаци та садиби, стародавні монастирі та храми, багато інших унікальних архітектурних витворів мистецтва, що навіки прославили своїх майстрів. 18 квітня, в Міжнародний день пам'яток та історичних місць, в Україні щорічно відзначається День пам'яток історії та культури. Завдання цього свята - ще раз нагадати суспільству про необхідність збереження культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства.

На фото пам’ятки України, які потребують термінової реставрації.

Географічний центр Європи гіпотетично міститься на території нашої держави на Закарпатті біля кордону з Румунією. Тут розташовано геодезичний знак, на якому є напис латинською мовою: «Це постійне, точне, вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році». Поряд поставили стелу з написом, що саме тут — центр Європи. На звання центру також претендують кілька інших місць у сусідніх країнах, адже цей статус залежить від способу обчислень і визначення європейських кордонів.

Стела і геодезичний знак географічного центру Європи, встановлені поблизу села Ділове Закарпатської обл.

Стела і геодезичний знак географічного центру Європи, встановлені поблизу села Ділове Закарпатської обл.

Грецький міф про виникнення Європи відображено в українському мистецтві.

Олександр Токарев. Викрадення Європи, Одеса

Юрій Мацик. Викрадення Європи.

Отже, я вірю і сподіваюся, що в цьому семестрі вам буде особливо цікаво вивчати мистецтво. Адже це наше, рідне, українське. Особливо хочу акцентувати увагу на те, що вам дуже знадобляться знання мистецьких пам’яток при здачі ЗНО, адже завдання з історії України включають візуальні пам’ятки (архітектурні споруди, твори живопису, портрети визначних діячів, тощо). Тож ви матимете можливість добре підготуватися. Також зазначу, що культурний фронт – сьогодні як ніколи актуальний. Знання історії, культури,  мистецтва, традицій свого народу і країни – це могутня, потужна зброя.

На завершення нашого уроку пропоную вам зіграти навчальну гру для актуалізації знань про пам’ятки стародавньої історії України та скласти онлайн-пазли. 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!