6 клас. Урок 28.

Міфологічні та релігійні образи в мистецтві

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі. Поміркуйте, кого чи що називають музами?

Музика в перекладі з грецької означає «мистецтво муз». У міфах Стародавньої Греції говориться про дев’ять муз, кожна з яких сприяла розвитку певного виду мистецтва або галузі науки.

Рафаель Санті. Парнас.

Давньогрецький міф «Орфей і Еврідіка» розповідає про талановитого юнака Орфея, який співав і грав на золотій кіфарі так, що зачаровував диких звірів, дерева, скелі, птахів, буйні вітри, морські хвилі. Своїм співом Орфей підкорив злих фурій, які пропустили його в царство тіней Аїда і допомогли побачити кохану Еврідіку. Цей міф покладено в основу відомої опери «Орфей та Еврідіка» німецького композитора Крістофа Віллібальда Ґлюка.

Кіфара

Едвард Пойнтер. Орфей та Еврідіка.

Мелодія з опери «Орфей та Еврідіка» стала настільки популярною, що отримала друге життя у різних варіаціях.

Звірі слухають музику Орфея. Давньоримська мозаїка з Палермо

Музика в усі часи мала надзвичайний вплив на людину, її вважали неземною, божественною*. І саме тому, мабуть, музика і до сьогодні повсякчас звучить у храмах різного віросповідання (і католиків, і православних, і мусульман, і протестантів, і юдеїв). Серед художників та композиторів у християнському світі дуже популярним є образ  Діви Марії, Богородиці, і митці присвятили їй чимало творів.

*Навіть назви нот у музиці пов'язані з божестенним началом: їх запровадив італійський монах Гвідо д'Ареццо, взявши за назви нот початкові строфи псалма до Святого Іоана.

Долаючи всі перешкоди та межi,

Злітає мелодія-мрiя,

І серце німіє від щирої меси

«Аве, Маріє!».

Аве, Маріє!.. І чесною жінкою,

І чистою матір’ю Божою

Життя на Землі розправляєш обжинками

Над нашими болями.

Бо час промине, і за щемними муками

Зросте колискова надія,

Проллється над світом мелодія музики:

«Аве, Маріє!».

                                                                                                                                                                             Леонід Терехович

Дж. Страцца. Діва Марія

Богоматір "Оранта". Мозаїка з Софії Київської

Рафаель Санті. Сікстинська Мадонна.

Ікона Вишгородської Божої Матері.

Образ Діви Марії був популярним у всі часи. Славетний В. А. Моцарт написав канон під назвою «Аvе, Маrіа», Й. Брамс — хорал, К. Сен-Санс — пісню, Ф. Ліст — духовну пісню, а ще є пісня в мюзиклі «Нотрдам-де-Парі» та інші. Послухайте «Аvе, Маrіа» Ф.Шуберта:

«Третя пісня Еллен» — відомий твір Франца Шуберта, який став популярним під назвою «Ave, Maria». Цей мініатюрний шедевр австрійського композитора протягом ось уже майже двох століть лунає по всьому світу. Композитор зумів висловити у короткій формі надзвичайну глибину і ліризм почуттів. 

Гра «Упізнай музичний інструмент».

Пригадаймо разом, які музичні інструменти входять до складу симфонічного оркестру. Об'єднайтеся у чотири групи: струнно-смичкові, ударні, дерев'яно-духові, мідно-духові інструменти. Кожна група по черзі формулює запитання про «свої» інструменти, а всі інші мають їх відгадати. Кожна правильна відповідь — 1 бал. Виграє група, яка набере найбільше балів.

Вокальна робота

Спробуйте заспівати пісню "Ave Maria" мовою оригіналу (латинською).

Виконуємо «Козацьку пісню» (слова і музика А. Мігай). До речі, козаки також дуже шанували Богородицю і вважали її своєю покровителькою. В Січі були храми, названі на честь Діви Марії, її згадують в багатьох козацьких піснях і день козацтва ми шануємо також в Богородичне свято - 1 жовтня, на Покрови.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!