4 клас. Урок 27.

Східні мотиви. 

Країна вранішнього сонця. 

За пасмом гір неначе з хмари дощ — засніжена вершина Фудзіями!

                                                                      (Мацуо Басьо)

Здрастуйте, друзі! Чи здогадуєтесь, в яку країну нас чекає цікава подорож? Пропоную підказку в ребусі:

Так, ми сьогодні помандруємо у Японію. Слово „Японія” означає „світанок”: ця країна розташована у східній частині континенту, там, де ранками сонце з’являється з моря.

Японія – це унікальне поєднання традиційного й сучасного суспільства: найбільша індустріальна країна світу з високорозвиненою промисловістю, але з  самобутньою культурою. Це країна з дуже давніми й непорушними традиціями, які чітко дотримуються й досі: традиційний японський костюм, літературна японська мова, національний інтер’єр, церемонія чаювання, театр «кабукі» і величезна кількість інших оригінальних звичаїв. Культура Японії спочатку може приголомшити іноземця, що нічого не знає про цю країну. Мистецтво вражає своєю різноманітністю і водночас простотою і гармонією. І це все — в оточенні надсучасних нанотехнологій! Такого поєднання  не зустрінеш у будь-якій іншій культурі.

Звичайно, починати ознайомлення з культурою Японії ми будемо із музики, бо ж що, як не ноти, вишикувані в стрункі ряди, що створюють неперевершений ансамбль голосу та інструментів, можуть найкраще розповісти про традиції цього народу.

Перегляньте відео, у якому звучить музика у виконанні на традиційному японському народному інструменті. Його назва сямісен:    

Також варто познайомитись із надзвичайно цікавою, самобутньою архітектурою Японії. Це замки, храми, монастирі та чайні будиночки. Усі вони прекрасно вписуються в природній ландшафт, мають яскраво виражений національний стиль, простоту і чистоту ліній.

Надзвичайно гарна природа надихала японців  також на створення прекрасних творів живопису. Окрім цього, японське мистецтво вирізняється чудовою мініатюрною скульптурою НЕЦКЕ  і мистецтвом створення букетів із квітів ІКЕБАНА.

Правда ж, краса японського мистецтва просто зачаровує?! Але і це ще не все. Попереду ще багато цікавого! А поки що - руханка! Повторюй рухи за юними виконавцями у відео.

Ну що? Вдалось зарядитись енергією? Нумо, продовжуємо нашу подорож. Знайомимось із мистецтвом Японії:

Перегляньте фрагмент лялькової вистави японського театру Бунраку:  

А знаєте, що поєднує Японію та Україну в мистецтві? ЛЯЛЬКА!!! Ви пам'ятаєте українську ляльку-мотанку? Так от, японці також створювали національні іграшки-ляльки. І навіть мають свято на їх честь. Тільки в української ляльки на обличчі символ хреста як оберіг від злих сил (очей немає), а японські ляльки є достовірними копіями людей (і навіть демонструють по одягу і прикрасам їх положення в суспільстві).

Окрім чудових ляльок, японці навчилися створювати іграшки з будь-чого, навіть з паперу! Таке мистецтво називається оригамі. В Японії існує чудова легенда: якщо зробити тисячу паперових журавликів і подарувати своїм друзям, то обов'язково здійсниться найзаповітніша мрія. Журавлик - це побажання добра та історія про здійснення мрії.

А знаєте, про що мрію я? Заохочувати вас більше любити і розуміти мистецтво, особливо – музику! Сьогодні я навчу вас співати пісню про Японію.

Виконуємо пісню з караоке (до речі, "караоке" - теж слово із Японії, означає "порожній оркестр")

Мабуть, вам одразу спало на думку запитання: «Чому так цікаво розмальовані обличчя японців у відеокліпі?» Це ознаки ще одного мистецтва японців - АНІМЕ.

Перегляньте фрагмент з м/ф в жанрі АНІМЕ «Ходячий замок». Звучить «Вальс» японського композитора Дзьо Хісайсі :

Серед численних стрічок АНІМЕ вирізняється красивим сюжетом і музикою мультфільм «Віолончеліст Госю». Музику до нього написав композитор Йосіко Нагасі. Прочитайте захопливий зміст стрічки і перегляньте відеофрагменти:

Ну що ж, наша подорож була дуже насиченою і підходить до завершення. Настав час, за японською традицією відпочити і посмакувати чудовий напій ЧАЙ.

Насолоджуючись чайним напоєм, підведемо підсумки нашої подорожі. Створіть за зразком нижче сенкан до слова "ЯПОНІЯ!".

Створіть паперову японську ляльку, користуючись шаблонами:

Опишіть свої враження від уроку, відповідаючи на запитання телефончиків:

До зустрічі, друзі!!!! На завершення уроку для вас звучить сучасна японська пісня "До побачення" у виконанні співачки Кярі Памю Памю