11 клас. Урок 8.

Від наскельних малюнків до живопису Середньовіччя. 

Вітаю на уроці мистецтва!

Сьогодні і наступні декілька уроків ми присвятимо вивченню ще одного дивовижного, цікавого виду мистецтва – живопису. Тема цього циклу занять звучить так: «Різнокольоровий світ європейського живопису».  

Розповідь про витоки європейського живопису почнемо з цікавої події, що трапилася у Франції у вересні 1940 року. Четверо старшокласників вирушили в експедицію, щоб знайти підземний хід до середньовічного замку. Та опинилися вони в печері доісторичної людини. Зі стін на них дивилися величезні звірі, викликаючи подив і захоплення. 

Учитель, якому повідомили про знахідку, був вражений, коли побачив цю первісну «галерею», яка нагадувала сучасне мистецтво графіті. Чи здогадуєтесь, як називається ця пам’ятка? Відгадайте відповідь у ребусі: 

Так, правильно. Юні дослідники відкрили печеру Ласко. Найбільш вражаюча наскельна картина знаходиться в «залі биків». Вона дуже великих розмірів, близько п’яти метрів у довжину. Зображені на малюнку зубри, розташовані рядами один проти одного, супроводжують їх кілька коней і величезна невідома тварина з одним рогом на лобі. Протилежна стіна прикрашена сім’єю зубрів з дитинчатами, шістьма оленями і ведмедем. Все це намальовано кольоровими фарбами, тому сильно вражає. Інші малюнки присвячені тваринам в різних композиціях – це і коні, що тікають, олені і барани. Кілька тварин зображені вгорі, на стелі, ніби вони перебігають з однієї стіни печери на іншу. Цікавий той факт, що фігури тварин прописані з особливою ретельністю, тоді як фігура людини схематично і недбало. Це підтверджує думку вчених про велику важливість для первісної людини всього, що її оточувало.

Запрошую вас до віртуальної подорожі цією первісною галереєю:

Так само випадково було відкрито знамениту печеру в Іспанії археологом-любителем і його 9-річною донькою в 1879 році. Пригадайте її назву, знову розгадавши ребус: 

Думаю, це було легко. Це печера Альтаміра. Відкриття цих печер в кінці XIX століття повністю перевернули уяву і знання, які вчені мали на той час про доісторичну людину: від того, що її раніше вважали дикою істотою, людину стали сприймати як істоту з чутливістю, здатну сформувати свій Всесвіт дивовижною технікою. Це один з найбільших і найдавніших прикладів людської творчості. Печери Альтаміра, розташовані в Кантабрії, визнані першими у світі, де було визначено печерне мистецтво верхнього палеоліту. 

Печера має порівняно невеликі розміри, оскільки довжина становить лише 270 метрів. У її межах визначено декілька зон, найважливішими з яких є вестибюль та Поліхромна кімната. Мешканці печери проводили більшу частину дня біля входу, оскільки це було єдине місце, освітлене Сонцем, і там вони робили своє повсякденне життя. Перебуваючи всередині печери, можна отримати доступ лише за допомогою штучного світла (саме там і з’являються картини). Оскільки внутрішня частина печери повністю темна, то для того, щоб малювати, вважається, що люди використовували кістково-мозкові світильники, які виготовляли з жиром, витягнутим з кісток тварин. 

Найважливіша кімната з усіх називається Поліхромною кімнатою, головними героями в якій на малюнках є зубри. Доісторичні чоловіки були прекрасно знайомі з тваринами, яких вони малювали на стінах печери Альтаміра, оскільки вони жили на полюванні і проводили багато часу, споглядаючи їх. Крім того, вони знали прийоми, щоб відтворити їх із більшою реалістичністю, наприклад, скористатися ділянками, що виступали зі стелі та стін, щоб зафарбувати їх і досягти більш реалістичного ефекту. З цієї причини печера отримала прізвисько Сикстинська капела наскального мистецтва.

Віртуальна екскурсія в печеру Альтаміра:

Обидві печери – Ласко і Альтаміра –  із зображеннями диких і свійських тварин внесені до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. 

Живопис епохи Середньовіччя

Епоха Середньовіччя занурює європейців у світ сакрального живопису — символічні образи і містицизм. Картина світобудови відображена на сторінках книжок (мініатюри) та на стінах християнських соборів (монументальний живопис).

Мозаїки, фрески, іконопис, книжкова мініатюра представляють мистецтво Візантії. Візантія стала першою державою, яка оголосила християнство державною релігією, вона керувала відповідно до християнського світогляду і зробила його гігантською силою в галузі економіки та політики.

У мистецтві Візантії можна бачити суперечність на той час: з одного боку ще живе вплив античності, з іншого боку відданість східним традиціям і зовсім нова християнська система духовних цінностей. Сторінки рукописів прикрашали ініціалами, віньєтками. Середньовічні книжкові мініатюри стали передвісниками станкового живопису. Яскраві кольори мозаїки зі смальти, яку виготовляли візантійські майстри, сяяли на золотавому тлі, утворюючи ефект мерехтіння. 

Книжкова мініатюра Візантії 

комплекс мозаїк міста Равенни 

Характерні ознаки візантійського храму:

Найвеличніша пам’ятка візантійської доби – Собор Святої Софії в Константинополі (сучасне місто Стамбул у Туреччині). Після завоювання мусульманами Константинополя собор було перетворено на мечеть, фрески були забілені і тільки в XX столітті – за сприяння Ата Тюрка Софія стала музеєм, в якому можна побачити усі давні пам’ятки).

Запрошую здійснити 3-D тур по Софії Константинопольській:

Для фрескового живопису романської доби — першого загальноєвропейського стилю — характерні умовність і площинність зображення (композиції були позбавлені глибини простору), схематичність образів і різномасштабність фігур (Христа завжди малювали вищим за інших). 

Фреска в церкві Сан-Клементе в Таулі. Каталонія. Іспанія 

Фреска в церкві Сан-Клементе в Таулі. Каталонія. Іспанія 

Засновник італійської малярської школи Джотто ді Бондоне (1267—1337) вийшов за межі середньовічного канону. Звичні аскетичні вирази облич митець зумів оживити емоційними поглядами. Він також по-новому почав відтворювати простір, розміщуючи персонажів фресок так, що виникала ілюзія просторовості. 

       Портрет Джотто.                                          фрагм. фрески "Страшний суд"

Джотто. Введення в Храм Пр.Богородиці

Джотто ді Бондоне. Втеча в Єгипет.

Джотто ді Бондоне. Різдво Богородиці

«Біблією для неписьменних» часто називають вітражі готичних соборів, адже вони давали змогу ознайомитися з основними сценами зі Святого писання. Особливе місце в розвитку вітражного живопису належить Франції, де зародилася готична архітектура, яку сусідні країни вважали зразком. Єдиною спорудою, чиї вітражі збереглися з XIII ст. без реконструкцій, є собор у Шартрі. Кольори 170 вітражів з домінуванням блакитних і синіх відтінків створюють містичну атмосферу. Їх виготовляли всі ремісничі корпорації міста. До речі, аналогів відтінку синього шкла шартських вітражів ви не знайдете більше ніде у світі! Чистота і насиченість кольорів була особливою, майстри тримали це в таємниці і секрет виготовлення їх назавжди втрачено.  

Завершуючи наш урок, пропоную вам цікаві ігри на повторення. 

Мистецька лабораторія. Практичне завдання.

Створіть за шаблоном власний вітраж для готичного собору. Розмальовка-онлайн за посиланням: "Розмальовка Вітраж" (шаблон). Завантаж готове зображення, прикріпіть у журналі. От, наприклад, як це вийшло у мене: 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!