5 клас. Урок 10.

Ритми життя. 

Ритмічні перетворення в мистецтві.

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Розкажіть мені, друзі, у якому темпі ви рухаєтесь, коли гуляєте парком, поспішаєте на урок, бігаєте чи стрибаєте? 

Життя — це рух. І музика теж завжди перебуває в русі. Прислухайтесь: вона має певну швидкість звучання

Об’єднайтесь у групи. Пригадайте знайомі вам пісні, що звучать у різних темпах. Заспівайте по одному куплету з кожної пісні. 

Слухаємо музику:

Й. С. Бах. Ларго з концерту № 5 для фортепіано та струнного оркестру фа мінор 

Концерти Й. С. Баха для одного, двох, трьох і чотирьох клавесинів (зараз їх виконують на фортепіано) та струнного оркестру були створені приблизно в середині 18-го століття. У той час композитор очолював Музичне студентське товариство при Лейпцизькому університеті й брав участь у концертах як диригент і соліст. Саме для цих виступів він написав чудові концерти, які не втратили популярності й досі. 

Слухаємо музику:

Джоаккіно Россіні. «Тарантела»  

Що ви уявляєте під мелодію прослуханого твору? У якому темпі вона звучить? 

Цікава історія виникнення назви танцю. За легендою, у 15–16-му століттях в Італії його вважали єдиним засобом порятунку від укусу отруйного павука тарантула. Танцювали швидко, підстрибуючи, виконуючи активні рухи. 

Метр оперного мистецтва XIX століття отримав визнання публіки ще за життя: кожне нове музичне творіння сприймалося як досконале втілення мелодійності в складних драматичних і "легковажних" комедійних сюжетах. Джоаккіно Россіні аплодувала аристократія, дружби з ним шукали видатні діячі мистецтва, монарші особи особисто запрошували його на світські раути й виявляли приязнь. У його житті знайшлося місце любові та ненависті, творчості та меланхолійної кризи, ентузіазму й апатії, чеснот і вад. Як тіні створюють об'єм, так і непримиренні внутрішні протиріччя допомогли Россіні створити музику, що стала знаковою для багатьох поколінь прихильників класицизму. 

Гра «У різних темпах» 

Об’єднайтесь у дві групи. Одна група крокує під звуки різних музичних фрагментів у відповідних темпах, а інша визначає назви цих темпів. Потім поміняйтесь ролями. 

Гра «Танцювальний марафон» 

Об’єднайтесь у пари. Візьміть брязкальця або бубон та спробуйте відтворити характерні рухи італійського народного танцю, його темп і настрій. Рухайтесь по колу, виконуючи активні рухи ногами й тримаючи брязкальця чи бубон над головою. 

На мелодію твору завжди впливає ще один засіб музичної виразності — ритм. 

Виконуємо пісню Ігоря Танчака 

«Шкільна пора» 

Придумай мелодію до цих поетичних рядків 

і заспівай свою пісню-вальс друзям. 

Осінь фарби готувала, 

У відерця наливала. 

Змішувала, чаклувала, 

Потім все розфарбувала. 

Придивіться: все довкола 

Стало різнокольоровим! 

                                                    Н. Замрія 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!