11 клас. Урок 13.

Італія – батьківщина оперного мистецтва. Польща і Угорщина – вершини музичного романтизму.

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжуючи тему європейської музики, сьогодні на уроці ми поговоримо про оперу та мистецтво романтизму.

Італія – батьківщина оперного мистецтва.

Епоха Ренесансу мала розмаїття світських жанрів, що й дотепер побутують у мистецтві, щонайперше — оперу. Ці перші «драми на музику» виникли у Флоренції, на батьківщині Данте, творця безсмертної «Божественної комедії»

Визначними постатями італійської музичної культури стали Джоаккіно Россіні (1792—1868), автор оперного шедевра «Севільський цирульник», і Джузеппе Верді (1813— 1901), автор багатьох опер, які й нині є окрасою репертуару музичних театрів світу. 

Стилю Джузеппе Верді притаманні риси як романтизму, так і реалізму. Його оперні мелодії часто ставали в Італії народними піснями.

Перегляньте жартівливе відео у виконанні колективу Андре Ріє «Каватина Фігаро» з опери «Севільський цирюльник» Россіні:

У виконанні цього ж колективу переглянь відео з хором «Ти прекрасна, о земле кохана» з опери Дж. Верді «Набукко»:

Опери італійських композиторів, а також представників інших країн ставили в міланському театрі Ла Скала. Це унікальний центр музичної культури світу, який не випадково виник саме на батьківщині бельканто. Для майстрів цього стилю характерні не тільки краса голосу, а й віртуозна вокальна техніка, висока культура співу, глибоке проникнення у психологію музичного образу, експресивність і артистизм виконання.

Найвидатнішими майстрами бельканто були Енріко Карузо та Лучано Паваротті. Видатний диригент Ла Скала Артуро Тосканіні поставив 26 нових опер. Жоден театр світу не мав такого репертуару. В театрі Ла Скала співала й видатна українська співачка Соломія Крушельницька.

Послухайте відомі арії у виконанні найвидатніших співаків, майстрів бельканто:

Італійське оперне мистецтво вплинуло на формування українських композиторів Максима Березовського та Дмитра Бортнянського, які навчалися в Італії. Саме тут була написана і вперше поставлена у Ліворно опера М. Березовського «Демофонт».

Польща і Угорщина. 

Вершини музичного романтизму.

Основоположником музичного романтизму вважають німецького композитора Франца Шуберта (1797—1828), який у жанр ліричної пісні вдихнув дух новаторства і розкрив у простих задушевних мелодіях внутрішній світ людини (приміром, знаменита «Вранішня серенада»).

Проте найбільшого визнання романтизм набув у творчості польського композитора Фредеріка Шопена і угорця Ференца Ліста.

Творчість Фредеріка Шопена (1810—1849) належить до вершин світової музичної культури. В його особистості дивовижно поєдналися два обдаровання — композиторське і виконавське. Він став засновником польської класичної музики, створивши шедеври в різних фортепіанних жанрах, і уславився як геніальний піаніст. Композитор віддав своє серце польській культурі. У музиці Шопена — то ліричній, то драматичній, то трагічній, новій з огляду на музичну мову — слов’янська задушевність і смуток поєднані з виявом патріотичних почуттів. Доля композитора склалася неоднозначно: він палко любив свою батьківщину, однак усе зріле життя провів на чужині. 

Незважаючи на це, Шопен залишився глибоко національним польським композитором. У музиці великого романтика поєднувалися і краса мелодій Моцарта, і драматизм Бетховена, і суворість Баха. На відміну від багатьох своїх попередників і сучасників Ф. Шопен не писав опер або симфоній. Він став душею фортепіано, а воно — виразником його душі. Усі свої невисловлені емоції, особливо почуття самотності, безмежного смутку і розпачу, які не полишали його на чужині, він втілив у музиці. Ф. Шопен писав музичні твори на основі польських народних пісень і танців — мазурки, полонезу, які слухав ще в ранньому дитинстві.

Послухайте Полонез Ля-мажор Шопена, перекладений для виконання оркестром. Пригадайте, чи вам знайома його мелодія? 

Шопен — творець романтичних жанрів чистої (непрограмної) музики, зокрема балад, скерцо, фантазій. Він не давав їм назв, а тільки номери. Як і всіх композиторів-романтиків, маестро приваблював жанр ноктюрна. Однак він виходить за традиційні жанрові межі, наповнює ліричні струмені «нічної музики» драматизмом.

Уперше в музиці Шопен створив цикл із 24 прелюдій у всіх мажорних і мінорних тональностях. У цих мініатюрах багатство настроїв і відтінки почуттів: сумні, задумливо-меланхолійні, скорботні, урочисті, танцювальні, бурхливі, співучі й речитативно-декламаційні… Новаторством пройняті шопенівські мелодії, гармонії, форми, у яких композитор випередив свою епоху. Те, що Шопен зробив у галузі фортепіано, можна порівняти тільки з новаторством знаменитого італійського романтика Нікколо Паганіні в царині скрипкового мистецтва.

Передова новаторська творчість Паганіні – один з яскравих проявів музичного романтизму, що отримала розповсюдження в італійському мистецтві. Нікколо вражав слухачів пафосом виконання, яскравістю образів, польотом фантазії, драматичними контрастами, надзвичайним віртуозним розмахом гри. У його творчості повною мірою виявлялися особливості італійського народного імпровізаційного стилю.

Паганіні першим з скрипалів виконував концертні програми напам’ять. Сміливо вводячи нові прийоми гри, збагачуючи колористичні можливості інструмента, Паганіні розширив сферу впливу скрипкового мистецтва, заклав основи сучасної техніки гри на скрипці. Він широко використовував весь діапазон інструменту, застосовував у грі розтяжку пальців, стрибки, різноманітну техніку подвійних нот, флажолети, pizzicato, ударні штрихи, гру на одній струні. Деякі твори Паганіні настільки технічно складні, що після його смерті довгий час вважалися невиконуваними.

Цей знаменитий каприс так часто люблять виконувати музиканти, що він звучить сьогодні дуже часто навіть в рок-обробках, різних аранжуваннях. Одну з них ми теж послухаємо:

Угорський композитор і піаніст Ференц Ліст (1811— 1886) увійшов в історію музичної культури як творець нового піаністичного напряму — концертного. Він першим почав турне містами Європи з публічними сольними виступами й заслужив визнання публіки як піаніст-віртуоз і блискучий імпровізатор. Унікальною виконавською майстерністю Ліст довів, що фортепіано має виразні можливості цілого оркестру. Як і у всіх романтиків, музика Ліста просякнута національним колоритом.

З романтичними новаціями Ліста в музичну культуру прийшла музично-літературна програмність, яку композитор називав «оновленням музики через зв’язок із поезією». Також — фантастика («Мефісто-вальс», «Фауст-симфонія»), візуальна образність (п’єса «Мислитель» за скульптурою О. Родена). Пафос романтичного героя, експресія, що проникливо звучить у ноктюрні «Мрії кохання», притаманні композиціям Ф. Ліста.

І на завершення уроку підсумуємо вивчене з іграми. Цього разу на вас чекають гра-анаграма «Співацькі голоси» та захоплююча гра «Вполюй крота» (знайди музичні інструменти). Успіхів!

Дякую за співпрацю. До зустрічі!