4 клас. Урок 30.

Мандрівка Україною. 

Мистецтво крізь віки. 

Здрастуйте, друзі! Мистецькі подорожі країнами світу збагатили  твої уявлення про красу нашої планети. Але прийшов час повертатися в рідну Україну.

Пригадайте, перед тим, як вирушити в далекі мандри, ми знайомилися з традиціями і культурою, мистецтвом нашого народу. Що саме ми вже вивчали? Ребуси допоможуть вам пригадати:

Впевнена, що ви все пам’ятаєте! Ми вивчали українські народні пісні: родинні, жартівливі, історичні, гімни, думи… Багато розмовляли також про народні та сучасні танці, їх види. А сьогодні хочу вас запросити на екскурсію в найкращі музичні театри України та познайомити із сучасними цікавими виконавцями, які багато зробили для розвитку української культури і прославляють її по всьому світу.  

Отже, перша наша зупинка – 

це столиця України, Київ.

Пам’ятаєте пісню про Тбілісі, коли ми мандрували Грузією? Так от, сьогодні послухайте про нашу столицю, неймовірно красиве місто.

«Києве мій». (Заслужена артистка України - Пирогова Тетяна та Хода Тетяна)

У Києві завжди вирувало яскраве мистецьке життя. При дворах князів були оркестри, розвивалася духовна та народна музика. Сьогодні музичним серцем столиці є Національний академічний театр опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка. Незважаючи на свою відносно коротку історію, театр здобув визнання далеко за межами України. Самобутні інтерпретації класичної музичної спадщини і сучасних творів, виняткової злагодженості оркестр і хор, талановиті солісти, яскраві й самобутні виконавські традиції дозволили театру досягти мистецьких вершин і посісти важливе місце в сьогоденній музичній культурі Європи.

Поринемо віртуально на екскурсію в київський театр опери і балету: 

У 2017 році на державному рівні в Україні відзначався ювілей — 150 років з часу заснування Національного академічного театру опери та балету імені Тараса Шевченка в місті Києві. На його честь навіть було випущено ювілейну монету:

В стінах театру співали надзвичайно талановиті співаки-солісти. Серед них і Євгенія Мірошниченко і Оксана Петрусенко,  Дмитро Гнатюк і Борис Гмиря, Вікторія Лук’янець та Бела Руденко.

Послухайте арію Цариці Ночі з опери «Чарівна флейта» Моцарта у виконанні Вікторії Лук’янець.

Наступна зупинка нашої подорожі – Львів. 

Музичні традиції цього старовинного міста сягають глибокої давнини. Тут поєднується класична музика і ретро, духовний спів та народна пісня, лунає джаз та рок-музика… У Львові жив і працював композитор Мирослав Скорик, Василь Барвінський, Станіслав Людкевич.

Саме тут народились багато сучасних співаків, яких ви знаєте і, можливо, часто слухаєте: Святослав Вакарчук, Христина Соловій, Дзідзьо (Михайло Хома) та інші.

Та насамперед познайомлю вас із музичним серцем Львова, Львівським національним академічним театром опери та балету імені Соломії Крушельницької.

Колектив театру створює цікаві проекти, унікальні вистави, які вперше виконуються не тільки в Україні, але й у світі. При цьому використовують найновітніші технології, декорації та спецефекти. Як, наприклад, в опері «Лис Микита» Івана Небесного.

Дует Лиса і Лисиці з опери «Лис Микита» І.Небесного

Зверніть увагу, що театр у Львові носить ім’я однієї з найвеличніших співачок України та світу – Соломії Крушельницької. Відома львів’янка сотні разів виступала в цьому театрі, хоча підкорювала найвидатніші театри на планеті. До речі, завжди розпочинала свій виступ і завершувала українською народною піснею. Нею захоплювалися і дуже поважали.

А ще пригадайте цікавий факт: у Львові 30 років проживав і працював син великого австрійського генія Моцарта Франц Ксавер. Тож сьогодні за ініціативи видатної сучасної диригентки (родом з львівщини) Оксани Линів тут відбуваються щорічні музичні фестивалі на його честь, досліджуються архівні документи про життя митця у Львові і його творчість.

До речі, саме Оксана Линів надихнула і мотивувала Дзідзя (Михайла Хому) записати неймовірне відео «Молитва за Україну» та Державний Гімн України, це був їх спільний проект.

Рушаємо, друзі, далі. І - 

Наступна наша зупинка буде в Одесі. 

Це місто також є одним з найважливіших культурних центрів нашої країни. Одеса славиться своїми музичними традиціями. І музичне серце міста – Одеський національний академічний театр опери та балету – один з найкращих у Європі.

Тут співали видатні співаки XX століття Енріко Карузо, Федір Шаляпін, Соломія Крушельницька, Антоніна Нежданова.

На сцені одеського театру танцювали неймовірно талановиті зірки-балерини Ісідора Дункан та Анна Павлова. Захоплює архітектурна краса самої будівлі.

Пригадайте твір «Болеро» Моріса Равеля та перегляньте відео з його виконанням солістами одеського театру опери і балету.

Прем'єра _Болеро_ Моріса Равеля в Одеській Опері!.mp4

З Одеси наша уява перенесе в наступний центр музичного мистецтва України – Харків. 

Свого часу це місто послужило якийсь час навіть столицею. Харківський національний академічний театр опери та балету ім. М. Лисенка відомий далеко за межами України. Будівля  його є однією з найстаріших. Хоча театр в 1991 році «переселився» в нову сучасну, залишивши попередню для філармонії.

Колектив театру вигадує цікаві ідеї для заохочення глядачів, часто робить експериментальні постановки. А під час карантину створював неймовірно захоплюючий  проект онлайн вистав.

Як ви можете помітити, в нашій країні живуть дуже талановиті люди. А найкращі оперні театри України – є справжньою скарбницею і гордістю держави.

Хочу запропонувати вам заспівати пісню з дитячої опери «Коза Дереза» Миколи Лисенка «Я Лисичка, я сестричка»:

Впевнена, вас проймає гордість за нашу країну. Любіть, шануйте і вивчайте нашу історію, традиції та культуру. Музика України розвивається і прославляє державу далеко за її межами. Вона пронизує наскрізь наше життя і прикрашає своїми барвами.

На завершення повторимо вивчене з грою «В оперному театрі» (знайдіть слова в магічному квадраті) та онлайн пазлами-фото театрів, де ми сьогодні побували віртуально.

Щиро сподіваюся, що вам сподобалася мандрівка Україною. Дякую за співпрацю. До зустрічі!