5 клас. Урок 2.

Розмаїта палітра музичного   

та образотворчого мистецтва.

Вітаю, друзі! Що ви знаєте про історію музичного мистецтва? Висловіть припущення, коли воно зародилося. 

Історія музичного мистецтва дуже давня. Чимало досліджень доводять, що музика виникла з інтонацій збудженого мовлення, співу птахів та голосових звуків тварин. За іншою версією, її джерелом є ритми роботи первісних людей, їхні звукові сигнали або магічні заклинання. На думку ще однієї частини наукової спільноти, музика зародилася на основі танцю, що спирається на ритм. Цікавий факт: у міфах різних народів ідеться про музику як про могутню силу, здатну керувати природою, приборкувати тварин та зцілювати людей. Від прадавніх віків і до наших днів музичне мистецтво подолало значний історичний шлях свого розвитку. У сучасному світі людина не уявляє себе без музики. 

Музика лунає з телеекранів, у радіоефірі, в мережі Інтернет, у мобільних телефонах, концертних залах, на стадіонах та площах. Вона зрозуміла нам, тому що близька до людської мови й розповідає про те, що нас хвилює: почуття, емоції, взаємини з іншими людьми, красу довкілля. У кожної людини свої музичні смаки та уподобання, і вони можуть змінюватися із плином часу. 

Переможець шоу «Голос країни» 11-го сезону                                    С. Лазановський та його тренерка Н. Дорофеєва 

Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика. Диригент В. Козловський. Світлина А. Іванова 

Розкажіть про власні музичні вподобання. Чи завжди вони були такими? 

Ви вже знаєте, що за типом виконавства розрізняють музику інструментальну та вокальну. Розгляньте схему. Які види музики вам відомі? Що характерне для кожного з них? 

Кожному музичному твору притаманні певні засоби музичної виразності: мелодія, гармонія, лад, ритм, темп, тембр, діапазон, регістр, динаміка, інтонація, з якими ми будемо ознайомлюватися протягом семестру. 

Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України 

Твори славетного німецького композитора Й. С. Баха, зокрема інструментальні, популярні в усьому світі, хоча протягом життя він був більше відомий як майстерний органіст, викладач і автор органної музики. Мелодія його знаменитої «Арії» вирізняється чарівністю, лірикою та прозорим ніжним звучанням струнних інструментів. 

Ви вже знаєте, що головним виражальним засобом музики є звук.

Музичний звук відрізняється 

від будь-якого іншого звуку чи шуму. 

Гра «Розпізнай звуки». Послухай аудіозапис. Серед різноманітних звуків спробуй розпізнати музичні та виділити їх, плескаючи в долоні. 

Кожен голос або музичний інструмент має свій діапазон та регістр

Визнач діапазон свого голосу, заспівавши найвищу та найнижчу ноти. 

Які музичні інструменти вам вдалося розпізнати? Спробуйте визначити, у якому регістрі звучав кожен із них. 

Придумайте ліричну мелодію на віршований текст. Заспівайте свою пісню друзям. 

Мелодія ніжно лунає 

І ноти, мов квіти, збирає, 

Та ллється полями, лугами, 

А потім живе поміж нами. 

Заспіваймо пісню "Сонце, літо!"

Гра «Ритмічний ланцюжок». 

Відтвори на маракасах ритм першого рядка пісні, одночасно промовляючи слова. Передай естафету сусідові/сусідці, аби ритмічний ланцюжок не переривався. 

Рефлексія

Дякую за співпрацю! До зустрічі!