3 клас. Урок 14.

Новорічний калейдоскоп

(продовження)

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Продовжуємо вивчати наші народні звичаї та обряди і поговоримо про зимові свята і традиції їх святкування в українців. 

Відомо, що наші далекі предки зустрічали Новий рік... навесні! Це свято називали Новоліттям, воно супроводжувалося величальними обрядами, поздоровленнями та іграми з масками («Маланка», «Коза»). Саме тому в багатьох щедрівках згадується про приліт пташок (пам’ятаєте, у «Щедрику» йдеться про приліт ластівочки?). Згодом святкування Нового року перенесли на звичний для нас час. 

Поміркуйте і згадайте, як називаються пісні, які виконують під час святкування різдвяних свят? Чому у них різні назви? Чим вони відрізняються?

Коля́дки — величальні календарно-обрядові пісні зимового циклу свят, у яких оспівується народження Ісуса. 

Щедрі́вки — величальні українські народні обрядові пісні, які виконуються під Старий новий рік та у Щедрий Вечір. 

На відміну від колядок, у яких величають народження Ісуса Христа, у щедрівках співають побажання добробуту, щастя й радості господарю та його родині, доброго врожаю на наступний рік. Також більш традиційним вважається колядування у виконанні чоловіків та хлопців, тоді як щедрувати за звичаєм мають жінки та дівчата. 

Співаємо колядки та щедрівки

Верте́п — старовинний пересувний український ляльковий театр, де ставили релігійні й світські (переважно жартівливі та іронічні) п'єси. Український вертепний театр — самобутнє явище у розвитку нашої театральної культури. 

У центральних та східних регіонах України під Старий Новий рік діти і дорослі одягають маски й ходять по хатах, виконуючи різні обряди, наприклад «Водіння Кози»

На одному з колядників вивернутий кожух, а на голові – маска з рогами. Чим не справжня Коза? 

Ігрова сторінка

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!