6 клас. Урок 19.

Вокальне і пейзажне мистецтво

Вітаю вас на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі. Пригадайте, які жанри камерно-вокального мистецтва ви знаєте?

Наша мистецька мандрівка триває. Сьогодні ми побуваємо в Австрії та Німеччині, де ознайомимося з вокальною музикою всесвітньовідомих композиторів ХІХ століття Франца Шуберта і Роберта Шумана.

Франц Шуберт

Франц Шуберт — австрійський композитор, автор понад тисячі музичних творів, серед яких майже 600 пісень. Його мелодії щирі й задушевні, безпосередні та відверті. Створені митцем експромти, сонати, фантазії свідчать про його надзвичайно багату уяву і гармонійну ерудицію.

Найважливіше місце у творчості Ф. Шуберта посідає пісня для голосу та фортепіано (близький до романсу жанр). У цьому жанрі композиторові вдалося досягти втілення глибокого змісту завдяки тісному поєднанню слова і музики. Вокальні мелодії в піснях Шуберта (що нерідко включають речитативні елементи) переважно характеризуються цілісним музичним узагальненням. Композитор збагатив типи пісень, які існували раніше, створив новий тип пісні з варіаціями в партії фортепіано, а також перші зрілі зразки пісенного циклу.

Вокальний цикл Ф. Шуберта «Прекрасна Мельниківна», написаний на слова поета-романтика В. Мюллера, складається з 20 пісень. Кожна пісня відображає окремий ліричний момент, а разом вони утворюють єдину сюжетну лінію з певними етапами розвитку й кульмінацією. Другий вокальний цикл «Зимовий шлях» теж написаний на вірші В. Мюллера. У той період композитор перебував у пригніченому стані, й це позначилося на музиці циклу: вона сповнена відчуття жалю, самотності та безвиході.

Музика «Серенади» стала настільки популярною, що отримала нове життя в камерно-інструментальній та естрадній музиці.

Роберт Шуман

Роберт Шуман — німецький композитор, музика якого сповнена романтичних образів і героїчних поривів. Автор чотирьох симфоній, кількох концертів та увертюр, а також фортепіанних п’єс, до яких належать збірки «Дитячі сцени» й «Альбом для юнацтва». У творчій спадщині композитора важливе місце посідає камерно-вокальна музика, зокрема жанр балади, що увібрала в себе риси народної пісні, та вокальні цикли.

Вокальна лірика Р. Шумана, написана на вірші відомих поетів, належить до кращих зразків його творчості. Найпопулярніший серед вокальних циклів — «Кохання поета» (на тексти Г. Гейне), що складається із 16-ти пісень.

Вокальна робота

Розучуємо пісню "Сніг" Д.Пташинської

Ритмічні вправи

Для того, щоб насолоджуватися чудовою вокальною музикою і опанувати мистецтво співу, слід також розвивати почуття ритму і вправлятись у цьому.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!