9 клас. Урок 11.

У пошуках художньої експресії

Вітаю на уроці мистецтва, дорогі  мої юні друзі. Продовжуємо подорожувати по країні мистецьких стилів XX століття. Обіцяю, нове знайомство буде цікавим!

Напередодні Першої світової війни і в міжвоєнні роки в соціумі посилюються тривожні передчуття і песимістичні настрої, на які миттєво реагує мистецтво. Митці шукають різні шляхи для відображення атмосфери епохи, виразу протесту проти потворності сучасної цивілізації. 

У Німеччині та Австрії виникла нова модерністська течія — експресіонізм. 

Її представники демонстрували негативні сторони життя, відтворювали тяжкі стани душі людей, породжені жахом і відчаєм, передавали співчуття до принижених і знедолених. 

Едвард Мунк

Перший зразок експресіонізму картину «Крик» норвезький художник Едвард Мунк (1863-1944) створив наприкінці XIX ст. Він немов заглянув у прийдешнє століття світових воєн, революцій і екологічних катастроф. Картина належить до найзагадковіших шедеврів світового живопису, має численні варіанти й трактовки. Що ж хотів передати світові автор? Який сенс вклав у картину? 

Мунк. Тривога.

Мунк. Меланхолія.

Мунк. Крик.

У мистецтві виникає новий образ — фігура людини, яка зайшлася відчайдушним криком, із виразом страждання і розпачу на обличчі, що межують з божевіллям, в очах — жах і безнадія. Похмура-фантастична природа, суголосна людським емоціям, підсилює атмосферу трагізму: вогняно-червоне гаряче небо і темний, холодний, вкрай узагальнений пейзаж із мостом, на якому стоїть головний персонаж і дві байдужі фігури вдалині. Напруження спотворює простір, деформує лінії. Картина стала справжнім брендом, що використовується в рекламі, анімації та кіно. 

Твори експресіоністів Пауля Клеє, Ернста Людвіга Кірхнера, Отто Дікса, Еміля Нольде, Олексія фон Явленського, Ернста Барлаха в нацистській Німеччині знищували як «дегенеративне мистецтво». 

Експресіонізм відрізняється яскравою індивідуальністю митців. О. Дікс часто зображував жахи, які бачив на війні, тому його похмурі картини сповнені хворобливих переживань. На портретах О. фон Явленського інтенсивні кольори посилюють емоційну виразність образів. Аквареліст Е. Нольде писав експресивні пейзажі у фантастичній кольоровій гамі. Ф. Марк захоплювався світом тварин, який став головною темою його творчості. У його анімалістичній галереї є образи ланей, лисиць, собак, коней невластивого їм кольору — червоного або синього. 

Отто Дікс. Празька вулиця 

Франц Марк. Синій кінь 

Ернст Людвіг Кірхнер. Червона вежа в Галле 

Пауль Клеє

Творчість німецько-швейцарського художника Пауля Клеє (1879- 1940) однаково зараховують до експресіонізму, кубізму, абстракціонізму, сюрреалізму. Але повністю вона не належить до жодного з них. Вбираючи різноманітні віяння часу, митець створює власний художній світ, вигадує свої абстрактні образи («Сенекіо»). Музикальність просвічує крізь загадкову гармонію його структурних колажів, картин-мережив. Деякі фахівці вважають, що кольори і форми композицій митця є своєрідним нотним еквівалентом, де все підкорено мелодійній і ритмічній організації. 

Пауль Клеє. Золота рибка. 

Пауль Клеє. Вогонь при повному місяці.

Пауль Клеє. Кішка і пташка.

Пауль Клеє. Пейзаж із жовтими птахами

Олекса Новаківський

Експресіонізм досить самобутньо проявився в українському мистецтві. Досить згадати творчість Олекси Новаківського, полотна якого заворожують емоційною виразністю, дисонансами яскравих кольорів. Олекса Харлампійович Новаківський (1872-1935) відноситься до найбільших майстрів українського мистецтва першої третини XX ст. Він жив під час великих змін, був очевидцем страшних руїн і катастроф, до яких привела Перша світова війна, свідком розвалу потужних імперій Росії і Австро-Угорщини. На його очах творилася українська держава на території Східної Галичини з проголошенням Західно-народної республіки, яка проіснувала 8 місяців. Тоді ж почалася окупація Галичини Польщею. Політика конфронтації по українській меншині і її дискримінація на всіх рівнях. Творчість і доля Новаківського нерозривно були пов'язані з історичними подіями. Свої цивільні і естетичні позиції він висловлював в мистецтві.        

Ернест Контратович

Експресивну манеру відображення світу Ернеста Контратовича (1912-2009) мистецтвознавці також означували як варіант експресіонізму. Представник закарпатської школи живопису писав пейзажі, жанрові сценки з народними обрядами, драматичні сюжети з життя, надаючи картинам символічного, монументально-декоративного узагальнення. 

Контратович. Гуцульське весілля.

Контратович. Великдень.

Контратович. Гуцули

Контратович. Жнива.

Практичне завдання.

На наступному уроці ми продовжимо знайомитись із темою художня експресія. А сьогодні - завершуємо урок. Дякую вам за співпрацю. До зустрічі!