11 клас. Урок 2.

Архітектура - кам'яний літопис століть.

(Архітектура Середньовіччя)

Вітаю на уроці мистецтва!

Пригадайте, про що я вела мову  на попередньому уроці:

Сьогодні наш урок і два наступних будуть присвячені одному з найвеличніших видів мистецтв – архітектурі. А точніше – архітектурі європейського континенту.

Архітектура Європи представлена найрізноманітнішими зразками зодчества різних епох. Історично склалися загальноєвропейські архітектурні стилі, кожний із яких вирізняється своєрідністю конструкцій і форм, єдністю ознак екстер’єру та інтер’єру. Талановиті майстри античності створили величні мармурові храми, які стали взірцями високої класики. Для них характерні гармонійність і досконалість, пропорційність і впорядкованість. Римляни додали до цього утилітарність у поєднанні з урочистою монументальністю. З тих часів у будівництві застосовують арки, колони, куполи.

Одним з унікальних замків Франції, наприклад, є Абатство Мон Сен Мішель. Прочитайте цікаві факти про споруду і перегляньте відеоекскурсію: 

У добу Середньовіччя в Європі утвердилося християнство. Виникли й набули поширення романський і готичний стилі. 

Романський стиль розвивався в архітектурі Франції, Німеччини та інших країн. Спорудам цього стилю притаманні монументальність, простота форм, лаконізм декору. Провідним типом церковного будівництва була римська базиліка. Внутрішній простір храмів прикрашали розфарбовані скульптури, фрески і рельєфи. Замки й інші світські споруди будували як фортеці — із зубчастими мурами й високими круглими вежами (донжон), з вузькими вікнами-бійницями арочної форми. 

Отже, узагальнимо риси романського стилю: 

Готичний стиль зародився у Франції. Саме тут виник перший готичний собор — знаменитий Нотр-Дам де Парі (Собор Паризької Богоматері). У цей час міста Європи стають центрами культурного життя, а собор — центром міста. 

Собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам де Парі) - найбільший католицький храм у світі. Це один із найпрекрасніших витворів готичного мистецтва. Щороку подивитися на собор, серце Парижа, приїжджають майже 14 мільйонів людей! Про нього створено чимало літературних творів, написано десятки науково- популярних статтей і знято сотні фільмів. Цікаво й те, що почуття благоговіння перед вищими силами відчувають у Нотр-Дам де Парі всі без винятку люди, незалежно від їх віросповідання. В 2019 році храм пережив велику пожежу, яка частково знищила дерев'яний дах та шпиль, і тепер відбувається реставрація пошкоджень. 

Готичний храм — неперевершений зразок синтезу мистецтв. Фасади й інтер’єри споруд заповнені скульптурою. Численні вітражі створюють ефект мерехтіння світла. Звучання органу утворює дивовижне багатоголосся й атмосферу піднесеності. 

Пропоную поринути в цю чарівну атмосферу готичного собору з відеоекскурсією в каплицю Сен-Шапель у Франції: 

Отже, характерні риси готичної архітектури такі:

Готика мала певні відмінності в різних регіонах Європи. В Англії вона набула величності й стрункості. Споруди з тисячами ліній, що тягнуться вгору, віяловими склепіннями й видовженими вікнами створюють дивовижний ритм так званого перпендикулярного стилю. 

Вестмінстерський палац. Лондон.

Вестмінстерський палац. Лондон.

Архітектуру пізньої готики називають «полум’яною» через характерний для неї декор, адже химерні візерунки з каменю нагадують полум’я свічки. Цей різновид стилю поширився в Іспанії, де він поєднувався з мавританськими мотивами, а також в Італії. 

Міланський собор. Італія. 

Міланський собор. Італія. 

Міланський собор. Італія. 

Собор у Сантьяго-де-Компостела. Іспанія.

Собор у Сантьяго-де-Компостела. Іспанія.

Собор у Сантьяго-де-Компостела. Іспанія.

Якщо спробувати виділити найбільш красиві католицькі храми, збудовані в різні часи в готичному стилі, то в їх число, безумовно, увійде Страсбурзький собор у Франції. Хоча, що цікаво: на цьому місці в давні часи було римське святилище, пізніше почалось будівництво романського храму, який згорів не завершеним. Тож продовжувати будівництво вирішили вже у готичному стилі. Ще один цікавий факт – протягом більш аніж два століття ця будівля вважалася найвищою на всій нашій планеті!    

Підсумовуючи вивчене про мистецькі стилі Середньовіччя - романський та готичний - варто відзначити їх подібності та відмінності: 

Подібності

– Головна схожість двох стилів – їх призначення. Обидва служили релігійним цілям. У ці архітектурні будівлі ченці  і прості люди вирушали на молитви.

– Крім того, будівлі обох стилів були побудовані з використанням кам’яних матеріалів.

– Деякі елементи єдині в обох стилях: сховища, апсида, ніші, каплиці.

– Будови обох стилів мають арочні отвори – романський з кривою в одну точку (традиційна арка), готичний з кривою дві точки (загострена арка).

 

Відмінності

Романський тип будівлі використовувався крім молитов і для оборони, а готичний собор не мав захисної функції (використовувався в естетичних цілях через його декоративне і тонке художнє оформлення).

– Одна з головних відмінностей між двома стилями полягає у використанні опори, яка була використана в готичних будівлях.

– Будівлі романського періоду були міцними і важкими і мали товсті стіни, у той час, як готичні будівлі мають стіни більш тонкі і легкі.

– У романських будівлях були невеличкі вікна, і тому простір всередині було слабо освітлений. У готичних будівлях були великі вікна з вітражами, які пропускали більше світла.

– Ще одна відмінність, яку можна побачити, полягає в тому, що готичні споруди були дуже високими і звернені до неба. У романських будівель були тупі і низькі вежі.

– На відміну від романських будівель, готичні будівлі мали багато прикрашені круглі вікна, названі «рожевими вікнами».

Ігрова сторінка. Завдання на повторення теми.

Творча лабораторія: за бажанням створіть замальовку Пізанської вежі, однієї з найвідоміших пам'яток романської архітектури, з допомогою відео: 

Продовжимо знайомитись з європейською архітектурою на наступному уроці. А на сьогодні - все. Дякую за співпрацю. До зустрічі!