4 клас. Урок 7.

У гості до поляків 

(продовження теми «У дружному слов’янському колі»)

Здрастуйте, мої юні друзі!

Серед народів, що живуть на території України, численну громаду представляють поляки. Польський народ також є нащадком слов’ян. Але мова поляків дещо відрізняється. А от традиції та обряди подібні до українських - співають вони і веснянок, і жниварських пісень. Святкують Зелені свята і різдвяно-новорічні, під час яких розігрується театральна вистава, подібна до українського вертепу.

Отож сьогодні я запрошую вас у гості до поляків, у горду і багату історією та традиціями Польщу. Це сусідня держава, що межує з Україною на західному кордоні.

Мистецтво поляків цікаве і багатогранне. Велична архітектура, королівські замки і палаци приваблюють туристів і милують око. 

Улюбленими танцями поляків є мазурка, краков’як і полонез.

Мазурка – веселий, запальний народний парний танець, у якому немає раніше продуманих фігур, їх імпровізують партнери.

Краков’як спочатку виконували парами лише чоловіки, де один зображував лицаря, а другий – його зброєносця. Тепер його танцюють у парі з дамою: вона – плавно, а він з легкими притупуваннями.

У полонезі рухи танцюючих пар плавні, витончені, а хода – помірна і величава. Це тому, що його часто танцювали на королівських прийомах.

Переглянь відео з виконанням польських танців:

1)Полонез і мазурка.

2) Краков'як.

Основою кожного танцю є РИТМ, 

рівномірне чергування звуків різної тривалості.

У мистецтві є велике різноманіття ритмів. Вони мають різні характери.

Я – Король, музичний Ритм,

Радо всіх вітаю.

І простенький алгоритм

Тобі  загадаю.

Руки приготуй мерщій,

Ритм проплескати зумій!

Спробуй відтворити ритми танців слов’янських народів: чеська полька, польська мазурка і білоруський крижачок. Плескай спочатку в повільному темпі, а потім у швидкому.

Справжня гордість Польщі – композитор Фредерік Шопен

Проживши половину життя далеко від Батьківщини, композитор заповів їй своє серце, яке зараз знаходиться у костелі Святого Хреста у Варшаві. Фредерік Шопен не залишив жодної опери, симфонії чи увертюри. Талановитого польського митця називають «душею фортепіано». Це тому, що він писав твори винятково для цього музичного інструменту. 

Твори Шопена – це балади, мазурки, полонези, вальси, просякнуті народними інтонаціями та лірикою.

Послухайте чудові твори польського композитора Фредеріка  Шопена:

Мазурку До мажор  і  Вальс сі-мінор 

Саме так, композитор дуже тужив за своєю Батьківщиною, адже з 19 років був змушений жити за кордоном. В музиці Шопен хотів передати всю любов до Польщі і бажання повернутися до дому.

Ще один цікавий твір, який я пропоную вам послухати,  належить композитору Міхалу Клеофасу Огінському.

Полонез «Прощання з Батьківщиною» він написав саме перед тим, як змушений був (як і Шопен) покинути Польщу.

Сумний полонез – це подвійне прощання: фізичне прощання Міхала з рідною землею і прощання громадянина з державою, яка зникла з карти світу. Кажуть, цей музичний сум примирив усіх поляків і дав примарну надію останніми акордами.

Перегляньте відео, послухай цю чудову музику: 

Полонез Огінського дуже відомий у всьому світі. Його виконують різні склади виконавців на різних інструментах. Для твору навіть був написаний текст, і він перекладений багатьма мовами.

Оригінальний польський варіант пісні-полонезу виконує квінтет з хору Верьовки. Пригадайте, на попередніх уроках ми зустрічалися з цим знаменитим український  колективом.

Погодьтеся, що це прекрасне виконання, чудовий спів!!! Мені вже також захотілося поспівати. А вам?

Тож приготуйтеся починаємо розспівку. Пам’ятайте про співочу поставу, спокійно вдихайте і видихайте повітря при співі.

Повторимо вивчені на попередньому уроці твори. Виконайте в характері пісні-танці «Бульба» і «Полька»:

Наша нова пісня сьогодні пов’язана і з польською, і з українською культурою. Вона звучить обома мовами і є дуже популярною, особливо після того, як вона прозвучала у фільмі «Огнем і мечем» польського режисера Єжи Гофмана.

Переглянь відео з піснею «Гей, соколи!»:

Український варіант пісні чудово виконує гурт «Пікардійська терція» 

Підказка: перше виконання звучить з акомпанементом музичних інструментів, а «Пікардійська терція» – вокальний гурт, що співає акапельно - без музичного супроводу.

На завершення нашого уроку, як зазвичай, пропоную вам виконати цікаві інтерактивні завдання:

До зустрічі!