4 клас. Урок 8.

На гостину до угорців

Здрастуйте, друзі! Запрошую вас продовжити віртуальну мандрівку країнами Європи. Сьогодні нас чекає цікава подорож в загадкову і багату на пам’ятки мистецтва Угорщину.

Угорці – працьовитий і дружний народ з давньою історією, звичаями, традиціями, мистецтвом. Багато його представників проживають в Україні.

Будапешт – угорське місто, в якому поєднані різні епохи. Цікаво, що багато років тому тут існувало кілька міст. На західному боці Дунаю –  Буда і Обуда з розкішними палацами та замками, на протилежному, східному, боці Пешт – місто ремісників та торговців. Пізніше три міста об’єднались –  так утворилася столиця Угорщини –  Будапешт!

Щоб дізнатися ще більше про Угорщину, прочитай цікаві факти:

Правда ж, цікаво? Чи відомо тобі було про ці факти раніше?

Кожен народ, чи то угорці, чи поляки, чи українці, люблять свою Батьківщину і величають у своїх творах. А художник з Угорщини Ласло Кодай висловлює свою любов до рідного краю в яскравих, незвичайних картинах-казках.

 

В музичній спадщині угорців є надзвичайно гарний танець,  популярний не лише в Угорщині, а й  в інших країнах. Спробуй відгадати ребус, щоб дізнатися його назву:

Так, це було легко! Дуже відомим угорським танцем є чардаш. Цей вогняний танок складається з двох частин: повільної, урочистої, яку танцюють чоловіки у колі, та рухливої, що виконується як парний запальний танець.

«Мову» хореографії складають рухи, 

кожному танцю властивий свій «малюнок»:

Перегляньте відео, в якому запальний угорський танець «Чардаш» виконує зразковий дитячий ансамбль «Веселка» та Хор і ансамбль імені Верьовки:

Під впливом від угорських народних мелодій багато композиторів різних національностей написали всесвітньо відомі твори.

Насамперед хочу познайомити тебе з Вітторіо Монті, італійським скрипалем і композитором. Адже він створив за мотивами угорських народних мелодій чудовий твір «Чардаш». Його часто використовують як музику до кінофільмів, мультфільмів, заставок на телебаченні, тощо.

Перегляньте відео, в якому «Чардаш» Монті виконує учениця нашої школи Ілонка Химиця:

Німецький композитор Йоганнес Брамс, зачарований угорськими мелодіями, написав 10 «Угорських танців».

Переглянь відео «Угорський танець» №5 Йоганнеса Брамса у виконанні сучасного відомого скрипаля Олександра Божика.

 

Ви познайомились із чудовими композиторами – Вітторіо Монті з Італії, Йоганнесом Брамсом з Німеччини… Може виникнути питання: «А що, в Угорщині не було зовсім композиторів?» Насправді – були, і дуже багато. Тож зараз я розповім саме про угорського композитора, всесвітньо відомого піаніста Ференца Ліста.

Ференц Ліст зробив свої улюблені угорські народні мелодії відомими та знаними в усьому світі - на їх основі він створив 19 «Угорських рапсодій», які вже майже два століття захоплено слухають у різних куточках світу.

Перегляньте відео, в якому звучить «Угорська рапсодія»№2 Ференца Ліста. Впевнена – здивуєтесь, наскільки добре вам знайома ця музика.

Окрім «Тома і Джеррі», угорську рапсодію можеш почути та в мультфільмі про Бакса Банні:

Знайомі з дитинства мультфільми та знайома музика, правда ж?

Після запальних танців пропоную вам тепер поспівати. Нумо розпочнемо з розспівки, зарядки для голосу.

Пригадайте правила співу:

Виконайте розспівку.

Пригадайте вивчену на попередньому уроці пісню «Гей, соколи» і виконайте її  емоційно, в характері.

Придумайте власні мелодії на тексти угорських народних пісень:

На завершення нашої подорожі хочу познайомити вас також з угорськими народними казками. Вони дуже цікаві та повчальні. Одну з них, з дуже музичною назвою «Чарівні цимбали», пропоную послухати:

 

Угорщина славиться надзвичайно красивими замками та фортецями. Складіть онлайн-пазли й дізнаєтесь, як вони називаються і який мають вигляд.

До зустрічі!