6 клас. Урок 23.

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Пригадайте, яку музику називають камерно-інструментальною, та назвіть її жанри. Які з цих жанрів вам вже відомі?

Сьогодні ми вирушаємо в мистецьку подорож до Польщі, аби дізнатися більше про композитора, який надзвичайно майстерно виконував власні твори. Сучасники називали його віртуозом! Хто ж він?

Польща відома іменами багатьох талановитих композиторів, серед яких К. Пендерецький, Х. Гурецький, С. Монюшко, В. Лютославський, та справжньою її гордістю є Фридерик Шопен — геніальний композитор і віртуозний піаніст. Шопен здобув гучну славу ще за життя. Його творчість та майстерність гри на фортепіано цінували видатні музиканти світу Ф. Ліст, Р. Шуман, Ф. Мендельсон та інші, висловлюючи своє захоплення публічно. Майже всі твори Шопена написані для фортепіано. В його музиці цей інструмент звучить як цілий оркестр, а деколи — немов людський голос. Композитор вдихнув нове життя у жанр романтичної прелюдії, опоетизував і драматизував танці: мазурку, вальс, полонез; створив фортепіанну баладу тощо.

На думку музикознавців, жанр скерцо зародився у XVI– XVII ст. Тоді цим терміном називали одноголосі або багатоголосі канцонети — пісеньки на тексти жартівливого, грайливого характеру. Такі твори писали А. Брунеллі, Б. Маріні, К. Монтеверді. Із початку XVIII ст. слово «скерцо» почали вживати щодо інструментальних п’єс, подібних до капричо з їх вигадливою зміною епізодів, настроїв.

Чотири фортепіанні скерцо Ф. Шопена належать до найвищих досягнень в історії цього жанру. Усі вони мають тричастинну будову з ліричною центральною частиною. Скерцо № 2 незвичайно різноманітне за характером, із мінливими настроями і барвами звучання.

Серед безлічі інструментальних творів Й. С. Баха є і жартівливі — наприклад, скерцо з оркестрової сюїти №2. Воно звучить так актуально, ніби композитор живе в наш час і знає, що сучасна молодь полюбляє танцювати й жартувати. Твір, який прийшов до нас крізь віки, лунає з екранів телебачення, з мобільних телефонів, «живе» у фільмах та спектаклях.

Мабуть, ви знаєте, що для розвитку виконавської майстерності музиканти використовують спеціальні вправи — етюди.

Цікаво, що цей жанр можна знайти в багатьох видах мистецтва. Зокрема, етюд в образотворчому мистецтві — твір допоміжного характеру, виконаний з натури з метою її вивчення у процесі роботи над картиною, скульптурою тощо; в літературі — невеликий твір, присвячений якомусь окремому питанню; невелика одноактна п’єса, події якої мають драматичний характер; у театрі — вправа, що слугує для розвитку та вдосконалення акторської техніки і складається з різних сценічних дій, імпровізованих чи заздалегідь розроблених викладачем; у фотографії — художній знімок, епізод із життя; в музиці — твір віртуозного характеру; п’єса навчального характеру, в якій застосовується певний технічний прийом гри.

Напевно, вам відомо, що майже всі композитори мали учнів та послідовників, яким передавали свою майстерність. Наприклад, першими вчителями Моцарта і Бетховена були їхні батьки. Згодом обидва композитори стали наставниками багатьох музикантів. У родині Бахів мистецтво передавалось із покоління в покоління, а сам композитор створив чимало музичних творів навчального характеру для своїх дітей.

Виділяють: 

Вокальна робота

Скоро весна. Пригадаймо разом особливості календарно-обрядових пісень, якими здавна зустрічали і закликали весну. Мелодії веснянок побудовані на багаторазовому повторенні однієї-двох поспівок у межах невеликого діапазону. Зовсім інша авторська веснянка, написана відомим композитором В. А. Моцартом. Розучуємо «Весняну пісню» (слова Кр. Овербека, переклад М. Познанської; музика В. А. Моцарта).

Виконайте пісню хором під музичний супровід. Створіть танець-імпровізацію, у якому виразіть свій настрій.

Чудова весняна пісня Моцарта яскраво передає весняний настрій, так і кортить погрітися під весняним сонечком і послухати спів пташок. Ну, а поки хору пташок ще немає, то я пропоную створити шумовий оркестр під музику Моцарта, хто зна, можливо, весна тоді наступить швидше? 🙃😏😊

Підсумуємо вивчене:

Творче домашнє завдання:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!