7 клас. Урок 13.

Фольклор та сучасна стилізація

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Хоча в темі нашого уроку є незнайоме вам слово, ви, мабуть, зацікавились, адже помітили слово "сучасна"? Я впевнена, що вам дуже сподобається музика, з якою ми будемо сьогодні знайомитись.

Народна творчість - це історична основа усієї світової художньої культури, джерело національних художніх традицій.

Цікаво знати, що фольклор - народна творчість - 

це творча художня діяльність народу, що виявляється в усній поезії, музиці та інших видах мистецтва.

Майже в усіх країнах світу щороку проходять фестивалі та конкурси стилізованого фольклору і талановитих фольклористів. Наприклад,  у місті Кагул на півдні Молдови проходять відомі фольклорні фестивалі "Нуферул Альб" і "Бобочелул" та музичний фестиваль "Обличчя друзів". З 1993 року це місто є членом Міжнародної федерації фольклорних фестивалів. А чи відомо вам про українські фольклорні фестивалі? Чи знаєте їх назви? Де вони проходять?

Міжнародний фестиваль Поліське літо з фольклором Луцьк

Міжнародний фестиваль Поліське літо з фольклором Луцьк

Міжнародний фестиваль Поліське літо з фольклором Луцьк

Міжнародний фольклорний фестиваль "Буковинські зустрічі". Чернівці.

Міжнародний фольклорний фестиваль "Буковинські зустрічі". Чернівці.

У наш час поширеним явищем стала поява багатьох музичних груп, які працюють у напрямку національної стилізації: танцювальні гурти, естрадні фольклорні групи, солісти та цілі фольклорні колективи.

Народна музика, або музичний фольклор — вокальна, інструментальна, вокально-інструментальна та музично-танцювальна творчість народу, що ґрунтуються на історичних традиціях. Народна музика створюється і передається в усній формі. Для неї характерні різноманітність жанрів та форм, багатство ладотональних систем і ритміки тощо. 

Виконавці фольклору — акини, ашуги, гуслярі, кобзарі, кюйші, леутари, менестрелі, скоморохи, шпільмани та інші, які змінюють і удосконалюють форму музичного твору. Завдяки композиторам відбувається 

стилізація фольклору. 

Це означає, що композитори створюють свою авторську музику, але по духу, за мелодикою вона нам нагадує народну музику, схожість з національними мотивами може передаватися з допомогою автентичних народних інструментів або народним голосом, характерними ритмами. 

Стилізація може бути в різних видах мистецтва. Народні традиції і елементи фольклору можна побачити в сучасній моді, живописі, скульптурі, літературі, театрі та кіно. Прекрасним таким прикладом стилізації є гурт "Калуш" та мюзикл  "Гуцулка Ксеня" (за однойменною оперетою Ярослава Барнича)

Буковинський кептар і гуцульський сердак: все про костюми Kalush Orchestra на Євробаченні-2022 

Образи Kalush Orchestra підживлюють ідею масштабного образу матері: космічної, що дає життя всьому на землі; фізичної, що народжує та піклується про своїх дітей; духовної — що захищає, оберігає та надихає: музиканти вийшли на сцену в костюмах, які містять елементи народного одягу в поєднанні із сучасними деталями, що показує багатогранність української культури. В умовах, коли Україна дає відсіч російським окупантам та є однією з головних тем сьогоднішнього новинного порядку денного, такий меседж має дуже сучасний вигляд. Всі костюми були розроблені спеціально для шоу. Для Олега Псюка вибрали автентичний святковий кептар початку XX століття з Буковини (Чернівецька область), густо розшитий бісером. Його сорочка — сучасна стилізація української вишиванки, а хустина — традиційний аксесуар українців, який носили як дівчата, так і хлопці. Ну, а незмінним акцентом образу стала рожева панама Олега Псюка — знаковий елемент гурту Kalush Orchestra. 

Гуцулка Ксеня. Блискуча сучасна стилізація 

духу Карпат в українському кіно та театрі.

Прем'єри мюзиклу "Гуцулка Ксеня" Івано-Франківського драмтеатру та кінокомедії - мюзиклу «Гуцулка Ксеня» стали справжніми подіями в культурному житті України. 

Мюзикл «Гуцулка Ксеня» – це поєднання сучасних технологій з українською автентикою. Музика з оперети Ярослава Барнича набуде у цій постановці нового звучання завдяки сучасному аранжуванню, яке створив головний диригент Франківського драмтеатру Богдан Ткачук. Над пластичним рішенням працював головний балетмейстер театру Дмитро Лека. Усі танцювальні номери побудовані на елементах сучасної хореографії, зберігаючи при цьому автентичний український лейтмотив. Художник-постановник Олеся Головач створила яскраві декорації та костюми, серед яких глядачі також побачать унікальну колекцію гуцульських гунь Руслани Гончарук. Елементом сценічного рішення стало лазерне шоу від команди “Show Service”. 

Кіно «Гуцулка Ксеня» — це красиві Карпати, елегантний гумор, трохи детективу і неочікувані сюжетні розв’язки.

«Ми довго готувались, записували музику, вчилися танцювати, співати, ходити, грати на музичних інструментах. Команда працювала майже цілодобово. У нас був справжній раритет — запис оперети «Гуцулка Ксеня» 1956 року, яку поставив Ярослав Барнич. Cтилістично ми надихалися саме цим твором: його дівчата-офіціантки з «Оселі Говерля» нагадували справжніх парижанок, і ми в свою чергу хотіли показати Україну з абсолютно іншого боку, відтворити її багату культуру минулого», — каже режисерка О. Дем’яненко про комедію-мюзикл «Гуцулка Ксеня».

Особливого шарму «Гуцулці Ксені» надає гурт Dakh Daughters, який у музичному середовищі називають фрік-кабаре, що виконує етнічну музику. 

Стилізація зустрічається і в академічній музиці.

Євген Федорович Станкович - 

сучасний український композитор, автор вокальних, симфонічних, камерних і оркестрових творів, фольк-опери "Коли цвіте папороть", балетів "Ольга", "Майська ніч", "Ніч перед Різдвом", "Вікінги" та музики до художніх і документальних кінофільмів, серіалів, мультфільмів, театральних вистав.

"Коли цвіте папороть"  - це вражаючий спектакль, що поєднує хорове виконавство, народні традиції обрядовості свята Івана Купала і сучасну хореографію.

Доповнює враження – яскраве дійство з відео проекцією. Гучна новітня прем’єра феєрії відбулася на сцені Львівської національної опери наприкінці 2017 року. Та до того часу – твір пережив десятиліття забуття, будучи забороненим Радянською владою, як яскраво національний модерний твір.

Проаналізуйте твір за таким планом:

Вокальна робота

Вивчаємо укр.нар. пісню "Чом ти не прийшов" 

Розгляньте репродукції картин. Яка, на вашу думку, найбільше підходить для ілюстрації пісні "Чом ти не прийшов"?

Пимоненко. Побачення.

Пимоненко. Українська ніч.

Трутовський. Покинута.

Пимоненко. Суперниці.

Курій-Максимів. Чом ти не прийшов.

Ритмічний оркестр

Ігрова сторінка 

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!