2 клас. Урок 15.

Зимові свята

Вітаю вас, друзі, на уроці музичного мистецтва. Пригадаймо, про що ми з вами розмовляли на попередніх уроках? Вам допоможуть згадати ребуси:

А чи знаєте ви, друзі, як святкують Різдво в інших країнах? Чи відрізняються від них традиції святкування  нашого народу? Давайте дізнаємось:

Про що ви дізнались із відео? Які спільні та відмінні риси святкування Різдва у різних країнах світу ви помітили? А що є завжди незмінним атрибутом Різдва? Спробуйте знову відгадати у ребусі:

 Звісно, це ялинка! Вона є незмінним атрибутом новорічних та різдвяних свят. Прикрашену красуню-ялинку можна побачити на Різдво усюди: на головних площах міст і сіл, в магазинах, школах, будинках і навіть у церкві. Перегляньмо найкрасивіші ялинки Європи, що створювали настрій людям у європейських містах:

Ялинка  – незміний атрибут свята. Але ж не усюди вона росте. Так в Індії використовуються дерева бананів і манго замість ялинок.

Існує повір’я, що новорічну традицію першими вигадали гуни. Першого дня нового року вони традиційно ставили ялинку і згодом цей звичай розповсюдився по всій Європі. Наші предки вірили, що у вічнозелених рослинах живуть добрі духи, які, потрапляючи у будинок, приносять щастя та довголіття. Щоб їх задобрити ялинку прикрашали солодощами. У Франції на гілки вішали троянди з кольорового паперу, яблука, печиво, шматочки цукру і мішуру.

Окрім ялинки у будинках Англії можна зустріти гілочки гостролистника, які тут називають Holly, і омели білої, яка символізує гостинність і родючість. Домівки мешканців Туманного Альбіону завжди прикрашені у червоному кольорі – кольорі серця, а на ялинці розвішують безліч фігурок у цієї форми.

Японці для прикрашання своїх осель використовують кадомацу, яку роблять з бамбуку, сосни та рисових соломинок. Прикрашають кадомацу папороттю і гілками мандарина.

Фіни люблять прикрашати ялинку прапорами різних країн та “химмелами” – висячими геометричними прикрасами з соломи.

Інколи різдвяні ялинки покриті штучними павуками і павутиною. За легендою одна бідна вдова не могла дозволити собі прикраси для ялинки. Але коли її син прокинувся різдвяним вранці, то побачив, що все дерево прикрашено павутиною. А коли перші промені сонця торкнулися павукової мережі, то вона перетворилася в золото і срібло і сім’я більше ніколи не відчувала потреби. Тому вважається, що побачити павутину з ранку – до удачі.

Заспіваймо з вами пісню про ялиночку

Тема Різдва широко висвітлена у мистецтві

Художники зображають Різдво на живописних полотнах, музиканти створюють вокальні та інструментальні твори, режисери - мультфільми та кінофільми, поети та письменники відтворюють красу Різдва в літературних творах (віршах, казках, оповіданнях, тощо). Хочу познайомити вас із найкращими зразками мистецьких творів про Різдво.

Варто відзначити, що автором всесвітньо відомого символу Різдва - пісні "Щедрик", або "Carol of the bells" (англійською) - є наш,  український композитор, талановитий педагог Микола Леонтович. Щедрівку в обробці Леонтовича виконав за кордоном хор Олександра Кошиця більш як 100 років тому, з того часу пісня отримала незвичайну популярність, має сотні варіантів виконання, звучить на всіх урочистостях, у фільмах, телепрограмах, рекламі.

А які різдвяні пісні, найбільш популярні в українців, ви знаєте? давайте заспіваємо разом:

Символом Різдва, новорічних свят у різних країнах світу є також Санта Клаус. Він запрошує сьогодні вас до танцю.

Чи знайома вам мелодія руханки? 

Ігрова сторінка

Оберіть смайлик - сигнальну картку,

яка відображає ваш настрій сьогодні на уроці

музичного мистецтва:


Дякую за співпрацю. До зустрічі!