6 клас. Урок 12.

Історичні події в музиці та живописі

Увертюра як жанр зародилася на рубежі XVI–XVII ст. У симфонічній музиці увертюра є концертною п’єсою, що пов’язана з музичним театром, адже її завдання — налаштувати глядачів на сприйняття музичної дії на сцені. Увертюра може бути частиною великого твору, вступом або самостійним симфонічним музичним твором, який має програму. 

Завдання будь-якої увертюри – створити настрій, налаштувати глядачів до сприйняття опери чи балету, підготувати до того, що відбуватиметься на сцені. Ту ж саму роль виконує й увертюра до кінофільмів. Спробуйте пригадати хоч одну стрічку, під час титрів якої не звучить музика. Навряд чи це вдасться, адже увертюра відіграє в кіно значну роль. Глядач, ще не побачивши першого кадру, за характером музики може здогадатися, який за жанром фільм (комедія, драма, фантастика чи історичний фільм, тощо). 

🎶🎧Слухаємо музику🎧🎶

М. Волинський. Увертюра до опери «Данило Галицький» 

Данило Галицький — великий князь Волині й Галичини, пізніше — король Данило. Під час його правління було засновано декілька нових міст, зокрема Львів та Холм. В основі однойменної опери — історичні події XIII століття за часів Галицько-Волинського князівства. Опера розповідає про боротьбу Данилового оточення за престол, героїчне протистояння українського народу татаро-монгольській орді, коронацію Данила й одруження його сина Лева. 

Данило Галицький. Мозаїка на ст.метро «Золоті ворота». Київ 

Кадр із фільму "Король Данило" (реж. Т. Химич, комп. С. Шманьов, 2018). 

Кадр із фільму "Король Данило" (реж. Т. Химич, комп. С. Шманьов, 2018). 

Пригадайте прекрасний зразок української музики, який ми вивчали на уроках музичного мистецтва: увертюру до опери "Тарас Бульба" Миколи Лисенка (за однойменним твором Миколи Гоголя). Пам'ятаєте сюжет і головних героїв? 

Давайте заглянемо у футляр композитора: прослухайте цікаву розповідь про Лисенка. Яка з почутої інформації вже вам відома? 

Розповідь про Лисенка.mp3

Наприкінці XVII ст. оперні або театральні увертюри іноді виконували поза театром — на концертах. Так із плином часу сформувався самостійний програмний музичний твір — концертна увертюра. Концертна увертюра може бути приурочена до конкретного торжества, про яке свідчить її назва: святкова, урочиста, ювілейна, привітальна та ін. 

Зазвичай урочисті події в Україні починалися з увертюри до опери «Тарас Бульба» М. Лисенка, створеної ще у 1890 році. 

Відомою увертюра стала в 1955-му, в її третій редакції. За всі роки незалежності було чимало спроб написати нову концертну увертюру, але поки жоден музичний твір не отримав такого статусу та популярності. Саме тому напередодні 30-ї річниці Незалежності України благодійний фонд «Відкрита музика міста» спільно із Національним симфонічним оркестром України оголоcив  1-й Всеукраїнський конкурс на написання концертної увертюри. 

19 серпня 2021 р. відбувся концерт-фінал і церемонія нагородження лауреатів всеукраїнського композиторського конкурсу "Українська концертна увертюра". На подвір’ї Національного музею історії України пролунала прем’єра сучасної концертної увертюри, що стане альтернативою твору М. Лисенка з опери "Тарас Бульба" 1890 року. За результатами анонімного голосування журі третє місце посів Олександр Шимко ("Увертюра піднесення"), друге – Володимир Рунчак ("Україна – назавжди"), а перемогу отримав Богдан Кривопуст із твором "Українська увертюра" який став новим музичним символом країни.

"Радий, що написав твір, який, сподіваюся, буде виконуватися й надихати людей, – коментує свою перемогу Богдан Кривопуст. — Мені дуже приємно бути серед конкурсантів та номінантів, адже я впевнений, що кожна із 35 конкурсних партитур написана серцем і заслуговує на виконання як в Україні, так і за її межами". 

Як я уже зазначала, у ХХ столітті увертюри стали оркестровими творами без певної форми,  їх часто писали до святкових заходів. Помітною є в цьому жанрі «Урочиста увертюра» Євгена Станковича. 

Однойменний твір "Урочиста увертюра" є також в творчості ще одного українського композитора: Левка Колодуба

Порівняйте обидві урочисті увертюри. Подумайте 🎶😉, що в музиці (характер, темп, музичні інструменти) допомагає відтворити святковий настрій? Скористайтеся підказками Словничка, знаходьте відповідні характеристики музики на його сторінках: 

Що ж,🎶😉🎶 Ви дізнались багато сьогодні про увертюру. Час тепер і поспівати🎙🎶🎵. Як ви гадаєте, чи можна називати саундтреки до фільмів увертюрами? Чому? Обґрунтуйте свої відповіді. Вивчимо пісню "Перевал"- саундтрек до фільму "Захар Беркут", також відомий у міжнародному прокаті як «Зринаючий яструб» — американсько-український художній фільм 2019 року режисерів Ахтема Сеїтаблаєва та Джона Вінна, екранізація однойменної історичної повісті «Захар Беркут» Івана Франка. Гасло фільму — «У свободі моя сутність».

Виконуємо твір «Заспіваймо пісню за Україну» (слова та музика О. Пономарьова) під фонограму. Об’єднайтесь у дві групи. Кожна група виконує заспів, а приспів — усі разом. 

Хвилинка-розминка). Пройдіть лабіринт, допоможіть диригенту потрапити до свого оркестру на репетицію).❤😊❤🎶 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за увагу! Віримо - наша героїчна українська увертюра звучатиме крізь віки! Ми переможемо! 💙💛 До нових зустрічей з мистецтвом!