5 клас. Урок 22.

Танець у мистецтві

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Поміркуйте, яку частину в українському музичному мистецтві займають танцювальні мелодії?

Перші танці виникли як засіб спілкування між людьми, а ще –  між людьми і богами.Танцювальні рухи розвивалися також і внаслідок імітації рухів тварин, птахів, а пізніше – жестів, що відображали певні трудові процеси (збирання врожаю, косіння трави, шиття, вишивання, плетіння віночків, випікання хліба тощо).

Вирушаймо в Країну українських народних танців. 

Український народний танець – це справжнє мистецтво, поєднання фольклору та музики. Воно відоме не лише в нашій країні, але і по всьому світу. З давніх-давен українські народні танці підкорюють серця іноземців палкою пристрастю, ніжною течією рухів та різнобарвними костюмами.

Танці насичені емоціями, переживаннями та багатовіковим досвідом поколінь. Вони втілюють різні ідеї, які б не придумували люди. Танці – це поєднання колориту, сили духу, емоційної насиченості та неповторності ритму та звуків.

Найдавнішими слідами українського танцювального мистецтва можна вважати малюнки трипільської доби, що існувала на наших землях у V-IV тисячоліттях до нашої ери!!! На керамічних виробах зображені фігури людей, котрі одну руку кладуть на талію, а другу заводять за голову. Такі рухи зустрічаються в сучасних танцях. 

Понад 100 років тому мешканці села Мартинівка (Черкаської області) копали землю і зовсім випадково знайшли справжній скарб! Було знайдено безліч предметів зі срібла: фігурки фантастичних тварин, браслети, поясні бляшки, скроневі підвіски, налобні вінчики, сережки і посуд... Усе це хтось заховав ще у IV столітті! Але найцікавішими були срібні фігурки чоловічків з Мартинівського скарбу

На думку деяких дослідників, чоловічки танцюють напівприсядку з широко розставленими ногами і покладеними на стегна руками. Придивіться до одягу танцівників, чи не у вишиванки часом вони вбрані?!! Щоправда, чому у них така дивна голова, донині ніхто не зміг пояснити…

Український народний танець формувався і вдосконалювався протягом віків. Він був тісно пов’язаний із життям, побутом, працею народу. Сьогодні мелодії традиційних українських танців лунають у містах і селах під час масових гулянь та родинних свят. А ще народний танець можна побачити на сцені у виконанні професійних або аматорських танцювальних колективів. 

Завітаймо в гості до знавців народної хореографії, які розкажуть нам про особливості українського танцювального мистецтва. 

Одним із найпопулярніших народних танців є гопак. Це традиційний український танець запорозького походження, який виконують соло або групами у швидкому темпі. Оскільки гопак виник у Запорозькій Січі, то спочатку його виконували тільки чоловіки. Сучасний гопак танцюють і чоловіки, й жінки. Виконання танцю допускає імпровізацію (стрибки, присідання, обертання тощо). 

«Гопак» (у виконанні Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. П.Вірського).  

Напевно, вам вже відомо, що за часів Козаччини існував бойовий гопак. Під час танцю козаки відпрацьовували основні бойові елементи — блискавичну швидкість, потужні удари рук та ніг, спритність, характер і стійкість. Зараз мистецтво бойового гопака набуває в Україні дедалі більшої популярності. 

Мистецька лабораторія. «Урок танцю. Гопак». 

Стежте за рухами хореографа і повторюйте за нею прості елементи гопака.

Цікавий факт: у далекому 1981 році майбутній король Великої Британії, тоді - принц Чарльз -  танцював гопак з українським ансамблем "Говерла" у місті Дербі в 1981 році. На ньому був класичний костюм, а на танцівниках шаровари та вишиті сорочки. На фото видно також українок в національному вбранні та з віночками, які аплодували йому. 

До масових народних танців належить і козачок. Цей швидкий танець виконують парами, рядами, соло. Козачок має багато спільного з гопаком, але за характером більш легкий і веселий. 

Український народний танець "Козачок"

А який народний танець, на твою думку, особливо популярний взимку? Звісно, метелиця. Це масовий танець жвавого характеру і темпу, який виконують із переплетінням рук та швидким кружлянням, що нагадує снігову заметіль (метелицю). Танець супроводжується співом із текстами жартівливого характеру. 

Український народний танець "Метелиця". 

myst-5kl_u43-3.mp3

Послухайте аудіозапис з танцями гопак, козачок і метелиця. Розпізнайте їх.

Серед відомих народних танців вирізняється суто чоловічий — гуцульський аркан. Його виконують зімкненим колом або півколом із топірцями в руках. Танець є головним елементом обряду посвячення юного гуцула в легіні (парубки). 

Український народний танець аркан 

Хочу запросити вас переглянути ще одне відео: дебютний мультфільм-фантазія «Аркан». Це історія маленького гуцула, який виростає, переймаючи від батька життєвий досвід та традиції рідної землі. Символом таких знань є бартка, яку хлопчик отримує від старшого у родині.

Об’єднайтесь у групи. Дослідіть, які національні танці є культурним надбанням інших народностей, що мешкають в Україні. 

Вокальна робота

В народі зазвичай пісня і танець були нерозривно пов’язані. Це ніби частинка душі кожного українця. Тому багато пісень можна одночасно і співати, і танцювати. Спробую навчити цього і вас.

Перед вивченням пісні заспіваємо розспівку і посольфеджуємо. На відео зображено звичайний, знайомий вам звукоряд. Тільки змінюється ритмічний малюнок. Спробуйте спочатку проплескати його на малюнку без відео:

А тепер приготуйтесь – сольфеджуйте і плескайте вправу разом із відео: 

Що ж, тепер ви можете впевнено приступати до вивчення і виконання пісні.

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!