11 клас. Урок 20.

Архітектура України XX-XXI століття.

Вітаю на уроці мистецтва! Звичайно ж, ви здогадуєтеся, про що саме ми будемо з вами говорити. Адже, знайомлячись з такими видатними, незвичайними зразками української архітектури, ми підійшли до неймовірно цікавої епохи і стилю в мистецтві. Пригадайте його назву, розгадавши ребус:

19 «довге століття» було небаченим доти проміжком часу за інтенсивністю розвитку науки і кількістю відкриттів. Виникнення телеграфу, радіо, збільшення сітки залізничних шляхів сприяло комунікації між людьми, надавало можливість обмінюватись досвідом. Темпи науково-технічного прогресу вели до поширення освіти і зростання достатку, що, в свою чергу, викликало запит у підвищенні рівня потреб у комфорті і просторі, а вдосконалення інструментів і матеріалів надавали можливість реалізації фантазій. Ця нова концепція вилилась потім у багатьох напрямках мистецтва – від літератури до музики, від малювання до архітектури. Модерн – це бунт молодих, оновлення і експресія. В архітектурі до загальноєвропейських пошуків нового змісту, згідно з духом часу, додалось бажання відійти від застарілих традицій 19 століття, з'явилася втома від кокетливої вичурності ампіру. 

Демократичність на противагу елітарності, експресія і спрощення, чіткість силуету, графічність і динамізм, акцентування на кольорі – ось ті складові, що відповідали духові модерну. У кожній країні Європи архітектура модерну — останнього з великих загальноєвропейських художніх стилів — набувала національних рис.

Важливо: слід пам’ятати і не плутати модерн і модернізм. 

На початку ХХ ст. модерн виникає і в архітектурі України. В західному регіоні вона перебувала під впливом Віденського сецесіону і дістала назву «українська сецесія» (різновид — «гуцульська сецесія»). На інших територіях сформувався національний різновид модерну, який називають «український модерн». Він виник у Полтаві й мало поширився містами України. Риси цього стилю позначилися на декоративному оздобленні споруд, де переважали асиметричні візерунки, рослинні орнаменти, рельєфи з образами фантастичних тварин, маскарони з людськими обличчями.

Фрагмент будівлі Полтавського земства

Інтер’єр Полтавського земства. Художники Васильківський, Самокиш, Уваров.

Яскравим прикладом українського архітектурного модерну є будинок Полтавського губернського земства, зведений за проектом архітектора Василя Кричевського (1872—1952). У будівлі використано елементи української народної архітектури й декоративного мистецтва. Оздобили будівлю відомі художники Опанас Сластіон, Сергій Васильківський, Микола Самокиш.

Будинок Полтавського земства. Архітектор Кричевський.(фасад, хол, зала)

Інтер’єр Полтавського земства. Художники Васильківський, Самокиш, Уваров.

Інтер’єр Полтавського земства. Художники Васильківський, Самокиш, Уваров.

Окрасою столиці України став Будинок із химерами архітектора Владислава Городецького (1863—1930), виконаний у стилі модерн. Свою назву споруда дістала завдяки скульптурному декору із зображеннями міфологічних і мисливських сюжетів. Із бетону виконано тварин, птахів, риб, русалок, химер та інших фантастичних істот (автор — Е. Саля).

Городецький. Будинок з химерами. 

Городецький. Будинок з химерами. фрагмент оздоблення

Львівська школа модерну спочатку орієнтувалася на досягнення Віденської сецесії, проте в будівництві позначилися й національні традиції. За участі архітектора і підприємця Івана Левинського (1851—1919) зведено чимало споруд міста, зокрема залізничний вокзал. Урочистий вхід прикрасили скульптурами майстрів А. Попеля і П. Війтовича. Жінка символізує залізницю і торгівлю, а чоловік на леві — промисловість і місто Львів. У громадських спорудах радянського періоду панував помпезний неокласицизм, поєднаний з ідеями авангарду. Коли Харків був українською столицею, в місті будували у стилі конструктивізму. Прикладом є вокзал, відреставрований після війни й прикрашений кам’яним мереживом і скульптурою (архітектори Г. Волошин, Б. Мезенцев, Е. Лимар).

Сучасні конструкції застосовані в будівництві Національного палацу мистецтв «Україна» і Палацу спорту в Києві. Найбільшим архітектурним комплексом нашої держави у ХХ ст. став «Експоцентр України», його головний павільйон є найвищою спорудою ротондного типу в Україні (75 м). Комплекс Експоцентру включає 180 будинків і споруд, 20 з яких мають статус пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення України – це вхідні пропілеї, головний павільйон та павільйони №№2-10 навколо центральної площі, будівлі ресторанів «Весна» та «Літо», оранжерея, 2 кіоски, 4 фонтани та водонапірна башта.

Головний павільйон Національного комплексу «Експоцентр України» в Києві.

Триває реконструкція і будівництво сакральної архітектури в багатьох містах. Відтворено Михайлівський Золотоверхий собор у Києві (архітектор Ю. Лосицький), в який повернули фрески епохи Ярослава Мудрого. Більше як 900 років тому було закладено Михайлівський собор. Святиня має довгу та бентежну історію, вивчаючи яку, починаєш краще розуміти історію Києва, України. Декілька разів храм опинявся на межі існування, але щоразу відроджувався. Неймовірно, але Михайлівському вдалося відродитися навіть після того, як пролунали вибухи…

Михайлівський Золотоверхий собор у 1900-ті роки

Першочергово храм був дерев’яним. Однак дуже скоро розпочалася його перебудова: з’явилася кам’яна споруда, урочисто прикрашена мармуром, мозаїкою та  розкішними іконами. А вершину храму вінчав позолочений купол. Це вперше в Київській Русі з’явилася святиня? на оздоблення куполу якої не пошкодували дорогоцінного металу. Можна тільки уявити, який ефект справляв блиск золота на жителів міста, храм одразу ж почали називати Золотоверхим. До речі, саме з Михайлівського собору і бере свій початок традиція позолочувати купола церков.

Михайлівський Золотоверхий собор у часи Незалежності (відбудований)

Михайлівський Золотоверхий собор став останнім храмом у Києві оздобленим мозаїкою. Треба сказати, що мозаїка Михайлівського вирізнялася тим, що була виконана не у типовому для того часу візантійському стилі, а мала риси унікального «київського» стилю.

У Харкові зведено новий храм у стилі необароко. У Львові побудовано модернову церкву за проектом Радослава Жука (народ. 1931) — представника української діаспори, автора багатьох проектів українських храмів у Канаді та США.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Львів.

Храм священномученика Олександра, архієпископа Харківського в Харкові

Храм священномученика Олександра, архієпископа Харківського в Харкові

Український модерн – один з унікальних архітектурних стилів, який виник на початку XX сторіччя. 

В його основі – форми української церковної та хатньої архітектури з сильним впливом європейського модерну та українського бароко. Одною з найхарактерніших рис українського модерну є шестикутна трапецієподібна форма вікна та порталу (вхідної групи), а також наявність високих шатрових дахів (схожих на дахи народних хат). Окрім того, в українському модерні активно використовується кольорова майоліка (різновид кераміки з розписною глазур’ю) та рослинний і геометричний орнаменти.

Дніпровський готель “Україна” (будинок Хрєннікова)

Дніпровський готель “Україна” (будинок Хрєннікова) 

Дніпровський готель “Україна” (будинок Хрєннікова) (годинник)

Дніпровський готель “Україна” (будинок Хрєннікова) (фрагмент входу з вул.Короленка)

Харківська державна академія  дизайну та мистецтв.

Харківська державна академія  дизайну та мистецтв.

Період українського модерну тривав в Україні набагато довше, ніж модерн у Європі – не 20, а майже 40 років, від 1904 до 1941 року. Бажання увічнити культуру народу, до якого і себе відносили, зустрічало відверте незадоволення з боку пануючої ідеології – керівництво імперії протидіяло розвитку української культури і, зокрема, національної архітектури, як в російській імперії, так потім і в СРСР. В СРСР, як архітектурний напрямок, цей стиль таврувався, як націоналістичний і занепадницький – в ранньому, а в пізньому просто замовчувався (відомо: що не описане, того ніби і немає). Спадщина Українського архітектурного модерну офіційно не вивчалася, республіканська цензура писати про УАМ в київській пресі забороняла. Але українці вперто «лупали сю скалу».

Наукова бібліотека ім. Короленка. Чернігів.

Наукова бібліотека ім. Короленка. Чернігів.

Наукова бібліотека ім. Короленка. Чернігів.

Івано-Франківськ. Монастир сестер-василіанок (УГКЦ)

Мова сучасного зодчества стає глобальнішою. Оновлюються конструктивні та художньо-пластичні можливості будівництва, оздоблювальні матеріали. У творчості українських архітекторів виявляються риси хай-теку та інших стилів, що віддзеркалюють пріоритетні ознаки світової архітектури. В урбанізованих містах-мільйонниках виникають хмарочоси: бізнес-центри, банки, готелі, житлові комплекси. Київ перетворюється на столицю хмарочосів, адже в ньому вже майже два десятки споруд, що перевищують 100 м.

Отже, архітектура України зберігає традиції своєї багатовікової спадщини й рухається в напрямі світових пошуків у царині постмодерного зодчества.

Підведемо підсумки теми «Архітектура України» з іграми:

Гра «Відкрий вікно» (вікторина «назви архітектурні споруди»)

Складіть пазли архітектурних споруд:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!