5 клас. Урок 14.

Неймовірні образи в мультиплікації

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Сьогодні наша розмова буде про...

О! Знаю, про що ви подумали! "Та ми вже дорослі! Чому мультики?" Але ж навіть дорослим часом хочеться повернутись в дитинство. 

Мультики  - улюблений жанр і наймолодших, і найстарших глядачів планети. 

Завітаймо на студію, аби дізнатися, 

хто працює над створенням анімаційної стрічки. 

Спочатку продюсер окреслює загальний задум. Тоді сценаристи пишуть сюжет і розбивають його на епізоди та сцени. Далі режисер розподіляє сцени між художниками-мультиплікаторами, які повинні намалювати кожен рух персонажів окремо. Інші художники готують фон, на якому розгортатиметься дія. Потім оператор фотографує усі малюнки, їх монтують у стрічку і додають звук. Над звуковим супроводом працюють звукорежисер, композитор та актори, які озвучують персонажів. 

Якщо ж анімація лялькова, до команди долучаються майстри-лялькарі. Ляльки розташовують прямо перед камерою і фотографують покадрово, причому щоразу вносять мінімальні зміни у пози, аби на наступних етапах відтворити ілюзію руху. Чимало сучасних стрічок належать до комп’ютерної анімації, яку створюють на основі комп’ютерних технологій. 

Які мультфільми ви любите дивитися? Розгляньте кадри з анімаційних стрічок та впізнайте зображених героїв. Як називаються ці відомі мультфільми? 

Перегляньте трейлер з анімаційного фільму-фентезі «Клара та чарівний дракон» (реж. О. Клименко, 2019). 

Можливо, ви вже знаєте, що першим українським анімаційним фільмом-фентезі, створеним у форматі 3D, стала стрічка «Микита Кожум’яка» (2016 р.). Фільм зняв режисер Манук Депоян за мотивами однойменної казки Антона Сіяніки. 

Які художні образи втілені у цьому фрагменті? Як музика допомагає їх розкрити? Доберіть слова, що характеризують цю музику. Обговоріть із сусідом/сусідкою по парті, як з’являється музика до мультфільмів. 

Музика відіграє дуже важливу роль в кожному мультику. Вона допомагає розкрити характер персонажів, зобразити емоції, почуття та підсилити зміст. Спробуйте впізнати анімаційні стрічки за музичними фрагментами. 

Вам відомо, що іноді в мультфільмах використовують твори всесвітньо відомих композиторів. Але значно частіше музику до анімаційних стрічок створюють спеціально — на замовлення режисерів. У такому випадку композитори уважно вивчають сценарій, беруть участь в обговоренні сюжету та співпрацюють зі звукорежисерами й акторами, які озвучують персонажів і виконують пісні. 

Вокальна робота

Виконуємо пісню «Перерва» (сл. Т. Демчук, муз. І. Тарнавської) під караоке. Створіть разом із друзями танець-імпровізацію під мелодію приспіву. 

Звичайно, на перерві ми любимо з друзями побігати, грати ігри і спілкуватися. Але вдома - полюбляємо відпочити з мультиками! А чи чули ви пісню про мультики? Ні? Тоді нумо вивчати й співати!

Найцікавіше про українську анімацію:

Українська анімація відома далеко за межами нашої країни. Вітчизняні митці створили чимало мультфільмів як для дорослих, так і для дітей. Поряд із режисерами та художниками-мультиплікаторами значна заслуга в успіхах цих стрічок належить композиторам, які створюють цікаву музику до фільмів. Серед популярних мультфільмів слід назвати "Пригоди капітана Врунгеля", "Лікар Айболить", "Капітошка", "Козаки", "Як Петрик П'яточкін слоників рахував", "Жив був пес", "Йшов трамвай дев'ятий номер", "Чарівний горох", "Злидні", "Котигорошко і його друзі"  та ін. 

Найвідомішими в українському кінематографі стали дев'ять короткометражних фільмів про пригоди козаків. Автор сценарію і режисер легендарного серіалу - Володимир Дахно. Герої цих мультфільмів - козаки Грай, Око і Тур. Оскільки персонажі не мають текстових реплік, великого значення набуває музичний супровід. Для різних епізодів мультфільму написали музику відомі українські композитори Мирослав Скорик, Ігор Поклад, Борис Буєвський, Володимир Губа. У всіх фільмах можна почути інтонації українських народних пісень, танців, маршів. 

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!