6 клас. Урок 24.

Мистецтво імпровізації

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі! Пригадайте, що таке імпровізація? Які імпровізації вам відомі? Як ви гадаєте, цей жанр існує лише в музиці? Сьогодні ми детальніше ознайомимось із мистецтвом варіювання. 

Імпровізація продовжувала існувати і розвиватися в народній та джазовій музиці, а також в багатьох східних музичних культурах, де вона часто трапляється єдиною формою існування музики. 

В наш час багато музикантів відчувають необхідність відроджувати традиції музичної імпровізації у руслі академічної музики і в музичній освіті. 

Проаналізуйте твори за таким планом:

Рапсодія - вірш або пісня, що їх виконували в античній Греції під акомпанемент кіфари або ліри мандрівні декламатори-співаки - рапсоди. Першим рапсодом був великий Гомер, і, відповідно, глави його безсмертних поем - рапсодіями.

Інструментальні рапсодії з характерним чергуванням різнопланових епізодів, побудованих на народно-пісенному репертуарі, з'явилися на початку ХІХ століття. Чудовим прикладом творів цього жанру є знамениті "Угорські рапсодії" Ференца Ліста. Пізніше рапсодії стали схожими до сольних концертів для фортепіано з оркестром.

В українській музиці відомі також дві рапсодії для фортепіано Миколи Лисенка, оркестрові рапсодії - "Стрілецька (Галицька)" Станіслава Людкевича, "Українська рапсодія" Василя Барвінського, "Лемківська" і "Закарпатська" М.Вериківського, "Гуцульська рапсодія"  Г.Майбороди, "Українська карпатська рапсодія" Л.Колодуба.

Микола Лисенко

Станіслав Людкевич

Михайло Вериківський

Василь Барвінський

Музична лабораторія: імпровізуємо.

Спробуйте створити імпровізацію на тему української народної пісні. Спочатку заспівайте пісню в її основному варіанті, а потім за допомогою ударного або шумового інструмента створіть музичну імпровізацію - змініть ритмічний рисунок, додайте програші, тощо. Щоб було легше виконувати імпровізацію, одній групі буде завданням вистукувати постійний незмінний ритм - ostinato.

Вокальна робота

На вулиці вже весна. У музичній скарбничці є багато пісень про цю пору року. Чудовий твір весняної тематики дійшов до нас із XVII століття. Його автор - відомий композитор, майстер імпровізації Вольфганг Амадей Моцарт.

Заспівайте перший куплет пісні, показуючи рух мелодії рукою; другий куплет виконайте, плескаючи в долоні. Чи вдалося вам зберегти ритмічний малюнок пісні? За бажанням спробуйте заспівати пісню англійською або німецькою (мова оригіналу пісні) мовами. 

Розгляньте репродукції картин. Чи співзвучні ці ілюстрації з "Весняною піснею" В.А.Моцарта? Створіть за допомогою кольорової крейди маленький етюд "Моя весняна пісня".

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!