4 клас. Урок 6.

У дружному слов’янському колі. 

Привіт, друзі! Чи любите ви мандрувати? Сьогодні ми розпочнемо цікаву подорож країнами світу. На кожному уроці будемо знайомитися з музичними культурами різних народів.

Нашу подорож ми розпочнемо зі слов’янських народів. Чи відомо вам, що їх мова та звичаї подібні до українських?

Музична культура слов’ян має давню та цікаву історію. Їхні побут та світогляд, що тісно пов’язувався з міфами, вплелися в пісні, казки, ігри і навіть іграшки! Дуже важливе місце в культурі слов’ян займала інструментальна музика (струнна і духова). Вона вплинула на народну та церковну музику, а також творчість слов’янських композиторів.

Перегляньте слайд-шоу «Культура східних слов’ян» 

Чи знайомі вам інструменти, які з’являються в слайдшоу? Пригадайте, які народні звичаї та обряди ви знаєте?

Розгляньте схему про органічні частини, що поєдналися в культурі слов’ян:

Історичні джерела розповідають, що в Київській Русі існувала дуже багата музична культура. При княжому дворі були музиканти, що грали на різних музичних інструментах та співали. Згадки про княжих музикантів є на фресках Софійського собору в Києві.

Також з прийняттям християнства в Русі розвивалася церковна музика. Це  дало поштовх для поширення музичної освіти і трохи згодом винайдення своєрідного способу запису мелодій – крюкового письма. Звісно, це не був такий досконалий запис музики, як нотний, але все ж таки на  той час це стало досягненням.

Перегляньте відео «Музична культура Київської держави» 

Однією з найхарактерніших рис українців та усіх слов’ян є музичність і співучість. Народним пісням притаманне жанрове розмаїття. Існує  багато  творів,  де  тісно    переплелися пісенна і танцювальна творчість.   

Перегляньте відеофрагменти музики слов’янських народів. Знайдіть спільні та відмінні риси в музиці.

1) Білоруська народна пісня "ОЙ, РЭЧАНЬКА, РЭЧАНЬКА" 

2) Чеські народні танці 

3) «Віночок українських мелодій» у виконанні троїстих музик 

Слідуючи народним традиціям ми з вами зараз також поспіваємо.

Розспівалися – а тепер нумо співати пісень!

Перша пісня, яку я пропоную вам вивчити, родом із Чехії. Її назва «Полька» в перекладі означає «половинка». І я знаю, ви вже пригадуєте: це не просто пісня, а пісня-танець. Дехто плутає польку з польським танцем, вводить в оману подібність у назві. Але ви вже знатимете точно, що її батьківщиною є Чехія.

У ритмі мелодій іноді відбуваються несподівані зміни. Зміщується акцент із сильної долі на слабку.

Проплескайте ритмічний малюнок пісні «Полька»

Ще одна чудова народна пісня (теж танок!) родом з Білорусі. У неї дуже смачна цікава назва –  «Бульба». Українською цей продукт називається картопля. Назва пісні-танцю походить від давніх обрядів посадки і вирощування картоплі.

Друзі, наша перша мандрівка підходить до завершення. Пропоную вам повторити вивчене.

До наступної зустрічі!