9 клас. Урок 14.

Неокласицизм в музиці

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Продовжуємо знайомитись з неокласицизмом. Сьогодні подивимось, як проявив себе цей стиль в музичному мистецтві. Але спочатку пригадаймо, що ми вивчали на минулому уроці:

Неокласицизм у музичному мистецтві має свої особливості. Термін було вжито вперше стосовно музики А. Русселя. Данину цьому стилю віддали видатні композитори, які у своїй творчості застосовували стилістичні та жанрові імітації музики класичного періоду: А. Онеггер, Д. Мійо, Ф. Пуленк, С. Прокоф’єв, П. Хіндеміт, І. Стравінський. 

Артур Онеґґер 

Даріус Мійо 

Франсіс Пуленк 

Ігор Стравінський

Інколи поняття «неокласицизм» розуміють настільки широко, що охоплюють стилізацію не тільки класики, а й інших стилів, або поширюють на всю академічну музику XX століття поза межами авангарду. 

Ця умовна назва «неокласицизм» узагальнено відображає прагнення композиторів повернутися до ясності й гармонійності музики минулого. Водночас у намаганні передати динамізм і контрасти сучасності вони використовували новітні мовні засоби, складні гармонії, загострені ритми. Зазвичай зверталися до інструментальних жанрів непрограмної музики (сюїти, концерту, симфонії, поліфонічних форм), нерідко використовували камерний оркестр чи інструментальні ансамблі різного складу. 

Неокласицизм і експресіонізм — два основні полюси музики минулого століття. Емоційному напруженню експресіонізму неокласицизм протиставив стриманість почуттів, конструктивність задуму, ясність форм. 

Німецький композитор Пауль Хіндеміт (1895-1963) 

об'єднав неокласицизм і фольклор в оперному жанрі. 

Сюжет опери «Художник Матіе» побудовано на відомостях про художника Матіаса Грюневальда, творця відомого Ізенгеймського вівтаря. Згодом музику опери композитор використав в однойменній симфонії, яка стала одним із найвідоміших творів композитора. Програмність симфонії вельми своєрідна — це музична інтерпретація живописних образів. У вступі до першої частини «Концерт ангелів» використано мелодію народної пісні XVI ст. «Три ангели співали». Музика звучить як світлий і величний гімн. 

У неокласичному стилі Сергій Прокоф’єв (1891-1953) 

написав Симфонію № 1 «Класична». 

Назву твору зумовлено прагненням автора до ясності й простоти класичної форми чотиричастинного сонатно-симфонічного циклу. Музика життєрадісна, просякнута світлом і оптимізмом. Скромну фактуру і прозору оркестровку (в стилі Гайдна і Моцарта) поєднано із сучасною гармонією. Першу і останню частину написано у традиційній для класики формі сонатного алегро, друга і третя — у тричастинній.

Повільний полонез (II ч.) за характером нагадує радше витончений старовинний менует, якому, власне, і місце в «гайднівській» симфонії. Ніби бачиться сценка з кавалерами в напудрених перуках і дамами в пишних сукнях, що манірно присідають у такт музиці. Енергійний гавот (III ч.) із широкими розмашистими мелодійними ходами включає середній епізод, у якому імітують звуки стародавнього інструмента — волинки. 

Ігор Стравінський (1882-1971) — всесвітньо відомий композитор українського походження. 

3 дитячих років учився грати на фортепіано. Брав уроки композиції в М. Римського-Корсакова, якого називав своїм духовним батьком. Із 1910 р. жив за кордоном, через хворобу дружини спочатку оселився у Швейцарії, потім — Франції, а з 1939 р. — США. Вів широку концертну діяльність: диригував переважно власними творами, виступав як піаніст. 

Творчість Стравінського вирізняється стильовою різноманітністю. Найкращими творами раннього періоду (до початку 20-х років) є балети «Жар-птиця», «Петрушка», «Весна священна», в яких виявилася зацікавленість фольклором, обрядовістю, балаганом. Заглиблення у фольклорну стихію поєднується з радикальним оновленням музичної мови. 

У неокласицистичний період (до початку 50-х років) тематика творів Стравінського охоплює переважно античну міфологію. Він звертався до різних європейських стилів, опановував засоби музики бароко, прийоми поліфонічної техніки. Балети і симфонії цього періоду — це не стільки зразки стилізації класики, скільки яскраві самобутні твори, що свідчать про творче переосмислення стилів минулого. 

Останній період творчості І. Стравінського характеризується переважанням духовної музики, вільним використанням додекафонної техніки. Попри всю стильову контрастність творчості І. Стравінського притаманний оригінальний авторський стиль. Він вніс чимало нового в царину метроритму, оркестрового письма, трактування жанрів, використовував джазові інтонації. 

Значну частину своїх ранніх творів Ігор Стравінський писав у містечку Устилуг на Волині. Тут він зустрів своє кохання — Катерину Носенко, яка стала його долею. Після одруження Стравінський розробив проект, за яким на околиці Устилуга було побудовано дім. 

Щоліта композитор приїжджав у родинний маєток, отримуючи натхнення для творчості. У будинку композитора нині відкрито музей, діє музична школа. З 1994 р. в Луцьку проводять міжнародний фестиваль «Стравінський та Україна». 

Про значний інтерес композиторів до фольклору різних народів свідчила поява неофольклоризму. 

Неабияке значення для збереження народної спадщини мала діяльність угорців Бели Бартока і Золтана Кодая, хорова творчість українця Миколи Леонтовича, німця Карла Орфа, які аранжували народні мелодії, надаючи їм нового життя. 

Бела Барток

Золтан Кодай

Микола Леонтович

Ознака неофольклоризму — оновлення засобів музичної виразності, джерела яких у народній творчості.  

Достатньо часто фольклорні інтонації стають ознакою авторського стилю. Прикладом цього може слугувати творчість сучасного українського композитора Мирослава Скорика. Зокрема, в «Карпатському концерті» він відобразив звуковий гірський ландшафт за допомогою тембрів денцівок (карпатських сопілок) та особливих інтонацій валторн, які нагадують звучання трембіт.  

Фольклорні мотиви Карпатського регіону яскраво характеризують пісенну творчість видатного українського композитора Володимира Івасюка. 

Підсумовуємо вивчене:

1. Які стилі звернені до традицій, форм, засобів мистецтва минулого? 

2. Дайте узагальнюючу характеристику примітивізму в образотворчому мистецтві. Поясніть творче кредо М. Приймаченко. 

3. Наведіть приклади неокласицизму в архітектурі й музиці. Чим музичний неокласицизм відрізняється від неофольклоризму? 

4. У вільний час дослідіть архітектуру рідного краю, визначте стиль споруд. 

5. Професійні випробування. Уявіть себе журналістом або театральним критиком, перегляньте виставу одного з балетів Ігоря Стравінського, використовуючи інтернет-ресурси, і напишіть рецензію, вказуючи стильові риси. 

Ігрова сторінка

Дякую за співпрацю. До зустрічі.