9 клас. Урок 32.

Мистецтво в діалозі культур

Вітаю на уроці мистецтва, друзі! Всі любите між собою спілкуватися, розмовляти, ділитись враженнями та емоціями. Прочитавши нашу тему уроку, поміркуйте: що таке культура? діалог? чи можуть різні культури спілкуватися, вести між собою діалоги? Давайте сьогодні про це дізнаємось.

Мистецтво відображає світоглядні уявлення різних народів, художню картину світу. 

Якщо в першому разі міф і релігія надавали художнім образам світу загальнозначущих, колективних смислів, то в другому — разом з узагальненням відбувається утвердження особистісного начала і виникають різні картини світу, що функціонують одночасно в певному типі культури

У наш час саме полікультурність стає основним принципом розвитку людства. 

Зупинимося на цьому явищі детальніше і почнемо з прикладів:

В Україні на Хмельниччині є стародавнє місто Кам’янець-Подільський — справжній музей просто неба. Його архітектура вирізняється самобутністю і творить своєрідне полікультурне середовище. Протягом століть місто неодноразово ставало здобиччю численних завойовників: монголо-татарських ханів, литовських князів, польських королів, турецьких султанів. Під час одного з таких нашесть у центрі міста було зведено масивну споруду костьолу. За часів турецького панування споруду реконструювали, перетворили на мусульманську мечеть, а поруч добудували мінарет. Після поразки турецьких військ на мінареті поставили скульптуру. Так відбувався «архітектурний діалог» Заходу і Сходу, який триває і дотепер. 

Таких прикладів у нашій країні та за кордоном можна навести чимало. Типові далекосхідні пагоди можна побачити в європейських містах, зокрема в Брюсселі. Екстер’єри та інтер’єри цих споруд (архітектор А.Марсель) прикрашені розкішним декором, в якому дивно переплелися місцеві і східні елементи. Зокрема, зображення сцен самурайських битв на вітражах, скульптурки різнокольорових драконів, китайські сувої з пейзажами, меблі і вази витонченої роботи, привезені з Піднебесної

Блискучим зразком полікультурності є мавританське мистецтво, оригінальний стиль якого сформувався під впливом арабських та іспанських художніх традицій. Поширення воно набуло в Північній Африці та іспанській Андалузії. Коли бербери захопили Піренейський півострів вестготів, Гранада стала столицею Гранадського емірату, а палац Альгамбра — власністю мавританських володарів. До особливостей мавританського стилю належать: гармонійний синтез архітектури (арки-підкови), декоративної скульптури (леви фонтану), монументального живопису зі східною геометризованою орнаментикою природи («мистецтв води») тощо. 

Альгабмра. Панорамний вигляд палацу.

Альгамбра. Внутрішній дворик.

Мавританський стиль проявився згодом в архітектурі синагог Європи. Нині по всьому світу активно будують мечеті, причому не лише в ісламських країнах, ай в Європі. Зокрема, достатньо активно в Німеччині, де серед населення збільшується кількість емігрантів з Близького Сходу. 

Синагога в Будапешті 

Синагога в Будапешті 

Синагога в Будапешті 

Синагога в Будапешті - найбільша синагога в Європі. 

Караїмська Кенаса в Києві. 

Тютюнова мечеть в Дрездені — будівля, яка є не тим, чим здається

Тютюнова мечеть Йенице в Дрездені є однією з визначних пам’яток міста, хоча далеко не кожному туристу доводиться побачити її своїми очима. Вся справа в тому, що це будівля трохи за межами центру міста. Однак історія, що стоїть за цією мечеттю, не менш примітна, чим історія Фрауенкірхе або Цвінгера. У 1886 році німець з єврейськими коренями Хуго Цитц заснував тютюнову компанію в Дрездені і назвали її Йенице — так називалася місцевість в Греції, звідки Хуго транспортував свій тютюн. Його бізнес добре розвивався, так що через 20 років Цитц був вже готовий на наступний крок — побудувати власну тютюнову фабрику. Незважаючи на наявність достатніх коштів для заснування фабрики, відкрити її в Дрездені було в той час непросто. За місцевими законами будувати завод у межах міста було не можна. Було два варіанти: або винести будівлю заводу за межі міста, або замаскувати його так, щоб воно не виглядало заводом. Зрештою, поруч знаходилось Старе місто і резиденція саксонських королів, тому псувати вигляд Дрездена індустріальними будівлями було категорично заборонено.

Так з’явився найбільш незвичайний завод свого часу. Хуго Цитц звернувся до архітектора Германа-Мартіну Хаммицшу (пізніше він одружився зі зведеною сестрою А. Гітлера), щоб побудувати такий завод, який би не виглядав заводом. Хамицш вирішив використати образ мечеті, щоб замаскувати вихлопні труби під мінарети. Сам він ніколи не бачив мечеть своїми очима, тому орієнтувався на зображення мечетей з Андалусії і Каїра. В результаті цієї співпраці вийшов досить скандальний проект. 

Саме рішення маскування індустріальної будівлі під релігійне не викликало підтримки серед архітектурного співтовариства. До того ж і в оформленні Хамицш дозволив собі «вольності» — вперше в Німеччині він використовував несучі залізо-бетонні конструкції, а в оформленні об’єднав мавританський стиль і модерн. Після кількох скандалів, Хамицша виключили з гільдії архітекторів Німеччини.

Орієнталістський дух в європейському образотворчому мистецтві відчутний у творчості Вінсента Ван Гога, Поля Гогена, Анрі Матіса.

Художники Ван Гог і Гоген у свій час покинули розвинену європейську цивілізацію, щоб відшукати смисл життя у первісності існування інших народів, намагаючись передати ці відчуття на картинах. Гогенівські колоритні фігури таїтянок, що сидять чи стоять у нерухомих позах, мов розчиняються у природі й стають її органічною частиною. 

Поль Гоген. Що нового?

Поль Гоген. День богів.

Поль Гоген. Звідки ми прийшли? Хто ми? Куди йдемо?

Інтерес до Сходу виявляв і Михайло Врубель. У київський період художник написав «Етюд у східному стилі» та картину «Дівчинка на тлі персидського килима», що стала гордістю столичного музею. Картина, що зображує юну киянку, «звучить », «грає» веселковими переливами барв, і її декоративність зовсім не заважає відчути живу душу дівчинки — напівреального і напівфантастичного, майже казкового образу.  

Врубель Дівчинка на тлі персидського килима.

Врубель Східна казка.

Врубель. Натурниця у східному вбранні.

У минулому мистецтво народів світу розвивалося самостійно і певною мірою автономно. Проте новий час усе змінив. У XX ст. виникла так звана глобальна цивілізація зі спільними технологіями, цінностями, проблемами. 

Турбота про збереження світової мистецької спадщини людства — спільний обов’язок усього населення нашої планети. Разом із тим треба пам’ятати, що єдина цивілізація існує в багатонаціональному полікультурному просторі. Щоб уникнути нерівності, штучного злиття культур, підкорення людства будь-яким стандартам (зокрема примітивним стандартам масової культури), для збереження багатобарвності світу потрібне толерантне ставлення до всіх культур. 

Підсумуємо вивчене:

Про мистецтво в діалозі сучасності ми ще поговоримо на наступному уроці, а на сьогодні - все. Дякую за співпрацю. До побачення.