6 клас. Урок 14.

Вітаю на році мистецтва, мої юні друзі. Відгадайте у ребусі тему нашого уроку:

О! Знаю, про що ви подумали! "Та ми вже дорослі! Чому мультики?" Але ж навіть дорослим часом хочеться повернутись в дитинство. Мультики  - улюблений жанр і наймолодших, і найстарших глядачів планети. До того ж ми сьогодні більше дізнаємось про жанри м/ф в Україні. Тож тема нашого уроку:

Мультфільми є різні: добрі й смішні, сповнені цікавих історій, захопливих сюжетів, таємничості та чаклунства. Їх люблять і дорослі, й діти — адже цей вид мистецтва зрозумілий кожному. Вирушаймо в Країну української мультиплікації, аби дізнатися більше про улюблені жанри.

Жанри мультфільмів визначають за певними сталими, повторюваними формальними і змістовими ознаками.

Мультсеріали — це кілька серій, пов’язаних сюжетом та головними героями, які щоразу потрапляють у вир нових подій.

Розгляньте кадри з українських мультфільмів. Поміркуйте, до яких жанрів належать ці стрічки. Дізнайся назву кожного фільму, скориставшись застосунком Lens  за допомогою ґаджета.

Особливу чарівність і неповторність кожній стрічці надає музичне оформлення. Ви вже знаєте, що іноді в мультфільмах звучить класична або естрадна музика. Але переважно музику пишуть спеціально до того чи іншого сюжету.

Музична вікторина

Послухайте музику та пригадайте назви мультфільмів, у яких вона звучить.

Попри жанрові особливості української анімації, існує певне коло фільмів, які можна об’єднати за тематикою чи стильовими ознаками.

Зокрема, це фільми про тварин. У середині минулого століття історію таких фільмів започаткували стрічки «Ведмедик і той, хто живе в річці» (реж. А. Грачова, 1966), «Лелеченя й опудало» (реж. Д. Бабиченко, 1970), «Журавлик» (реж. І. Гурвич, 1970).

Цікавою сторінкою української анімації є фільми-притчі, в основі яких — фольклор, народні традиції, міфологічні сюжети.

До цієї групи належить трилогія української режисерки Н. Василенко: «Микита Кожум’яка» (1965), «Маруся Богуславка» (1966) та «Сказання про Ігорів похід»(1972), а також сучасна анімаційна стрічка «Микита Кожум’яка» (реж. М. Депоян, 2016)

Фільм-фентезі, створений у форматі 3D, розповідає історію про 12-річного хлопчика Микиту, який не володіє дивовижною міццю, але завдяки силі характеру має перемогти Змія та врятувати світ. Музику до фільму написав С. Круценко. Загалом у стрічці звучить 7 пісень, головну з яких виконує співачка Злата Огнєвіч.

Із 80-х років XX ст. українська мультиплікація розширює жанрову палітру. Так з’явилися популярний трисерійний мінісеріал «Аліса в Країні чудес» (реж. Є. Пружанський, 1981), казка «Як метелик вивчав життя» (реж. Л. Ткачикова, 1997) та інші. Значною подією в житті вітчизняної анімації стали пригодницькі картини Д. Черкаського «Пригоди капітана Врунгеля» (1981) й «Острів скарбів» (1988).

Звісно, не можна не згадати про насичений фольклором і гумором комедійний цикл мультфільмів В. Дахна про козаків (1967–1995), а також фільм І. Гурвич «Як жінки чоловіків продавали» (1972).

Багато мультфільмів створено за мотивами народних та сучасних пісень: «Покрово-Покровонько» (реж. О. Трифонов, 1997), «Ходить гарбуз по городу» (реж. В. Костилєва, 1997), «Чорнобривий корольок», «Грицю, Грицю до роботи».

Вокальна робота

Виконуємо пісню «Selfie-party» (cлова Г. Британ, К. Сюсько; музика М. Берези). Створіть ритмічний супровід до пісні, клацаючи пальцями, тупаючи ногами або плескаючи в долоні.

Творче домашнє завдання: 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!