5 клас. Урок 3.

Із витоків народного мистецтва

Вітаю вас на уроці музичного мистецтва. 

Поділіться, друзі мої, що вам відомо про народну музику? Які народні пісні ви знаєте? Які з них любите співати? 

Українська музична культура має багатовікову історію. Національну спадщину складають пісенні традиції та обряди, неповторні мелодії народних танців, шедеври інструментальної музики. Але найбільшим нашим скарбом є пісня, що за своїм значенням у житті народу, тематикою, сюжетом і музичними особливостями поділяється на багато різноманітних жанрів. 

Талановиту українську співачку Ніну Матвієнко ми впізнаємо за неповторним тембром голосу та манерою виконання. Основу її репертуару складають народні пісні, серед яких обрядові, ліричні, жартівливі, пісні-балади, колискові та багато інших. Народна пісня дала початок розвитку вокальної музики

Пісню може виконувати один співак/одна співачка (соло), двоє співаків/співачок (дует), троє (тріо), четверо (квартет), група (ансамбль) або великий колектив (хор). 

За будовою українські пісні поділяють на строфічні (з повтором останньої строфи) та куплетні (мають заспів і приспів). Чимало українських народних пісень оспівують козацтво, його звитягу, завзяття, сміливість. Близькою за духом до них є сучасна авторська пісня «Козацькому роду нема переводу»

Який настрій створює ця пісня? Чим відрізняється ансамблевий спів від сольного або дуетного? Заспіваймо пісню разом із хором виконавців:

Розучуємо пісню «Розкажу про Україну» 

(слова О. Вратарьова, музика О. Злотника). 

Заспівайте пісню під акомпанемент музичного інструмента разом із друзями. Спробуйте відтворити ритмічну пульсацію пісні, клацаючи пальцями, плескаючи в долоні або постукуючи долонею по столі чи по коліні. 

Ігрова сторінка

Ви сьогодні молодці!

Дякую за співпрацю, до зустрічі!