4 клас. Урок 3.

Розмаїтість тематики 

українських пісень.

Здрастуй, друже.

Музика завжди супроводжує життя людини. Щодня вона лунає на хвилях радіо, з екранів телебачення, в мережі Інтернет. Не можна уявити жодного свята без музики та виконання пісень.

А чи пам’ятаєш ти своє знайомство з музикою? З ким або чим пов’язані перші музичні спогади?  Я спробую передбачити твої відповіді. Перевір це у ребусах:

Зазвичай, це – родина, сім’я.

Пісні супроводжували людей від народження і до кінця життя. В них виражали почуття до близьких людей, мрії й бажання. Люди розповідали в піснях про свій побут або висловлювали незадоволення, висміювали негативні риси характеру або хвалили гарні вчинки.

Зрештою, це був спосіб гарно провести час чи підбадьорити себе у праці. Адже, нагадаю тобі, що в давні часи не було інтернету, телебачення чи радіо – люди співали, танцювали, грали на музичних інструментах. Музика лунала у кожній хаті. Так виник цілий пласт родинно-побутових пісень.

Переглянь відео «Родинно-побутові пісні» 

Поміркуй:


Напевно, тебе здивувало слово «забавлянки»? Воно походить від слова «бавитися, забавляти». Я з дитинства любила такі ігри, знаю багато віршиків, скоромовок, лічилок, пісень. Хочу й тебе навчити забавлянок.

Переглянь відео «Забавлянки» 

Відчуй себе одним із творців народних пісень. Спробуй придумати ритмічний малюнок і мелодію до будь-якої забавлянки на малюнку. Заспівай з оплесками.

Погодься, творити - завжди весело й цікаво!

Коли ж діти стомлювалися, дбайливі матусі вкладали їх спати. Тому спробуй теж вивчити колискову і заколисати улюблену книжку чи іграшку (чи навіть ґаджет).

Послухай українську народну колискову «Ой ходить сон коло вікон» у виконанні неперевершеної співачки Квітки Цісик. Саме цією піснею вона заколисувала свого синочка.

Ця колискова має ніжну мелодію і добру енергетику. Вона подобається не тільки українцям, але й людям у різних куточках світу. Американський композитор Джордж Ґершвін почув українську колискову «Ой ходить сон коло вікон» у Нью-Йорку 1929 року. Її виконував Українській національний хор на чолі з диригентом Олександром Кошицем. Під враженням Ґершвін написав арію «Summertime» для опери «Поргі і Бесс». Прислухайся уважно до музики: чи впізнаєш ти мотив української пісні в цій колисковій? 

А донька українського кобзаря, бандуриста, письменника Гната Хоткевича Галина, котра жила у Франції, використовувала українські колискові як музичну терапію. Лікуючи слуханням пісень молодих дівчат і матерів, Галина Гнатівна науково пояснювала надзвичайні властивості народних пісень. 

Тож зараз – сеанс терапії! Заспівай під музику колискову «Ой ходить сон коло вікон». Не забудь, що виконувати її потрібно не голосно, а ніжно, спокійно, плавно. При цьому слова вимовляти чітко, виразно.

Впевнена, що тобі сподобалась наша терапія. Пропоную тобі самостійно продовжувати такі сеанси в майбутньому.

Поряд з колисковими можеш використати для терапії ще один вид родинно-побутових пісень – жартівливі. Сміх – це здоров’я, він продовжує життя людини. Наші предки-українці це чудово знали, любили пожартувати. Вони покращували собі настрій гуморесками і жартівливими піснями.

Послухай жартівливу пісню «Грицю, Грицю, до роботи!» 

І ще одна гілочка з дерева родинних пісень – про сімейне життя. Вони розповідають:

Ці пісні передають емоції людей, відношення до подій в родині або мрії про майбутнє. Хочу запросити тебе послухати чудові зразки такої творчості у виконанні талановитих українських співаків.

Тріо Маренич — український музичний колектив, що виконував пісні в народному стилі в основному українською мовою. У репертуарі гурту були як народні, так і авторські пісні, в тому числі власні твори. Пригадай: «тріо» означає колектив з трьох виконавців. 

Прослухай українську народну пісню «Несе Галя воду» у виконанні гурту «Тріо Маренич».

Як ти помітив, друже, гурт співає під супровід гітари. Хоча це і не український народний інструмент, саме в творчості «Тріо Маренич» він дуже гармонує з піснями і з голосами виконавців.

Розмову матері й доньки, материнські повчання можна почути в українській народній пісні «Ой у вишневому саду». Виконує Ніна Матвієнко – українська співачка, народна артистка України, лауреатка Державної премії УРСР ім. Шевченка, Герой України. Донька Антоніна теж відома українська співачка.

Підсумовуюче всю нашу розмову сьогодні, хочу сказати тобі, друже, що в народних піснях – душа українців. Це як код нації, її сумління, її щастя, обереги, навчання і традиції. Шануй, вивчай народну творчість.

–  О, пісне! Що в тобі? Лише сім ноток

                    Чергуючись, дзвенять від «до» до «сі».

                    Та вміють так за струни серця зачепити,

                    Що ми радіємо чи плачемо усі.

                    В тобі, о пісне, вся душа народу,

                    Історія сплелася давніх літ.

                    Ти нас навчаєш, тішиш, розважаєш,

                    До церкви кличеш, чи зовеш в політ.

                    Від смутку порятуєш ти одна..

                    О, пісне! Ти бездонна глибина…

(Марія Демків)  _______

Цими рядками свого вірша хочу завершити наш урок. Як зазвичай – пропоную тобі ще цікаві інтерактивні завдання для повторення._

Завдання:

До зустрічі!