6 клас. Урок 22.

Німецько-австрійська 

мистецька подорож

Душа блаженно завмирає,

Тихіше, люди:  ХОР  співає!

Не має значення, то хор столичний,

Чи наш, сільський,  -  простий і звичний.

Хор – це об'єднання, громада,

Порив душі, цвітіння саду.

Чудова пісня з серця лине,

Хто любить спів, той хор не кине.

Співайте, люди, хор любіте,

І будьте завжди, яко діти.

Душа блаженно завмирає,

Тихіше, люди: ХОР співає…

              (Генріх Акулов)

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі. Пригадайте, що ви знаєте про історію розвитку хорової музики? 

Вам, напевно, доводилось чути вислів: 

«Співати хором — це справжнє мистецтво». 

Коли ж розпочалася історія хорового співу?

Хорове мистецтво зародилося ще в театрі Стародавньої Греції, де хор був головною дійовою особливістю вистави. Хоровий спів можна було почути під час різноманітних спортивних змагань: на Олімпійських іграх на честь Зевса в Олімпії, на честь Аполлона — в Дельфах. Багато урочистих пісень присвячували богам. 

Цікаво, що вже в античні часи голоси співаків розрізняли за висотою звучання — регістрами: netoide — високі,   mesoide — середні,   iroide — низькі.

З часом хоровий спів став самостійним видом музичної культури. У давнину хорова музика виконувалася переважно в унісон (одноголосно). Протягом тривалого часу хорове мистецтво удосконалювалось, і сьогодні ми чуємо і одноголосні, і багатоголосні хорові твори (дво-, три-, чотириголосні тощо). 

Рафаель Санті. Фрагмент фрески «Парнас»

За часів Раннього Середньовіччя в кожній церкві був хор. Відомо, що до епохи Відродження професійне хорове виконавство було пов’язане тільки з церквою. 

У XIV–XV ст. з активним розвитком поліфонії (багатоголосого співу) формується поняття хорової партії, з’являються три чотириголосі хори, а невдовзі — шести-восьмиголосі. З XVII–ХVІІІ ст. утверджується розподіл голосів у хорі на чотири основні партії: сопрано(дисканти), альти, тенори, баси. Відтоді хор стає невід’ємним учасником оперних спектаклів, з’являються також світські капели, що пов’язано з розвитком жанрів ораторії, кантати, хорових концертів тощо.

Музичний довідник: "Libera" - хор хлопчиків з англіканської парафії в південному Лондоні, церква Св.Філіпа. Назва хору походить від назви однієї з пісень, що перекладається з латини як "вільний". Музика "Libera" має своє особливе звучання. Хор поєднує елементи григоріанського співу, музику композиторів-класиків і твори сучасних авторів. Використовує цілий ряд музичних інструментів (орган, скрипку, флейту, електронний супровід). 

Об’єднайтесь у чотири групи. Дослідіть, на які види поділяють хорові колективи

Гра «Музична вікторина»

Уважно прослухайте декілька фрагментів у виконанні хорових колективів. Спробуйте визначити вид хору за складом виконавців і за манерою співу, а також розпізнати вид виконання (а капела чи з інструментальним супроводом).

6 клас 22 урок Муз вікторина хорова музика.mp3

А зараз ми відвідаємо костел — 

римо-католицький храм, де послухаємо 

духовну музику під супровід органа.

Орган був улюбленим інструментом одного з найвизначніших композиторів світу Й. С. Баха. Він написав багато творів для органа: духовні кантати, меси, «Різдвяну» й «Великодню» ораторії, численні хорали, мотети та ін.

Цікаво, що один із наймасштабніших вокальних творів Й. С. Баха «Страсті за Матвієм» було перекладено українською мовою (переклад Т. Островської). «Страсті…», або як їх іще називають «Пасіони за Матвієм», складаються із 78 музичних номерів, зокрема речитативів, арій, хоралів і хорів. Загальна тривалість звучання — близько трьох годин. Цей твір, призначений для богослужіння, сьогодні виконують переважно на концертах.

Одним із найбільш відомих хорових творів славетного австрійського композитора В. А. Моцарта став «Реквієм», на жаль, так і незавершений.

Історія написання «Реквієму» Моцарта досить цікава. Одного разу композитора відвідує таємничий незнайомець в чорному і замовляє йому «Реквієм». Як потім виявилося, цим незнайомцем був посланець графа Франца фон Вальзегг-Штуппаха, який хотів видати твір за свій. 

Граф був музичним дилетантом, він любив виконувати в своєму палаці чужі твори під виглядом своїх, а реквієм вирішив відслужити по покійній дружині. Моцарт працює над твором, але погані передчуття не залишають його. Йому здається, що він пише цей реквієм для себе. Доробив «Реквієм» його учень Франц Ксавер Зюсмайер, який прийняв раніше участь в роботі над оперою «Милосердя Тита».

Вокально-хорова робота

Нагадаю вам, діти, що наш голос можна порівняти з музичним інструментом. І, так як музиканти-виконавці на інструментах перед вивченням музичного твору виконують гами, етюди, вправи для пальчиків, так і співаки розігрівають свій голосовий апарат розспівкою. Тож приготуйтесь і ви до вокально-хорової роботи. Уважно слухайте музику, чітко вимовляйте склади та інтонуйте мелодію розспівки.

Виконуємо пісню «Співаєм я, і ти, і Україна» (слова і музика З. Красуляк). Оберіть соліста/солістку для виконання заспіву, а приспів виконуйте хором. Запишіть свій спів на диктофон. Послухайте запис і оцініть своє виконання.

Гра «Диригент/диригентка».

Оберіть диригента/диригентку. Виконайте хором перший куплет пісні «Співаєм я, і ти, і Україна», дотримуючись вказівок диригента/диригентки щодо темпу й характеру вашого співу. Другий куплет заспівайте ланцюжком. Спробуйте у ролі диригентів інших учнів. Обговоріть, у кого вийшло найкраще керувати хором.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!