7 клас. Урок 14.

Українська автентична музика

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Продовжуємо знайомитись із народною музикою, фольклором. Як ви помітили, в темі уроку - знову нове, незнайоме нам слово: "автентична". Що ж воно означає? давайте дізнаємось разом.

Автентичне виконавство, автентизм 

(від пізньолат. authenticus - справжній, достовірний) - 

рух у музичному виконавстві, що ставить своїм завданням максимально точне відтворення звучання музики минулого і відповідність сучасного виконання оригінальним, "історичним" уявленням.

Автентичне виконання передбачає обізнаність музиканта в усіх аспектах музичної практики та теорії того періоду і тієї країни, де і коли була написана музика. У західних країнах це явище має назву історично інформоване виконавство.

Дуже важко відтворити оригінальне звучання тих інструментів, які вийшли з ужитку, наприклад, віоли да гамба, барокової скрипки, поздовжньої флейти, клавесина, клавікорда, фісгармонії.

Віола да гамба

Клавікорд

Колісна ліра

Поздовжня флейта (Флейта Пана)

Щоб відтворити манеру народного виконання, музиканти здійснюють експедиції по селах, записують давні народні пісні, шукаючи носіїв народних традицій переважно серед людей похилого віку. Таким пошуком українського музичного етносу, автентичних мелодій та народних пісень різних регіонів України займається телеведуча Оксана Пекун у своїй передачі "Фольк-music".

Непідробний інтерес до автентичного звучання української музики проявляв Микола Лисенко, який збирав і записував народні пісні, організовував концерти кобзаря Остапа Вересая. Збирали музичний автентичний фольклор і Леся Українка, Квітка-Основ'яненко, Філарет Колесса, І.Франко та інші.

Микола Лисенко

Остап Вересай

Філарет Колесса

Іван Франко

У наш час численні фестивалі та конкурси автентичного виконавства продовжують традиції відтворення оригінальної народної музики ("Країна мрій", "Поліське літо", "Буковинські зустрічі", "Етновир", "Трипільське коло", "Шешори", "Берегиня".)

У XX столітті до українського фольклору зверталися численні професійні та аматорські гурти України. 

Протягом століття було створено чимало колективів, що спеціалізувалися на виконанні обробок українських народних пісень і танців, а також творів українських композиторів у подібній стилістиці. Так, 1922 року був організований перший Оркестр українських народних інструментів, 1939 - Гуцульський ансамбль пісні і танцю, 1943 - народний  хор ім.Григорія Верьовки, 1951 - Ансамбль танцю України

Національний академічний оркестр народних інструментів України (НАОНІ)

Національний заслужений академічний народний й хор ім.Григорія Верьовки

Івано-Франківський національний академічний Гуцульський ансамбль пісні і танцю «Гуцулія» 

Етнічні мотиви у своїй творчості використовують гурти "Тартак", "Воплі Відоплясова", "Мандри", "Гайдамаки", "Очеретяний кіт", "Даха Браха".

Гайдамаки

Мандри

Воплі Відоплясова (ВВ)

Тартак

Очеретяний кіт

Даха Браха

До фольклорної музики можна віднести і сучасний напрям рок-музики - фольк-рок.

Фольк-рок як музичний напрямок сформувався наприкінці 50-х - початку 60-х  років XX століття. Найбільша популярність фольк-року припала на середину 60-х, коли на сцені з'явилися Річі Хейвенс, Джоні Мітчел, Мелані, а також найрізноманітніші групи, що використовували у своїх композиціях елементи народної музики. 

В Україні проводиться ряд фестивалів рок-музики, на яких звучить фольк-рок. Це "Тарас Бульба", "Рок-екзистенція", "Рок Січ", "Мазепа фест", "Славське рок", молодіжні фестивалі "Нівроку", "Фортеця", "Гніздо".Послухайте пісні фольк-року у виконанні сучасних українських гуртів та порівняйте їхнє звучання з народними піснями в автентичному виконанні.

Вокальна робота

Пригадаймо пісню, яку ми вивчали на попередньому уроці. Слідкуйте за правильним диханням, плавністю виконання мелодії та чистотою інтонування.

А наступна пісня, яку я пропоную нам вивчити, мабуть, вам знайома. Це народна, автентична пісня, яку просто чудово виконав на національному відборі Євробачення гурт Go-A. Пісня "Соловей": нумо знайомитись ближче!

Ой ходила я в долину

По червоную калину

Ой ходила я в долину

По червоную калину

Назбирала квіточок

Заплітала в віночок

Заплітала в віночок

Руту і барвіночок

А до мене Ванюша

Із за гаю поспіша

А до мене Ванюша

Ти Катруся хороша!

Мила моя Катруся

Я з тобою люблюся

Я з тобою люблюся

Поки не зна матуся

Соловей, соловей не співай раненько

А мені на серденьку знов не веселенько

Соловей, соловей ой як мені бути

Вміла його полюбити - не вміла забути.

Якби я того не знала

То з тобою б не гуляла

Не ходила в долину

Не ламала б калину

Я з тобою люблюся

Поки не зна матуся

А як узна матуся, то розійдемося

Не співай раненько

Щось не веселенько

Ой як мені бути

Соловей, соловей не співай раненько

А мені на серденьку знов не веселенько

Соловей, соловей ой як мені бути

Вміла його полюбити - не вміла забути

Соловей, соловей не співай раненько

А мені на серденьку знов не веселенько

Соловей, соловей ой як мені бути

Вміла його полюбити - не вміла забути.

Ігрова сторінка

Дякую за співпрацю. До побачення.