6 клас. Урок 9.

Хорова музика

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми перегортаємо нову сторінку вокального мистецтва, щоб ознайомитись із різноманітними жанрами хорової музики. Вам уже звично співати у хорі, коли увесь клас виконує пісню в унісон. Саме тоді я, твоя вчителька, стаю диригентом та керую вашим співом. А з чого ж розпочиналася хорова музика? Нумо дізнаймося разом.

Ми часто чуємо вислів: "Співати в хором - справжнє мистецтво". Коли ж розпочалася історія хорового виконання?

У Стародавній Греції музика звучала в театральних виставах, а декламація змінювалася співом хору.

Рафаель. фрагмент розпису "Парнас".

Голоси співаків розрізняли за висотою звучання - регістрами: netoide - високіmesoide - середні,  iroide - низькі. За часів Раннього Середньовіччя в кожній церкві були хори півчих. Відомо, що до епохи Відродження професійне хорове виконавство було пов'язане тільки з церквою.

У ранній хоровій церковній музиці був поширений "знаменний розспів" (замість нот вокальні хорові твори записували знаками - "знаменами" або "крюками").

У XIV-XV ст. почав активно розвиватися багатоголосий спів (партесний спів). Мелодію, яку виконували співаки, назвали хоровою партією. Для цієї епохи характерні три-чотириголосі хори, а пізніше - шести-восьмиголосі. 

Із XVII-XVIII ст. з'явився усталений розподіл голосів у хорі 

на чотири основні партії:

А чи популярна церковна музика сьогодні? Чи можна її почути у концертних залах? Послухайте сучасні хорові композиції:

"Sanctus" - хор хлопчиків "Лібера"

"Молитва" - хор хлопчиків "Лібера"

"Libera" - хор хлопчиків з англіканської парафії в південному Лондоні, церква Св.Філіпа. назва хору походить від назви однієї з пісень, що перекладається з латини як "вільний". Музика "Libera" має своє особливе звучання. Хор поєднує елементи григоріанського співу, музику композиторів-класиків і твори сучасних авторів. Використовує цілий ряд музичних інструментів (орган, скрипку, флейту, електронний супровід).

Співаємо пісню "Тихо над річкою"

Розглянь фотоілюстрації. Яка з них найповніше розкриває зміст пісні?

Підсумуємо вивчене:

Що ж, наш урок сьогодні завершується, але наше знайомство з хоровим мистецтвом продовжиться на наступних уроках. Для тих, хто співає у церковному хорі, завдання із зірочкою - поцікавтеся, твори яких композиторів виконує ваш хор. Чи зустрічаються давні композиції? Чи використовуються твори сучасних авторів? 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!