6 клас. Урок 9.

Українська фантазія

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Запрошую вас у неповторний світ інструментальної музики, що має безліч різноманітних жанрів і музичних форм. 

Упродовж багатьох віків засобами музичного мистецтва композитори розповідали про життя, людські почуття, історичні події та красу природи. Пригадайте: інструментальна музика може бути різною - програмною або непрограмною, виконаною сольно або цілим оркестром. 

Серед різноманіття музики багато людей обирають саме інструментальну. Під її звуки мріють, відпочивають, танцюють. Саме інструментальна музика дає можливість усім нам вигадувати сюжети й уявляти власні "картини" життя, хоча й іноді складно зрозуміти, у якому жанрі написано той чи інший твір. Сподіваюся, ми навчимося розрізняти їх на уроках музичного мистецтва. Тож ви, мабуть, здогадалися, які гості будуть на нашому уроці сьогодні? 

Так, це музичні інструменти. Кожний з музичних інструментів, як і голос людини, має свій тембр. Він залежить від матеріалу, з якого виготовлений інструмент,  – з дерева чи металу, від розміру та форми корпусу, способів видобування звуків. За цими ознаками, як ви знаєте, утворилися певні групи музичних інструментів.  

Із давніх часів інструментальна музика приваблювала людей. Ігри з музичним супроводом, звуки вівчарських сопілок та заклики мисливських сурм, похідна музика, магічні ритуальні танці, музика під час свят і відпочинку зберігають і відтворюють славну історію людства.

Які ж музичні жанри є у скарбничці інструментальної музики? Пориньмо в цей дивовижний і багатоманітний світ. 

Інструментальну музику поділяють на народну та професійну. Вона диференціюється за жанрами, які відрізняються за будовою та призначенням (для окремих інструментів, ансамблів, великих колективів виконавців). 

Розгляньте схему "Камерно-інструментальні жанри". Які з жанрів вам уже відомі? Що ви пам'ятаєте про їх особливості? 

Зазирнімо в історію розвитку камерно-інструментальної музики в Україні.

Перші камерно-інструментальні твори в українській музиці з’явилися на початку ХІХ ст. Авторами п’єс, ноктюрнів, фантазій, варіацій на теми українських народних пісень були І. Вітковський, А. Галенковський, О. Лизогуб. У першій половині XX ст. камерно-інструментальні ансамблі побутували у досить вузькому колі інтелігенції, тому музика для них не набула значного розвитку. 

Українські композитори писали твори малої форми — прелюдії, етюди, цикли мініатюр, обробки народних пісень і танців для фортепіано та інших інструментів. Істотний внесок у скарбничку камерно-інструментальної української музики зробили М. Лисенко, В. Барвінський, Б. Лятошинський, В. Сильвестров та інші.

М. Лисенко написав близько 60 творів для фортепіано: пісні без слів, етюди, рондо, експромти, романси, вальси, мазурки, полонези тощо, які вирізняються яскравим індивідуальним стилем. Більшості творів композитора притаманна народнопісенна мелодика. У «Фантазії на дві українські теми» М. Лисенко звертається до мелодій двох українських пісень: «Хлопче молодче» та «Ой Гандзю милостива». Прем’єра твору відбулась 4 березня 1873 р. у Міському театрі в Києві. На фортепіано грав сам композитор, який був чудовим піаністом, а партію флейти виконував В. Химиченко.

У творчій спадщині багатьох українських композиторів є жанр прелюдії, зокрема прелюдії та фуги у вигляді збірок для фортепіано, прелюдії як окремі п’єси для фортепіано та інших інструментів.

Вокальна майстерня. Вивчаємо пісню

"Добрий день людям на Землі" І.Танчака.

Заспівайте пісню разом під акомпанемент акордеону, а потім — під фонограму.

Гра "Музична фантазія"

Візьміть металофон або, за можливості, синтезатор (скористайтеся віртуальними музичними інструментами в ґаджетах). Створіть власну музичну фантазію на тему «Осінь». Зобразіть музичними звуками, як дує вітерець, крапає дощик, кружляє листя.

Ігровий майданчик

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!