6 клас. Урок 7.

Звучить романс

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні на вас чекає незабутня зустріч із романсом. Цей жанр камерно-вокальної музики подарує вам ліричний настрій та задоволення. 

Поезія і музика беруть початок з одного джерела - з душі людини, з глибинного світу її почуттів. Інакше хіба могло б виникнути таке диво, як пісня, та ще й лірична? Радісна й журлива, сповнена тривоги й мрій про щастя, вона стала постійним супутником людини.

Термін "романс" виник в Іспанії. Спершу так називали світську пісню, що виконувалася рідною іспанською мовою, а не латиною, обов'язковою в ті часи у церковному співі. Згодом цей термін поширився у країнах Західної Європи і закріпився за музично-поетичними творами для голосу з інструментальним супроводом.

У західноєвропейській музиці ХІХ століття з'явилися перші вокальні цикли Людвіга ван Бетховена, Франца Шуберта, Роберта Шумана. Вони ознаменували новий етап у розвитку образно-тематичної сфери романсу і визначили появу циклів пісень та романсів.

В Україні вперше до цього жанру звернувся композитор Дмитро Бортнянський. Коріння українського романсу сягає одноголосих пісень без інструментального супроводу в їхніх найкращих лірико-драматичних зразках. Розквіт у XVIII ст. - першій половині ХІХ ст. ліричної поезії, захоплення інструментальною музикою, зокрема грою на гітарі, бандурі, гуслях, фортепіано,  сприяли формуванню пісні з акомпанементом. Термін "пісня-романс" найбільш відповідає сутності жанру, що став перехідним від народної ліричної пісні до романсів.

Співаємо пісню "Музика землі"

Приєднуйся до проєкту наших друзів:

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!