7 клас. Урок 1.

Музичне мистецтво у нашому житті.

Музична культура рідного краю.

Вітаю на уроці музичного мистецтва!

Запрошую вас у світ традицій та новаторства в музичному мистецтві. Сьогодні ми будемо вести бесіду про музичну культуру рідного краю. І разом із нами, як завжди, будуть наші друзі. А ось і вони - вже спілкуються по скайпу:

Рідний край - місце, де ми народилися і живемо серед людей, у яких є дуже багато спільного. І все, що оточує нас впродовж життя і пов'язане з мистецтвом. власне і є культурою рідного краю. У кожному регіоні нашої Батьківщини є свої традиції та власна історія, та все ж ми єдині у своєму прагненні до прекрасного. 

Спробуємо створити скарбничку музичної культури свого рідного краю:

Композитори завжди виявляли неабияку зацікавленість до музичної культури своєї країни. Так, в епоху романтизму інтерес до народної творчості став поштовхом до виникнення нових композиторських шкіл

Едвард Ґріґ

Ференц Ліст

Станіслав Монюшко

Музична культура рідного краю мала великий вплив на творчість українського композитора Левка Ревуцького. З його іменем пов'язана ціла епоха розвитку української академічної музики. Левко Ревуцький є також основоположником української музичної школи. В творчості композитора нерозривно пов'язані музичний фольклор рідного краю, традиції професійної української музики та індивідуальне композиторське бачення. Його творам притаманні життєрадісність, ліризм, широта і багатство емоцій. Спадщина композитора утворює своєрідний світ національної музики, для якого характерна краса гармонії та мелодії народних ліричних пісень та дум.

У симфонії №2 Левко Ревуцький постає в єдності зі своїм народом і природою рідного краю. Головна тема нагадує політ, порив вітру, своєрідне втілення мрії.  Композитор наче співає величний гімн своєму народові. Мелодія твору пов'язана з народними піснями, які в музиці Ревуцького передані з новими барвами. 

Інструментальна музика без слів і коментарів створює свій образ за допомогою звуків та засобів виразності. Що ж таке музичний образ? Чи можна його "побачити"?

Послухаємо фрагменти симфонії №2 Левка Ревуцького: 2, 3 частини і фіналу.

Проаналізуймо цей твір за таким планом:

Вокальна робота

Сьогодні ми розучимо пісню "Музика рідного дому" композитора О.Злотника на слова О. Вратарьова. Проплескайте ритмічний малюнок пісні і просольфеджуйте мелодію. Зверніть увагу на знаки альтерації в нотному тексті. (пригадайте, яку дію виконують дієз, бемоль, бекар?)

Цей навчальний рік ми розпочинаємо в дуже тривожний час для нашої країни. Вже пів року Україна бореться з ворогом, який напав і жорстоко нищить наш край. З вірою у серці - борімось, навчаймось, бо наші знання - це також важливий фронт, не дозволимо рашистам знищити українську культуру, мову, розум і вміння. Ми - непереможні! 

Розгляньте малюнки, на яких зображено різні куточки України. Підберіть ілюстрації до пісень "Гуцулка Ксеня", "Пісня про Дніпро", "Києве мій".

Думаю, для вас не є таємницею, що наша жовківщина також багата талантами і славиться ними навіть далеко поза межами України. І хочу вам запропонувати створити проект "Музична жовківщина" і самостійно дізнатися про видатних музикантів нашого краю. Звичайно, я хочу вам запропонувати деякі підказки, і назву декілька імен, а ви вже зробите свій вибір і  дослідження самостійно. ( до речі, деякі з цих митців мають дуже пряме відношення до нашої школи, дізнайтесь яке і хто саме)

Рефлексія

Дякую за співпрацю! До зустрічі!