5 клас. Урок 20.

Народні майстри та майстрині

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Наша мандрівка мистецькими стежками України триває. Ми побуваємо в гостях у народних майстрів, які виготовляють музичні інструменти. 

Чарівна пора осіння, вкриті золотом шляхи…

В Україні є коріння неосяжної краси. 

Ллється музика бандури, струни скрипалів горять.

Контрабасові фігури ніби вартою стоять. 

Ліри, кобзи і сопілки, флейта-пана і гобой

У чарівную мандрівку всіх запрошують з собою. 

Там, як провідник – литаври – крок за кроком нас ведуть

Й мелодійнії цимбали струни серця й душу рвуть. 

І потужним арсеналом вибухає весь оркестр

І єднає його з залом сила почуття маестро. 

Він керує цілим світом і натхнення додає…

Музики мистецтво вічне, бо красу душі несе!

(Дарія Рибак, Олена Огороднійчук, Акмал Гурезов)

На теренах України музичні інструменти відомі із сивої давнини. Зокрема, зображення на пам’ятках скіфської та давньоруської культури доводять, що в ті часи були поширені ліри, гуслі, бубни, дерев’яні труби, сопілки. 

У Запорозькій Січі популярними інструментами були литаври, барабани, козацькі сурми і труби. Також козаки любили гру на кобзі та бандурі, сопілці.

У сучасній Україні народні інструменти входять до складу найрізноманітніших ансамблів та оркестрів. 

Духові українські народні інструменти

Духові народні інструменти мають різні тембри, які легко розпізнати на слух: ніжний звук сопілки, закличний сигнал сурми або сильний звук трембіти. 

Завітаймо в гості до народних майстрів, які власноруч виготовляють сопілки. 

Сопілка та її різновиди побутують у багатьох регіонах України, але мають різні назви й технології виготовлення. Зокрема, на Гуцульщині поширена денцівка, бо має свисток у вигляді денця. На Поліссі та Поділлі побутувала назва дудка, на Лемківщині — сопівка. Різновидом сопілки є дводенцівка — здвоєна сопілка з особливою системою отворів. 

До духових народних інструментів належить і багатоголосна волинка. Цей колоритний інструмент складається з декількох трубок, які кріпляться до торби або міхура з повітрям. Побутував переважно серед пастухів і набув значного поширення у середньовічній Європі. В Україні з’явився приблизно в 16-му столітті й отримав багато синонімічних назв: «дуда», «коза», «баран», «міх». Волинка входила до полкового оркестру Війська Запорозького. 

Струнні та ударні інструменти

На струнних народних інструментах звук утворюється по-різному: бандура і кобза потребують щипкового дотику, на басолі й гудку грають смичком, а на цимбалах звук видобувають ударами паличок по струнах. 

Призначення ударних інструментів — задавати ритм. Ви вже знаєте, що улюбленим інструментом козаків були литаври, звук яких сповіщав про небезпеку і закликав до боротьби. А ще у Запорозькій Січі значну популярність здобув бубон. До слова, цей інструмент і досі надзвичайно поширений в Україні. 

Самозвучні народні інструменти

Можливо, вам доводилося чути про самозвучні народні інструменти, або ідіофони. 

До цієї групи інструментів належать дзвони (великі, середні й малі та дзвіночки); дримба і подвійна дримба (нині збереглася лише в Карпатах); калатало та клепало (використовували замість дзвонів у Галичині); тріскачка, било, деркач (шумові інструменти, відомі також як дитячі іграшки). 

Деркач

Калатало

Дримба

Підкова

Рубель

Гра "Впізнай музичні інструменти"

Розгляньте зображені самозвучні народні інструменти і послухайте, як вони звучать. Спробуйте розпізнати кожен інструмент. 

Вокальна робота

А чи знаєте ви, друзі, пісні про музичні інструменти? Пригадайте їх назви та мелодії. Сьогодні я запрошую вас розучити пісню саме про українські музичні інструменти. 

Об’єднайтесь у дві групи. Оберіть улюблені ударні інструменти і створіть ритмічний супровід до пісні. 

Повторимо пісню Д. Пташинської 

"Під небом синім".

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене

Дякую за співпрацю. До зустрічі!