6 клас. Урок 10.

Видатні імена в хоровому мистецтві

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Продовжуємо знайомитись із хоровим мистецтвом. Кожен різновид музичного мистецтва має свою цікаву історію розвитку. Хочете більше дізнатись про видатних диригентів, виконавців та композиторів, чиї імена пов'язані з хоровим мистецтвом? Тоді запрошую в гості до професійних музикантів. 

Як розвивалося хорове мистецтво в Україні та які видатні імена пов'язані з ним?

На українських землях хоровий спів відомий ще з часів Київської Русі, де хорові колективи існували в монастирях і при княжих дворах. В XI столітті хорового співу навчали в жіночій монастирській школі в Києві. Пісні виконували без супроводу інструментів, тому тривалий час музика для хору залишалася a capella.

Фрески Софії Київської

Фрески Софії Київської

Фрески Софії Київської

Наприкінці XVI ст. в Україні виник новий тип церковного співу - багатоголосий ансамблевий (хоровий) партесний спів. Хорові колективи були організовані церковними братствами, кращі з них - у Києві, Львові, Луцьку. Особливо відзначався хор Києво-Могилянської академії чисельністю понад 300 осіб.

Хор Києво-Могилянської академії

Основним жанром професійної музики того часу став одночастинний партесний концерт. Кількість голосів варіювалася від простого три-чотириголосся до восьми-дванадцятиголосся. Серед найвидатніших композиторів партесної музики в Україні - Микола Дилецький, Симеон Пекалицький, Іван Домарецький, Герман Левицький. У той час в західноєвропейській музиці подібним до партесного концерту став concerto grosso.

Сторінка граматики Дилецького

Сторінка граматики Дилецького

Граматика Мусікійська Миколи Дилецького

Пізніше, у другій половині XVIII ст., з'являється новий жанр духовного хорового циклічного концерту і нові імена композиторів: Максим Березовський, Дмитро Бортнянський та Артем Ведель, які затвердили чотириголосий спів. 

Максим Березовський

Артем Ведель

Дмитро Бортнянський

Розвиток світської хорової музики в Україні почався в першій половині ХІХ ст. Величезним внеском у неї стала творчість Миколи Лисенка - автора хорових обробок народних пісень та хорово-оркестрових кантат. Після Лисенка визначними творцями хорової музики були: Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Олександр Кошиць, Михайло Вербицький, Станіслав Людкевич, Пилип Козицький та інші.

Микола Лисенко

Микола Леонтович

Михайло Вербицький

З кінця ХІХ - початку XX ст. в Україні розпочато організацію хорових колективів. Найкращі з них витупали за кордоном: Українська республіканська капела та Український національний хор на чолі з Кошицем (у Західній Європі та Північній Америці), київський хор "Думка" - у Франції. 

Олександр Кошиць

У XX ст. при будинках культури повсюдно організовувались любительські хори. Так з'явилися провідні колективи України, відомі й сьогодні: Національна заслужена академічна капела України "Думка", Національний заслужений академічний народний хор України ім. Григорія Верьовки, Академічний хор ім. Платона Майбороди Національної радіокомпанії України, Муніципальний камерний хор "Київ", Львівська державна хорова капела "Дударик", хор "Трембіта" (Львів), Закарпатський народний хор та інші.

Проаналізуйте твори за таким планом:

Види хорів

Уважно розгляньте ілюстрації. Визначте, на якому фото зображено академічний хор? На якому - естрадний? На якому народний?

Вокальна робота. Розспівка.

Виконуємо пісню "Тихо над річкою"

Підсумовуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!