11 клас. Урок 32.

Вишивка в декоративно-ужитковому мистецтві регіонів України.

Вітаю на уроці мистецтва! Сьогодні ми поговоримо з тобою про найпоширеніший і один з найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва в Україні, про вишивку. 

Вишивка — поширений вид українського декоративно-ужиткового мистецтва, якою оздоблюють одяг, хустки, рушники, скатертини та інші предмети інтер’єру. У кожному етнографічному регіоні нашої країни сформувалися свої оригінальні орнаменти, узори й художні техніки вишивання (хрестик, гладь тощо). Вироби вишивали, наділяючи спеціальними символами-знаками. Вишиті рушники застосовували під час урочистих подій: весілля, святкування народження дитини, зустрічі гостей.

Щороку, третього четверга травня, Україна святкує Всесвітній день вишиванки. 

Це - свято національної єдності, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції  і об’єднати українців навколо вишиванки, яка є не тільки символом краси, молодості, наслідування, а й нашим генетичним кодом. Послухайте мою улюблену пісню про вишиванку. Який глибокий зміст, яка чудова енергетика у ній! 

Вишиванка – національна святиня, бо символізує і несе в собі духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв'язок багатьох поколінь, що не переривається віками. Вишиванку передають з роду в рід, зберігають як реліквію. Вона символ здоров’я й краси, щасливої долі і родинної пам’яті, любові і вірності, адже вишита українська сорочка – це не просто одяг, це справжній оберіг. Носіть вишиванки з гордістю, тому що це наша історія та культурне надбання, яке є тільки у нашого народу. 

Вишивка в різних регіонах України дуже різноманітна, вражає своїми орнаментами, кольорами. Відомо близько 200 народних технік вишивання. Перегляньте відео та фотогалерею традиційних вишиванок у різних областях України. 

Вишиванка стала своєрідним символом патріотизму і любові до своєї країни. Багато її люблять за стильність і унікальність, адже кожен вишитий на ній візерунок має свій символ і значення. У День вишиванки всі, від малого до великого, вбираються у вишиванку і вирушають у своїх справах. Традиційне українське вбрання виглядає дуже святково і дарує всім відмінний настрій. 

Вишиванка стала дрес-кодом чи й безкоштовною перепусткою до певних молодіжних тусівок та дискотек, особливо присвячених державним святам. Вона стала не тільки предметом одягу, але й модною прикрасою на різних предметах побуту, меблях, посуді, автомобілів, основою візерунків для манікюру і навіть тату. 

Вишиванка стала натхненням для створення багатьох віршів, казок, пісень, легенд, хореографічних композицій. Сьогодні пропоную заспівати пісні "Мамина сорочка" Наталії Май і "Вишиванка" Олега Винника. Я впевнена, що вам вони добре знайомі та є улюбленими. 

Найпоширенішими кольорами у вишиванці були червоний і чорний, хоча, звісно, в різних регіонах України були свої уподобання. Саме цим кольорам завдячуємо ми появі надзвичайної пісні в Дмитра Павличка та Олександра Білаша - "Два кольори". Вона має свою історію, навіть пережила гоніння. Пісню співали дуже багато виконавців. Та коли її заспівала Квітка Цісик, Дмитро Павличко заплакав від радості, настільки глибоко в душу йому запало це виконання. 

Дізнайтеся, як з'явилася на світ пісня "Два кольори": 

Послухайте, як звучить пісня "Два кольори" у виконанні незрівнянної Квітки Цісик. Заспівайте пісню із караоке. 

Існує багато легенд, як з'явилася на світ вишиванка. Прочитайте одну з найцікавіших, хоча і, мабуть, найтрагічніших із них. 

Вишиванка настільки популярна і здавна славилася своєю незвичайною силою, що "обростає" великою кількістю суперечливих повір'їв. Звісно, не всі вони є правдивими. Можна з упевненістю сказати, що більшість з них - це звичайні міфи. 

А чи ви знаєте, що тепер навіть географічні карти України можна вишити кольоровими візерунками? Не вірите? Переконайтеся! 

Українська вишиванка в кіно 

Головний символ нації – вишиванка – вже давно поширився всім світом і привернув увагу іноземних кінематографістів. Національна українська сорочка з'являється у стрічці Спілберга "Індіана Джонс: У пошуках втраченого ковчега", у фільмі канадського режисера Джорджа Менделюка "Гіркі жнива", італійського режисера Роберто Росселіні "Людина з хрестом", та інші. До речі, у 2006 році Спілберг, як продюсер українсько-американського документального фільму про Голокост "Назви своє ім'я", відвідав Київ і зійшов з літака зі словами "Я вдома". Його прабатьки іммігрували до США з Одеси та Кам'янця-Подільського, про що він часом нагадує у своїх фільмах. 

Українські військові у вишиванках. 

Хоча наша країна переживає важкі часи і українські військові восьмий рік стійко й мужньо боронять Україну від нахабного агресора, особливо в час повномасштабної війни сьогодні,  та навіть в час війни вони пам'ятають, наскільки важливими є народні символи і традиції. Військові також підтримують флешмоби до Дня вишиванки. Ще починаючи з 2015 року - волонтери дарували на передовій воїнам сорочки та футболки з вишитим орнаментом. А наші мужні захисники зазначають, що саме вишиванка є їх оберегом, тож вважають за честь її гордо носити: "Вишиванка. Символ нашої єдності. Тисячі поколінь створювали цей код. Один елемент – маленька цятка на полотні. Об'єднані разом – потужний оберіг. У ньому всі наші історія та майбутнє. З дитинства звикли до нього. Тому захистимо і збережемо. Наш символ. Нашу історію. Нашу країну".

Перевірте, що вам відомо про вишиванку з онлайн-кросвордом та виконайте онлайн тест за посиланням нижче: 

А чи любите ви складати пазли? Складіть свої пазли-вишиванки: 

Чудові вірші про вишиванку написала українська поетеса Надія Григорівна Красоткіна. Прочитайте, насолодіться цією прекрасною поезією! 

Носіть вишиванку! Пам'ятайте традиції свого роду! 

Вітаю з днем вишиванки (третій четвер травня)!

Дякую за співпрацю. До зустрічі!