5 клас. Урок 18.

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Наша подорож в історію музичної України триває. Прямуємо в гості до знавців фольклору. 

Фольклором називають колективну художню літературну і музичну творчу діяльність народу. 

Відкриваємо першу сторінку великої книги народної творчості. 

Пісенна сторінка України

Народні пісні є надзвичайно різноманітні за видами та жанрами. Їх виконують переважно аматорські або професійні фольклорні колективи, яким притаманна народна манера співу. Основною рисою та окрасою народної манери співу є грудне звучання. Проте інколи жіночі голоси використовують безопорний звук, який нагадує фальцет. Він може звучати як підголосок або вигук. 

Традиційний спів – не лише характерна манера звукоутворення, яка має в Україні різні реґіональні та жанрові особливості. Це мистецтво, яке ще кілька десятиліть тому було доступне кожному. Абсолютна більшість народних пісень у своєму побутуванні були розраховані НА УЧАСНИКА, а не на слухача. Пісні обрядові – задля ладу між людиною і світом; пісні ліричні – вираження емоцій і стихійне їх "проживання"; пісні історичні, станові... А сучасні співаки використовують традиційну, чи, як її сьогодні частіше називають, АВТЕНТИЧНУ (НАРОДНУ) манеру співу також і для сценічних потреб. 

Пісенний фольклор здавна приваблював численних дослідників, серед яких були славетні композитори. Вони дбайливо збирали народні пісні, записували їх нотами та здійснювали інструментальні обробки, аби зберегти це багатство для нащадків. Зараз фольклорні твори зберігаються у цифрових архівах. 

Інструментальний фольклор

Інструментальний фольклор — це музичний супровід до пісень, танцювальні мелодії, імпровізації та награвання, які найчастіше виконують кобзарі, лірники, бандуристи, оркестри народних інструментів, а також аматорські й професійні ансамблі народних інструментів. 

Українські народні танці відображають національні риси характеру українців: волелюбність, завзяття, веселу вдачу. «Колискою» знаменитих гопаків і козачків була Запорозька Січ, адже козаки із задоволенням танцювали під час відпочинку або в процесі фізичних тренувань (бойовий гопак). Доволі популярними були й танці-ритуали, танці-обряди — побутові, сюжетні, які виконували в супроводі хору і самобутніх народних інструментів. 

Ігровий фольклор

Ритмічна гра "Оркестр"

Ігрова сторінка. Тести про народні пісні.

Дякую за співпрацю. До зустрічі.