11 клас. Урок 14.

Франція – батьківщина музичного імпресіонізму і шансону. Велика Британія: загадка «Бітлз».

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжую знайомити вас із європейським музичним мистецтвом і сьогодні ми поговоримо про внесок у розвиток світового і європейського мистецтва Франції (імпресіонізм і шансон) та Англії (група «Бітлз»).

Франція – батьківщина музичного імпресіонізму і шансону.

Наприкінці XIX ст. у Франції під впливом імпресіоністичних ідей, що набули розвитку в літературі та живописі, виник так званий музичний імпресіонізм. Новий напрям мав спільне коріння з живописом, хоча пряму аналогію між ними провести складно. Найяскравіше втілення він отримав у музиці Клода Дебюссі (1862—1918).

24 прелюдії для фортепіано К. Дебюссі — це справжня енциклопедія імпресіоністських образів. Вражає поетичність назв прелюдій: музичних пейзажів («Сади під дощем»), портретів («Дівчина з волоссям, ніби льон»), сценок («Перервана серенада»), архітектурних образів («Затонулий собор»). У його музиці відчувалась повітряність (пленерність) звукової фактури.

Послухайте прелюдію «Дівчина з волоссям кольору льону»:

Своєрідним маніфестом музичного імпресіонізму стала оркестрова прелюдія (і балет) «Післяполудневий відпочинок Фавна». Найтонші відтінки людських емоцій, вишуканість мелодій і тембрів, виразність гармонії, примхлива ритміка, колористична фактура — ось риси стилю композитора. Сучасники називали Дебюссі «аристократом звуку». 

Лев Бакст. Ескіз декорацій до балету Дебюссі Післяполуденний відпочинок фавна.

І, нарешті, ноктюрн Дебюссі «Місячне світло», який по праву вважається одним із шедеврів імпресіонізму. Спочатку, імпресіонізм виник не в музичному, а художньому мистецтві. Вважається, що напрямок ґрунтується на техніці під назвою «Враження» (пригадайте, напрям отримав назву від твору Моне «Враження. Схід сонця»). Художник наче зупиняє мить, знімаючи його на полотні. Але музика здатна висловити більше, ніж одну мить. Замість однієї картинки, створеної нашою уявою, промальовується нехай невеликий, але сюжет. Розвиток сюжетної лінії можливе лише за умови правильного вибору музичної конструкції. Саме цей ноктюрн звучить у 15 кінофільмах, і в мультфільмі «Музична фантазія» Уолта Діснея. Він є одним з небагатьох творів, що дозволяють людині не боротися з долею, а насолоджуватися кожною миттю життя. Адже щастя воно полягає в усвідомленості, теперішньому. Будь то чарівна ніч чи ранковий світанок, ти живеш лише тоді, коли можеш відчувати цей світ.

Музичні ідеї видатного французького композитора Клода Дебюссі надихали багатьох композиторів ХХ ст. Вони справили значний вплив на творчість українського композитора Федора Якименка (1876—1945), який тривалий час жив у Франції.

Федір Якименко. «Уранія. Муза небес»:

Франція — батьківщина трубадурів, труверів, менестрелів — мандрівних середньовічних акторів і співців, у творчості яких зародився шансон. На зламі XIX—XX ст. цей жанр набув популярності у співаків паризьких кабаре. Французьким терміном «шансоньє» стали називати естрадного співака, який нерідко був автором музики і текстів пісень. До класичного шансону належить творчість Моріса Шевальє, Шарля Азнавура, Едіт Піаф, Жака Бреля. До представників так званого нового шансону — творчість Мірей Матьє, Джо Дассена, Патрісії Каас, хоча межа між обома напрямами умовна.

У біографії Едіт Піаф (1915—1963)(справжнє ім'я Едіт-Джованна Ґасьйон, а прізвисько «Піаф» - «горобчик» співачка отримала через свою тендітність) чимало драматичних сторінок, про що ви можете довідатися зі спогадів співачки. Людяність і нерозсудливість, експресія і безвілля, сила почуттів і слабкість співіснували в цій неординарній жінці. Славетна співачка-шансоньє, актриса мюзик-холу, театру і кіно так і не навчилася грати на фортепіано, не опанувала нотної грамоти.

Проте від народження мала абсолютний музичний слух. У мистецтві співу Е. Піаф була неперевершеною. Вона мала неповторний тембр голосу, оригінальний виконавський стиль і манеру поведінки. Послухайте спів цієї шансоньє й актриси, і ви відчуєте неповторну естетичну ауру Парижа.

Велика Британія: 

загадка «Бітлз» («Beatles»)

У 1960-х роках світом прокотилася хвиля бітломанії. Деякі концерти перетворювалися на маніфестації фанатів, які скандували, ридали, навіть втрачали свідомість, прориваючись до сцени. Платівки розходилися величезними тиражами. Девізом моди став вислів: «те, що носять «бітли», — носять усі». Гурт став символом молодіжної музичної культури. «Бітлз» з’явився на арені попкультури саме тоді, коли молодь із притаманним їй крайнім нігілізмом проголошувала своє кредо: «Посунься, Бетховене! Я хочу почути рок!» Поклоніння «Бітлз» стало формою протесту молоді проти авторитетів у музиці та тривіальності життя.

«Бітлз» на обкладинці альбому «Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band» («Оркестр клубу самотніх сердець сержанта Пеппера»)

«Бітлз» — британський рок-гурт, створений 1960 р. в Ліверпулі, найпопулярніший за всю історію людства, рекордсмен світової музичної індустрії. Назва гурту походить від гри слів — змішування англійських слів «жуки» (beetle) і «біт» (beat). Склад вокально-інструментального квартету: Джон Леннон (ритм-гітара, вокал), Пол Маккартні (бас-гітара, вокал), Джорж Гаррісон (гітара-соло, вокал), Рінго Старр (ударні). Цю четвірку називали «восьмим музичним дивом світу». На формування музичних смаків членів аматорської групи вплинули традиції сімейного музикування — спів і гра на різних інструментах. Також уроки музики в школі, які допомогли майбутнім «бітлам», адже ніхто з них не мав спеціальної музичної освіти. До репертуару групи входили пісні, написані Дж. Ленноном і П. Маккартні. Найпопулярнішу пісню-баладу Пола Маккартні «Yesterday» («Учора») протягом десяти років виконали 1186 різних співаків! Пісня «Michelle» мала 65 авторських версій. Набула популярності версія пісні «We Can Work It Out» у виконанні американської співачки українського походження Мелані Сафка.

Пропоную вам заспівати пісню разом з гуртом під караоке:

У 1965 р. королева Єлизавета II вручила всім членам групи ордени Британської імперії за видатні заслуги в галузі культури та внесок в економіку. Адже надходження до державної скарбниці йшли навіть за право використання слова «Бітлз» як торговельної марки, не кажучи вже про індустрію грамзапису. Ця подія шокувала вищий світ аристократів і політиків: нагорода виводила простих хлопців із трудових сімей на рівень перів і лордів. Останній концерт «Бітлз» відбувся 29 серпня 1966 р. на стадіоні в американському місті Сан-Франциско. Після цього вони працювали тільки в студії звукозапису. Група випустила 15 альбомів, шість із них стали «діамантовими» (продано понад 10 млн примірників). Останній альбом (1969) завершується піснею «Тhе еnd» — заключний акорд в історії групи.

Члени гурту стали почесними громадянами Ліверпуля, їхніми іменами названо вулиці рідного міста, де відкрився Музей історії «Бітлз». Імена всіх чотирьох музикантів занесені до Британської енциклопедії.

Секрет надзвичайної популярності музикантів не тільки в таланті і майстерності. Професіоналізм імпресаріо, звукооператора, а також реклама теж мали велике значення. Надзвичайно важливу роль у становленні групи відіграв менеджер Браян Епстайн. Коли було підписано перший контракт, він почав «виховувати» юнаків, дбаючи про їхній імідж: писав інструкції про манеру вдягатися, поводитися, дбав про рекламу, отже, допоміг увірватися в музичний бізнес.

Перегляньте анімацію, як змінювалась група протягом свого творчого шляху (музика, одяг, зачіски):

 І, хоча з учасників гурту в живих залишились тільки Пол Макартні і Рінго Стар, які давно виступають у своїх сольних проектах, музика «Бітлз» не втрачає популярності. Можеш уявити собі, що кожні 15 секунд десь у світі звучить котрась їх пісня! Особисті речі учасників групи продають за шалені гроші на аукціонах. Вшанування одного з найвідоміших музичних гуртів The Beatles 16 січня прийняла Організація ООН з науки, освіти та культури ЮНЕСКО. Молоді і досвідчені виконавці також часто включають їх твори до свого репертуару.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!