4 клас. Урок 16.

Перевіряємо досягнення

Здрастуйте, мої юні друзі!

Відгадайте загадку:

Кружляє ніжно білий пух,

Міняє зайчик свій кожух,

Вдягає лиска рукавички,

Співають весело синички,

Ведмідь в барлозі вже дріма,

Яка пора, скажіть? …

Так, це зима. Загадкова і прекрасна пора року. У передноворічні дні усі люди в очікуванні дива, чудових зимових свят. Тому сьогодні запрошую вас у світ новорічно-різдвяної казки. Щоб потрапити в неї крізь снігові замети, вам потрібно виконати низку завдань.

1. А чи знаєте, як святкують зимові свята у різних країнах? Щоб дізнатися, перегляньте відео.

2. Кожен народ має свої традиції, цікаві пісні, народні танці та музичні інструменти. Подорожуючи на уроках мистецтва різними країнами, вам вдалося дуже багато дізнатись про це. Перевірте свої знання з цікавою грою «З’єднай пари»: поєднайте ілюстрацію народного танцю з назвою народу, що його танцюють.

3. Народних танців у світі є безліч, як і багато народностей живе на планеті Земля. Знайдіть слова-назви танців у магічному квадраті та поміркуйте, які з них вам вже знайомі, а з якими ще не доводилось зустрічатися на уроках музичного мистецтва.

4. У передсвяткові дні хочу в особливий спосіб згадати про наш український твір, що став відомим у всьому світі, перекладений багатьма мовами і часто звучить саме взимку, на Різдво не тільки в концертних залах чи в домашньому святкуванні, а й у фільмах, серіалах, рекламі та ін. Здогадуєтесь, про що мова? Перевірте свою відповідь у ребусі:

Так, це «Щедрик», українська народна пісня в обробці Миколи Леонтовича. Саме наш композитор створив із маленького мотиву всесвітньо відомий шедевр хорової музики.

Відкрийте «Книгу-мандрівку Україною» і Санта розповість вам про цей різдвяний саундтрек, що набагато старший за саме Різдво.

Більше сотні років пройшло від написання Леонтовичем «Щедрика». Ця пісня до сьогодні зворушує серця людей і звучить у всьому світі. Існують тисячі різноманітних виконань щедрівки, найрізноманітніші цікаві обробки, відеокліпи та аудіотреки, мультфільми та концертні виконання – як сольні, так і хорові чи інструментальні.

Перегляньте низку відео і послухайте цю пісню в різних варіантах виконання: оригінал твору та сучасні обробки.


5) Щоб потрапити у різдвяну казку, обов’язковим завданням є вокальна робота, спів колядок, щедрівок. Адже традиції святкування Різдва сповнені величезною кількістю чудових і мелодійних пісень. Тож приготуйтеся до активного співу.

Розспівка «Світлячки» 

Заспівайте «Щедрик» Леонтовича із караоке:

Заспівайте відому українську колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю» разом з Тіною Кароль. 

Пригадайте, які ще за жанрами бувають українські народні пісні? Допоможе вам в цьому гра «Анаграма»

6) Впевнена, що вам відомо про англійський пісенний символ Різдва – пісню «Jingle Bells». Вона також, як і «Щедрик», популярна у всьому світі і перекладена багатьма мовами. Тож створимо собі святковий настрій із цією веселою піснею. Щоб краще пригадати мелодію пісні, виконайте ритмічну вправу на мелодію «Jingle Bells» – плескаємо в долоні згідно ритму.

Заспівайте пісню українською мовою з гуртом «OT VINTA».

7) А чи знаєте ви, який інструмент сповіщає про прихід колядників? Якщо ні, то відгадайте ребус, щоб дізнатися.

Ми знайомилися на уроках з багатьма музичними інструментами. Ти вже знаєш, що їх класифікують на три групи: струнні, духові та ударні. Перевір у грі, як добре тобі вдалося запам’ятати музичні інструменти, розклади їх у три різні колонки-скриньки.

Ось, нарешті, вам вдалося виконати усі завдання і подолати снігові замети. Різдвяна казка вже чекає на вас!

Хочу подякувати вам за нашу спільну працю і творчість протягом семестру. Бажаю вам гарних канікул та відпочинку, а вашим родинам тихого, мирного і щасливого Нового року та Веселого Різдва.