6 клас. Урок 11.

Співає хор

«Ніщо не збуджує, не окриляє так духу, 

ніщо не звільняє його від землі 

та уз тілесних, як спів…» 

(Святий Іоанн Златоуст) 

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми продовжимо мандрівку у світ хорової музики. Не барімося, адже ось-ось розпочнеться хоровий фестиваль. На нас чекають несподіванки. А дорогою дізнаємось більше про хорові колективи та їх різновиди, знайдемо відповіді на багато  запитань.

Душа блаженно завмирає,

Тихіше, люди:  ХОР  співає!

Не має значення, то хор столичний,

Чи наш, сільський,  -  простий і звичний.

Хор – це об'єднання, громада,

Порив душі, цвітіння саду.

Чудова пісня з серця лине,

Хто любить спів, той хор не кине.

Співайте, люди, хор любіте,

І будьте завжди, яко діти.

Душа блаженно завмирає,

Тихіше, люди: ХОР співає…

       (Генріх Акулов)

Основні партії хору мають певні назви:

Види хорів

Під час служби у храмах звучить хорова музика. Особлива злагодженість хорового звучання наповнює храм дивовижною енергетикою та урочистістю. Така музика називається духовною (церковною, релігійною). На відміну від неї, світська хорова музика виконується в концертних залах та філармоніях. 

Послухаймо духовну музику 

Проаналізуймо твори за таким планом:

Артем Лук'янович Ведель

(1767-1808)

Український композитор,  диригент, співак (тенор), скрипаль-віртуоз. Народився в Києві в сім'ї різьбяра іконостасів Лук'яна Ведельського. Змалку співав в архиєрейському хорі. Освіту здобув у філософському класі Києво-Могилянської академії, яка зміцнила й поглибила в юнакові виплекану з дитинства побожність. Артем володів голосом рідкісної краси й діапазону та винятковим відчуттям музики. Він був диригентом студентського хору й оркестру, а самотужки опанувавши скрипку, став одним з найкращих скрипалів свого часу. 

Доля подарувала Веделеві коротке життя (воно обірвалося на 41 році), проте він устиг зробити неоціненний внесок до скарбниці українського і світового мистецтва. 

Твори Веделя вирізняються єдністю слова і музики, мелодичною щедрістю, ритмічною складністю, багатоманітністю фактури, витонченістю й довершеністю малих форм і водночас - майстерністю монументального хорового письма. Глибоко національна, яскраво образна, емоційно насичена, його музика, як і двісті років тому, хвилює й зворушує, викликає сльози і заспокоює. Вона розкриває слухачеві складний, драматичний і водночас романтичний світ талановитого композитора і великого гуманіста.   

На жаль, творча спадщина Веделя не збереглася в повному обсязі. На сьогодні відомо близько 80 музичних творів, серед них 31 хоровий концерт, 6 тріо, дві Літургії Св. І.Золотоуста, Всеношна та 1 світський концерт.

Духовна хорова музика та сучасність:

Творцями української духовної хорової музики були  ще композитори Максим Березовський, Микола Лисенко, Михайло Вербицький, Микола Леонтович, Віктор Матюк, Сидір Воробкевич, Кирило Стеценко. Серед сучасників-композиторів свій внесок в духовну музику вклали Леся Дичко, Мирослав Скорик, Євген Станкович. 

Духовна хорова музика в кінематографі:

Хорове мистецтво сьогодні може навіть грати ключову роль у фільмі. Як це, наприклад, у фільмі "Дій, сестро". 

"Дій, сестро". Це культова американська комедія Еміля Ардоліно 1992 року з Вупі Голдберг в головній ролі. У фільмі розповідається історія про співачку на ім'я Делоріс Ван Картьє. Жінка була коханою власника казино й не підозрювала, що її обранець не тільки бізнесмен, а й гангстер, добре відомий у кримінальних колах. Вона розуміє це занадто пізно — коли стає свідком його злочину. Щоб сховатися від злочинців, Делоріс оселяється в монастирі.

Співаємо сучасні духовні пісні

1. Благодаттю Божою день цей подарований,

Ми живемо милістю що з небес зійшла.

Богові вклонімося вдячністю наповнені,

Хай лунає Господу з наших уст хвала.

Приспів

Співайте, співайте для Божої слави,

Хай пісня до неба летить величаво.

Господь поєднав нас дітей і дорослих,

любов’ю своєю з небес з високості.

2. Хай серця очистяться щирою молитвою,

Хай веде щоденно нас істина свята.

Щоб акордом вдячності пісня ця полинула,

Щоб від серця славила вся земля Христа.

1.Коли впаду і плаче моє серце,

Коли проблеми знову у житті,

Тоді взиваю, Боже мій, до тебе,

І ти даруєш відповідь мені.

Приспів

З тобою я іду крізь люті шторми,

З тобою я долаю гори всі,

Я не боюсь, бо поруч ти зі мною.

Все можу я, ти сил даєш мені.

2. Коли печаль у серці нездоланна,

Коли надії гаснуть у житті,

Тоді в молитві кличу:  «О, мій Боже!»,

Сльозу мою втираєш тільки ти.

Підсумуємо вивчене:

Українська духовна музика – один з найцікавіших розділів безмежного і різноманітного хорового репертуару; це дивовижне джерело мудрості і краси, яке єднає в собі вічні ідеї церковних постулатів, високохудожні тексти, відібрані багатовіковою практикою, і музичну досконалість класичних композицій українських майстрів – знаних і безіменних. Це унікальна школа хорового співу a cappella, яка базується на природній побудові звуку, вокальній зручності, плавному та співочому звучанні; і нарешті, це наша вітчизняна культура і історія України.