6 клас. Урок 17.

Жанрова палітра інструментальної музики

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Запрошую вас у неповторний світ інструментальної музики, що має безліч різноманітних жанрів і музичних форм.

Упродовж багатьох віків засобами музичного мистецтва композитори розповідали про життя, людські почуття, історичні події та красу природи. Пригадайте: інструментальна музика може бути різною - програмною або непрограмною, виконаною сольно або цілим оркестром.

Серед різноманіття музики багато людей обирають саме інструментальну. Під її звуки мріють, відпочивають, танцюють. Саме інструментальна музика дає можливість усім нам вигадувати сюжети й уявляти власні "картини" життя, хоча й іноді складно зрозуміти, у якому жанрі написано той чи інший твір. Сподіваюся, ми навчимося розрізняти їх на уроках музичного мистецтва. Тож ви, мабуть, здогадалися, які гості будуть на нашому уроці сьогодні?

Так, це музичні інструменти. Кожний з музичних інструментів, як і голос людини, має свій тембр. Він залежить від матеріалу, з якого виготовлений інструмент,  – з дерева чи металу, від розміру та форми корпусу, способів видобування звуків. За цими ознаками, як ви знаєте, утворилися певні групи музичних інструментів. 

З давніх часів інструментальна музика приваблювала людей. Ігри з музичним супроводом, звуки вівчарських сопілок та заклики мисливських сурм, похідна музика, магічні ритуальні танці, музика під час свят і відпочинку зберігають і відтворюють славну історію людства. 

Які ж музичні жанри є у скарбничці інструментальної музики? Пориньмо в цей дивовижний і багатоманітний світ.

Інструментальну музику поділяють на народну та професійну. Вона диференціюється за жанрами, які відрізняються за будовою та призначенням (для окремих інструментів, ансамблів, великих колективів виконавців).

Проаналізуйте твір за таким планом:

Чому твір називається "До Елізи"?

Примітно, що фортепіанну мініатюру "До Елізи" можна по праву назвати найвідомішим твором Бетховена. Спочатку композитор назвав її як Багатель № 25 ля мінор, сама назва "Für Elise" було лише підзаголовком. Чим же зумовлена ​​така популярність? Перш за все це пов'язано з широким використанням п'єси при навчанні гри на фортепіано. Вона входить в обов'язкову програму в музичних школах. Крім того, красивий, звучний і водночас не складний твір не міг залишитися непоміченим і відразу ж полюбився публікою. 

Найбільший віртуоз, який захоплював всіх своїх сучасників міццю імпровізації, Бетховен відмінно володів фортепіано. Примітно, що якщо симфонічна творчість для композитора було сферою в основному монументальних, величних задумів, то у своїх фортепіанних творах Бетховен намагався відобразити внутрішнє життя людини, по-особливому проникнувши у світ його почуттів і переживань, нехай і самих таємних. Саме в цих творах практично відрито маестро висловлював те, що відчував. Фортепіанну музику композитора можна назвати його щоденником, в який він старанно записував життєві спостереження і звичайно ж переживання. 

Твір "До Елізи" написаний у формі рондо і має таку структуру: А-В-А-С-А.

Послухайте твір "До Елізи" ще раз і за допомогою пензлика та акварельних фарб створіть на папері образ дівчини, який навіяла вам музика.

Вокальна робота


Ігрова сторінка:


Підсумуємо вивчене:


Дякую за співпрацю. До зустрічі!