6 клас. Урок 14.

Історія реквієму та літургії

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Ми продовжуємо захоплено слухати духовну музику. Сьогодні поговоримо про ще один жанр, досі вам не відомий. Згадаємо й про митців: дізнаємось таємничу історію з життя геніального австрійського композитора. Наші друзі теж готові до подорожі...

Серед видатних композиторів минулого Вольфганг Амадей Моцарт став першим, хто з власної волі залишив придворну службу і вибрав життя вільного художника. Він багато писав на замовлення аристократів і для власних виступів, однак його творчість не завжди сприймали, часто пліткували про нього. Наприклад, унікальний твір "Реквієм" оточений таємничою легендою, в якій уже неможливо відділити реальність від вигадки.

Замовлення написати заупокійну месу надійшло Моцарту в липні 1791 року анонімним листом. Як з'ясувалося пізніше, автором листа був музичний аматор, граф Франц фон Вальзеґ, який частенько привласнював собі чужі твори. Заупокійну месу він хотів присвятити пам'яті своєї померлої дружини. Незвичайні обставини замовлення та написання композиції незадовго до ранньої смерті Моцарта спричинило виникнення численних міфів. 

Моцарт розпочав роботу над "Реквіємом", але твір давався важко - на заваді ставали хвороба та заклопотаність, тож доводилося працювати з великими перервами. Композитору здавалось, що цю заупокійну месу він пише для себе.. Моцарт так і не встиг завершити "Реквієм" - рукопис закінчується на восьмому такті "Lacrimosa". Оскільки Реквієм був замовним, на прохання дружини його завершили учень і друг сім'ї Франц Зюйсмайєр та знайомий Моцарта Йозеф Ейблер. 

Неймовірна, цікава історія, схожа на детектив... Пригадайте, чи багато  українських композиторів писали духовну музику?  Я розповім вам про твір Лесі Дичко "Урочиста літургія" 

Співи літургії поділяються на незмінні, які виконуються завжди, і змінні, що виконуються до певних свят. За релігійними джерелами, літургії започаткував Ісус Христос на Тайній вечері. 

Звертання Лесі Дичко до жанру літургії пов'язане із загальним інтересом вітчизняних композиторів до духовної музики. Для композиторки жанр літургії є особливим - він зберігає і передає досвід українського культового співу, тісно пов'язаний з національним характером, самобутністю української історії. Композиції Лесі Дичко до кінця не нагадують ні храмову музику, ні музику концертних залів.

Отже, повторимо: ми познайомились із жанрами реквієм та літургія.

Вокальна робота

1. Благодаттю Божою день цей подарований,

Ми живемо милістю що з небес зійшла.

Богові вклонімося, вдячністю наповнені,

Хай лунає Господу з наших уст хвала.

Приспів

Співайте, співайте для Божої слави,

Хай пісня до неба летить величаво.

Господь поєднав нас дітей і дорослих,

любов’ю своєю з небес з високості.

2. Хай серця очистяться щирою молитвою,

Хай веде щоденно нас істина свята.

Щоб акордом вдячності пісня ця полинула,

Щоб від серця славила вся земля Христа.

1.Коли впаду і плаче моє серце,

Коли проблеми знову у житті,

Тоді взиваю, Боже мій, до тебе,

І ти даруєш відповідь мені.

Приспів

З тобою я іду крізь люті шторми,

З тобою я долаю гори всі,

Я не боюсь, бо поруч ти зі мною.

Все можу я, ти сил даєш мені.

2. Коли печаль у серці нездоланна,

Коли надії гаснуть у житті,

Тоді в молитві кличу:  «О, мій Боже!»,

Сльозу мою втираєш тільки ти.

Уявіть себе в сучасній студії звукозапису. Виконайте пісні хором, а тоді оберіть солістів для кожного куплету і заспівайте знову. Увімкніть диктофон і запишіть спів своїх друзів. Оцініть сольне виконання. У кого вийшло найкраще?

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене

У ребусах зашифровані слова - назви жанрів духовної музики. Розгадайте їх.

Рефлексія. Розкажіть про свої враження від уроку, обравши зображення:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!