5 клас. Урок 9.

Мистецтво для дітей

Вітаю на уроці музичного мистецтва!  Як бачите, сьогодні наша тема уроку присвячена саме вам, дітям. А  які дитячі музичні твори ви знаєте? Що для них характерне? 

У скарбницях багатьох композиторів є твори, присвячені дітям. Зокрема, це дитячі пісні, п’єси для фортепіано та інших інструментів, оркестрові й хорові твори, дитячі опери, балети, мюзикли тощо. Їх пишуть простою, зрозумілою дітям «мовою музики», змальовуючи різні настрої, дитячі ігри та пустощі. 

Чільне місце серед дитячих творів посідають збірки фортепіанних п’єс. Вони призначені не лише для слухання, але й для виконання маленькими музикантами. Засновниками української дитячої фортепіанної музики стали В. Косенко (збірка «24 дитячі п’єси») та В. Барвінський (чотири збірки на основі фольклору). Відомі також збірки п’єс для дітей М. Скорика, «Дитячий альбом» М. Вілінського, «Три дитячі п’єси» Л. Ревуцького. Надзвичайну популярність у всьому світі здобули збірки зарубіжних композиторів, зокрема «Дитячі сцени» Р. Шумана. В усіх музичних творах найголовнішу роль відіграє мелодія

В історію української музики Віктор Степанович Косенко увійшов насамперед як майстер ліричних творів. Його вокальна, камерна та симфонічна творчість наповнена романтичними інтонаціями слов’янської музики й народної пісні. Віктор Косенко глибоко вивчав народні пісні. А в пору професійної зрілості працював над великою серією обробок і гармонізацій народних мелодій. Також у творчості композитора дуже багато творів присвячено дітям. 

Музей Косенка в Києві. Кабінет композитора.

Музей Косенка в Києві. Кабінет композитора.

Музей Косенка в Києві. Рояль композитора.

Музей Косенка в Києві. Нотні збірки.

Більшість фортепіанних творів для дітей належать до програмної музики. Пригадайте, яку музику називають програмною? 

У творах для дітей найчастіше програму визначають саме їхні назви. Ви вже знаєте, що характер мелодії твору залежить від ладу, в якому упорядковані музичні звуки. Лади є різні, та найголовніші з них — мажорний (веселий) і мінорний (сумний)

Гра "Мажор-Мінор"

Розучуємо пісню Ігоря Танчака «Шкільна пора»:

Ритмічна гра

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. Дякую за увагу!