6 клас. Урок 27.

Героїчні мотиви в мистецтві

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої юні друзі! Відгадайте з допомогою ребуса назву музичного жанру, про який сьогодні піде мова на нашому уроці:

О, знаю, що ви зараз мені скажете: симфонія - це так складно і нудно!!! Поспішаю запевнити вас: насправді це дуже цікавий музичний жанр. І сьогодні я спробую в цьому вас переконати.

Симфонія один із найскладніших музичних жанрів. Прототипом симфонії можна вважати італійську увертюру, що склалася при Д. Скарлатті наприкінці XVII ст. Узагалі, терміни «увертюра» і «симфонія» тривалий час були взаємозамінними (про це ми вже згадували на одному з попередніх уроків). Детальніше дізнаємось із стародавньої музичної енциклопедії:

З історії жанру симфонії

Остаточно симфонічний цикл сформувався у творчості Й. Гайдна та В.А. Моцарта, яких вважають основоположниками класичної симфонії. У симфоніях Людвіга ван Бетховена помітно зміцнів тематичний зв’язок між частинами, великого значення набули героїка, драматизм, філософські засади.

В епоху романтизму з’явилася романтична симфонія, яка об’єднала в одне ціле класичну форму і ліричний характер тем. У цей час зароджуються і програмні симфонії. У творчості композиторів-романтиків Ф. Шуберта, Р. Шумана, Ф. Мендельсона, Г. Берліоза, Й. Брамса є незабутні мелодичні симфонії.

Починаючи з кінця XIX та в XX столітті строгі форми симфонії зазнали кардинальних змін. З’явилися симфонії з різною кількістю частин — від однієї до одинадцяти; необов’язковим стало використання сонатної форми. Отож, у переломні моменти свого розвитку симфонічна музика змінювала правила, й ті явища у сфері мистецтва, які спочатку шокували, невдовзі ставали звичними.

Типи симфоній

Композитори також дуже любили пожартувати, розповісти мовою симфонії про свої почуття або навіть висловити протест проти чогось. Наприклад, "Дитяча симфонія" (авторство у різних джерелах приписують або Йозефу Гайдну, або батьку Моцарта - Леопольду) була написана в рекламних цілях для популяризації дитячих іграшок, на замовлення власника виробництва. 

Прощальною симфонією Гайдн натякав своєму роботодавцю про те, люди - не роботи, і щоб він надав відпустки музикантам оркестру, а в симфонії з сюрпризом повчав глядачів правил поведінки та культури в театрі. Ну а геніальний Бетховен своїми симфоніями возвеличував і оспівував героїзм, моральні цінності людини, співав Гімн людству. 

Різноманітна тематика й мета створення, чи не так? Отже, давайте послухаємо фрагменти відомих симфоній і створимо собі новий образ про цей жанр музики.

Слухаємо музику

Проаналізуйте музичні твори за таким планом:

1. Яке враження справила на вас музика симфоній?

2. Які інструменти виконували головну мелодію у творах?

3. Охарактеризуйте особливості музичних образів симфоній.

Отже, бачите, друзі, яким цікавим є  жанр симфонії. Тематика симфоній також дуже різноманітна. Вони бувають жвавими, веселими, або сумними, трагічними. але - ніколи не бувають нудними. Сьогодні я особливо  вам хочу наголосити і розповісти про неймовірні і героїчні симфонії Людвіга ван Бетховена. Адже з допомогою цього жанру композитор просто неймовірно передав драматизм, героїзм, почуття людини. Наприклад, 3 симфонія так і називається - "Героїчна". А фрагмент 9-ї сьогодні звучить як Гімн Євросоюзу.

Чи знаєте ви, що відома всім симфонія №5 німецького класика Людвіга ван Бетховена була присвячена українцю?💙💛 З’ясуймо це разом.

Серед дев’яти симфоній Бетховена особливо вирізняється симфонія № 5. Її всі без винятку впізнають за вступом. Цікаво, що цей музичний твір композитор присвятив своєму другу і меценату — синові останнього гетьмана України, графу Андрієві Розумовському (Бетховен присвятив Розумовському свої 5 і 6 симфонії та три струнні квартети, варіації укр.нар.пісні "Їхав козак за Дунай"). 

Особливим у звучанні симфонії є те, що всі чотири частини об’єднані грізною «темою долі», котра звучить на початку твору як епіграф. Про неї Бетховен сказав: «Так доля стукає у двері». Ця тема звучить дуже голосно (фортисимо) одночасно в партіях різних інструментів. 

Симфонія не має програми, її зміст не виражений словами, але яскрава, образна музика, конкретика основного мотиву дають право розглядати твір як картину боротьби людини з життєвими незгодами в ім’я радості та щастя. Чимало симфонічних творів, що визнані шедеврами, отримали друге життя в сучасній музиці.

Гра "Сценаристи"

Придумайте сюжет фільму, який буде озвучений цією музикою. Розкажіть про свій задум друзям, а вдома відтворіть його у вигляді коміксів або серії малюнків.

Вокальна робота

Сьогодні ми живемо в час боротьби. Війна спустошує, знищує. Але ми мужньо боремось, віримо в наші ЗСУ та намагаємось робити все можливе для  Перемоги. Про героїзм українців впродовж століть - і сьогодні особливо - складено багато поезій, пісень, легенд (козацькі і стрілецькі пісні, пісні УПА). Пропоную вивчити пісню Алли Мігай "Сім шляхів". Чи чуєте ви у творі героїчні нотки?

Ритмічна вправа

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!