6 клас. Урок 25

Мистецькі шедеври

Вітаю вас на уроці музичного мистецтва! Поміркуйте, що таке шедевр? Які камерно-інструментальні твори ви назвали б шедеврами?

Сьогодні я запрошую вас у гості до відомих композиторів-віртуозів та виконавців. Саме тут ви почуєте неймовірні музичні шедеври. 

Думаю, вам усе стане зрозуміло після прослуховування музики у виконанні віртуозів. А поки що - заглянемо в камерно-інструментальну скриньку. 

Цікаво знати, що в мистецькій скарбничці композиторів є багато музичних жанрів, які належать до камерно-інструментальної музики. З ними ми вже почали знайомство і  будемо продовжувати протягом ще декількох наступних уроків. Запам'ятайте назви цих жанрів.

Геніальний композитор, виконавець, автор багатьох шедеврів Людвіг ван Бетховен

«До Елізи» (нім. Für Elise) — знаменита фортепіанна п’єса Людвіга ван Бетховена. Твір було написано приблизно в 1810 році, проте опубліковано лише 1865 року німецьким музикознавцем Людвігом Нолем. Саме Ноль і дав п’єсі її сучасну назву, оскільки на рукописі була присвята, виведена рукою автора: «Елізі на довгу пам’ять від Л. ван Бетховена». Деякі дослідники вважають, що твір присвячений німецькій співачці Елізабет Рекель (сопрано).

Серед багатьох камерно-інструментальних творів окрему групу складають твори для скрипки. Грати на цьому інструменті доволі складно. Однак в музичній історії XVIII–XIX ст. був один із композиторів, який надзвичайно майстерно виконував власні твори на скрипці. Це геніальний італійський скрипаль-віртуоз та гітарист Ніколо Паганіні.

Ніколо Паганіні

Проаналізуйте цей твір за таким планом:

Паганіні добре знався на музичних інструментах. Він мав колекцію скрипок майстрів стародавньої Італії й особливо шанував скрипку Ґварнері. Уславлений інструмент хтось влучно назвав "удовою Паганіні", який,  згідно із заповітом музиканта, було передано у власність міста Генуя.

Скрипкове мистецтво наступних епох розвивалося під впливом стилю Паганіні - його прийомів уживання піцикато, подвійних нот і різних фігурацій. Власні твори маестро насичені надзвичайно складними пасажами, що свідчить про багатство його технічних прийомів. На теми Паганіні творили багато видатних композиторів - відомі варіації Й. Брамса, С.Рахманінова та інших.

Послухайте музику Паганіні в сучасній обробці. Порівняйте звучання цього твору з оригіналом та вкажіть відмінності.

Знаменита британська скрипалька Ванесса Мей (1978 р.н.) відома насамперед завдяки техно-обробкам класичних творів. її музичний стиль визначають як "скрипкове техно-акустичне злиття". Для творів, які виконує Ванесса Мей, характерна імпровізація.

Імпровізації належить чільне місце в народній творчості. Була поширена також у концертній практиці XVIII ст. у вигляді сольних каденцій, фантазій, хоральних обробок, тощо. Імпровізацією називають і музичний твір, написаний в довільній формі. 

Скрипка - царівна музичних інструментів і муза віртуозів

Скрипка входить до складу сімейства струнно-смичкових інструментів. Вона має 4 струни. З'явилася скрипка приблизно в середині XVI століття, її прообразом була віола. Музиканта, котрий грає на скрипці, називають скрипалем. 

Форма скрипки встановилася до XVI століття. В цьому столітті та на початку наступного творили відомі скрипкові майстри сімейства Аматі. Їхні інструменти й досі вирізняються прекрасною формою та чудовим матеріалом. Загалом Італія славилася виробництвом скрипок, серед яких надзвичайно цінують скрипки Страдіварі та Ґварнері

Скрипка Страдіварі зі зборів Мадридського королівського палацу 

Як ви гадаєте, чи можна бути віртуозом, граючи на інших музичних інструментах? Чи бувають віртуози-вокалісти?

Спробуйте і ви стати віртуозами. Візьміть ударні інструменти і під фонограму створіть свою ритмічну імпровізацію. Влаштуємо конкурс, чия музична імпровізація вийшла найкращою.

Вокальна робота

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!